Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 27 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    persianerdavid Avatarı

Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    11:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam.
    benim raporda otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi yer alıyor bu şartlarda aldığım aracı benden başkası sürebilir mi??birde aldığım h ehliyeti ile normal araç kullanabilirmiyim yani raporumda otomatik vites araç kullanabilir ibaresi olduğundan dolayı mecburi olarak H ehliyeti alamk zorundayım fakat ben normal düz vitesli araçta kullanabiliyorum böylece trafik kontrolünde normal araç sürerken h ehliyeti ile bi sorun olur mu???eski ehliyet iptal olur tahminimce h ehliyeti aldığımız dan dolayı..
    bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar cevap yazarlar ise sevinirim...
    teşekkürelr

Üye
    persianerdavid Avatarı

Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam
    benim rapor çıkmadı halen heyete girmedim çok merak ediyorum..fizik tedavi hocası rapora otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresini yazdırdım fakat ortopedi hocası da aynı raporda bu ibareyi yazması gerekirmiş fakat ortopedi hocası ayağımda sakatlık olmadığı için özel tertibatlı araş alamazsın dedi bende gidip fizik hocasına yazdırdım fakat heyet te nasıl karar veririler çok merak ediyorum..yanlız sol alt extremide yumuşak doku traksiyonu kazada olmuş ufak kırık ayakta tabii kaynamış 19 aydan beri hiç belli deişl kırıldığı sadece 2 cm falam sağ ayaktam kısa birde sinirlerde his kaybı mevcut çok az da olsa sağ ayağa göre hareket kısıtlılığı var her iki ayağı kendime dogru çektiğimde sol biraz iazsı geride kalıyor..2 topuk üzerinde durduğum zaman sol ayağın biraz güç ve dengesizliğinden ayakta duramıyorum..yanlız yürümede oturmada bi sorun yok bu yüzden acaba araç alabilirmiyim??

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

H sınıfı ehliyetinle sadece otomatik vitesli araç yazdığı için normal araçları kullanamazsın.aracında başka hiç bir tertibat olmadığı için yakınlarında kullanabilir.

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

bütün otomatik vitesli araçları kullana bilirsin(2. el ve sıfır da fark yok)
    kazaaede arkadaşında söylediği gibi normal vitesli araç kullanamazsın ama şuda var tiriptonik vitesli araçlarıda kullana bilirsin unutma.

Üye
    persianerdavid Avatarı

Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi h ehliyet mecburi olarak alınıyor bunun yanında eger raporda otomatik vitesli araç kullanabilir yazarsa ben ve ailemden başkası alacağım aracı kullanabilir mi??birde H ehliyeti üzerinde otomatik vitesli araç kullnabilir ibaresi mi yer alacak bundan dolayı düz vites araç kullanmam mümkün olmayacak mı??yani herhangi başkasının düz vites li aracını kullanmam mümkün değil mi??
    teşekkürleer
    birde ötv indirimi nasıl hesaplanıyor.örneğin anahtar teslim fiyatı normalde 50.000tl olan aracı ötv siz ne kadara alabilirim???birde araç markalarına göre bu ötv indirimi değişiyor mu

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:08
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

persianerdavid: Yazdıklarınız o kadar çok birbirine girmiş ki nasıl cevaplayacağım anlamadım. Raporda engel olarak ne geçiyor ? Sol extrimite'de engeliniz varsa evet ötv'den yararlarırsınız. Misal 50 binlik aracı aldığınızda sadece ötv düşüyor. KDV ödemek zorundasınız, yani 50.000/1.37= 36500TL gibi bir rakama alabilirsiniz. ÖTV'yi firmalar değil devlet almıyor yani %37 olan oran hiç bir firmada değişmiyor.

Üye
    persianerdavid Avatarı

Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler...evet otomatik vitesli araç kullanabilir???ve h ehliyet alacagım,sizlerden ögrenmek istediğim normal hehangi düz vitesli araç kullanmam mümkün değilmidir???birde alacagım aracı herkes kullanabilir mi???raporum %70!!!!ötv konsununda birçok kişi yok reno bu fiyatı verdi yok fiat bu fiyatı verdi.yani kesin olarak kimse nasıl hesaplandığını açık şekilde ortaya koymamış bu yüzden bende kafam karışık olduğu için sizlere karışık sorular yönlendirdim..anlaşılacagı gibi.normal araç fiyatının %37 sinden muaf oluyoruz teşekkürler...

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Raporda herhangi tertibat gerektirir ibaresi yok ise, otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsiniz. Hiç bir şekilde manuel yani düz vites araç kullanamassınız. Aldığınız aracı herkes kullanabilir. Ötv'nin kesin formülü bu en basit yönden böyledir.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar kesin bilgi sahibi değilim ama otomaitk vitesli araba kullanabilmek ötv düşürmüyor sol ayak , sağ ayak ve el deki bir rahatsızlık sonucu ötv indirimi veriliyor

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

3T3N1TY: Sağ ayak ve El özrü olduğunda Özel Tertibatlı araç kullanabilir ibaresi olması gerekli, Sol alt ekstrimite'de özrü olanlar için otomatik vitesli araç özel tertibatlı sayılıyor böylece ötv düşüyor.

Sol Alt Ekstremite Sakatlığı Bulunanlar ÖTV’den Yararlanır mı?
    Malül ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması’na yönelik 30.04.2010 tarihli Özel Tüketim Vergisi Sirküleri/12’ye göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçlarıilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Kaynak: T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı

Üye
    mehmetselcuk Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara,Bonn
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burock bu sölediğine inanamıyorum kaynağa bak yaaaaaaaa ciddimsin???yani sol ooo nooo olamaz yaa burock bi an sol kol sandım sol üst ekstremite hahahahaha nasıl sevindiydim hepimiz için sol üst ekstremite bi an sandım yaaaaa
    Allah eyilğini versin ...

Üye
    persianerdavid Avatarı

Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dediğim gibi alacagım otomotaik vitesli araçı benden başka sı kullanabilir mi???bende de h ehliyeti ile düz vites başkasına ait normal özürlü olmayanların aracını lullanmam mümkün mü???
    teşekürşer

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Raporda "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi varsa, manuel araç kullanılamaz. "Özel donanım" ibaresi varsa, özel donanım bulunmayan araç kullanılamaz.

Otomatik vites ibareli rapor ve sürücü belgesi ile tüm otomatik vitesli araçlar kullanılabilir. Ayrıca otomatik vitesli aracı B sınıfı sürücü belgesine sahip herkes de kullanabilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    calinan Avatarı

Son Giriş
    18.10-2016
    Saat
    21:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba,

peki h sınıfı otomatik vites araba kullanabilir raporu ile h sınıf ehliyet aldık diyelim. . aldıgımız aracta ötv den yararlandıgımızda plakaya engelli ibaresi yaptırmak mecburi mi?

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sana normal plaka verilecek birde park kartı alıcan emniyetten okadar.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon