Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Şu ana kadar Ford ve Hyundai ile görüşüm ama iki firmada ÖTV indirimi ile araç alırsam hiçbir kampanya'dan yararlanamayacağımı söyledi.

Bu açık ve net bir AYRIMCILIKTIR ve bir SUÇTUR.

Sormak istediğim konu şu ki benden başka bir cevapla karşılaşan var mı? Kimler hangi firmaların kampanyalarından istifade ettiler?

Eğer herkes aynı durumda ise bu firmaları kime şikayet edebiliriz? (ben sanayi ve ticaret bakanlığı'diye düşündüm ama emin değilim)

Üye
    izzetdaskin Avatarı

Son Giriş
    07.03-2017
    Saat
    10:06
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba Alanya. Bende 2010 yılında Hyundai, Fiat ve Wolksvagen ile görüştüm ama bana da aynı cevabı verdiler.
    konuyla ilgili tüketici mahkemesine dava açabilirsin ancak çok uzun ve meşekkatli bir yol.Bence en etkilisi BİMER' e ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına şikayet etmek.Ayrıca Akparti sitesinede şikayette bulunmak sesini duyurmak açısından etkili olabilir.

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

araç alırken ötv den muaf alıcam derseniz kampanyadan yararlandırmıyorlar.
    tüm indirimleri ve kampanyaları konustuktan sonra ötv indirimli alacagınızı söyleyin.
    geçen haftalarda ford la konustum mesela onlar eski ford kullanıcısı ve takas destegi kampanyasını yaptılar öyle fiyat verdiler bana.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bence tck 122. maddeye istinaden ayrımcılık yaptıkları gerekçesiyle o firma hakkında suç duyurusunda bulunun:

TCK 122:
    Kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, özürlülük, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yaparak;
    a) Bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını, devrini veya bir hizmetin icrasını veya hizmetten yararlanılmasını engelleyen veya kişinin işe alınmasını veya alınmamasını yukarıda sayılan hallerden birine bağlayan,
    b) Besin maddelerini vermeyen veya kamuya arz edilmiş bir hizmeti yapmayı reddeden,
    c) Kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını engelleyen,
    Kimse hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    erolktr Avatarı

Gerçek Adı
    Erol
    Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda Tüketici Hakları Derneğine başvuru yapılması bir çözüm olabilir mi acaba?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bence o da denenmeli ama, öncelik suç duyurusunda olmalı
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    karakeçili Avatarı

Gerçek Adı
    HALİL
    Son Giriş
    03.01-2013
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi de benim anlayamadığım bu firmaların ÖTV den ne gibi bir karları var? neden kampanyalardan yararlanılamıyor ki, bu onları ilgilendirmez ki. ÖTV devletin aldığı vergi değilmidir? zaten firmalar kendi üretim karlarını fazlası ile alıyorlar. artı bunun yanında % 18 KDV yi alıyorlar. arkadaşlar bu bilgilerle karşılarına çıkarsanız diyecek birşey bulamazlar sanırım.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

Evet uzun bir bekleyişten sonra Gümrük Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetim Genel Müdürlüğü, BİMER üzerinden yaptığım başvuruyu FORD firmasının savunması ile tarafıma gönderdi.

Tabiki beklediğim gibi olmuş ve Ford topu taça atmış, öncelikle Alanya Bayisi yalan söylemiş ve bize böyle bir otomobil alım talebi gelmedi demiş. Ardından koca firma yalan söylemiş ve bu durumun bankalarla ilişkili olduğunu söylemiş halbuki benim başvuru yaptığım kampanya 18.000 TL için 18 ay sıfır faizli ford'un kendi kampanyasıydı, yani yalanın biri bir para.

Diyorum ki bu yazıyı ekine ekleyip BDDK'ya mı başvurayım?

Oturanboğa kardeş ne diyorsun?

resimtv - Engellilerin Otomobil Alımlarında Tüm Kampanyalardan Dışlanması.

resim2qz - Engellilerin Otomobil Alımlarında Tüm Kampanyalardan Dışlanması.

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Alanya merhaba,

Yaşadığın durum gerçekten sinir bozucu, yaptıkarı ayrımcılık. Forumda bu konularla ilgil düşüncelerimi yazmıştım, bizler nasılsa ÖTV ödemediğimiz için gözlerine batıyor ve bizlerden daha fazla kar etmek istiyorlar.

Lakin, senin o dönemde yapman gereken bayiden arac için yazılı bir fiyat teklifi istemekti. Sana satacağı aracın özelliklerini ve fiyatını, ödeme koşullarını yazacaklardı. Ve bu koşullar o dönemde ilan ettikleri kampanyadan farklı olacağı için sana ayrımcılık yaptıklarını ispatlayabilecektin. Şimdi ise senin sözüne karşı onların sözü.

Diğer konu ise kredi ile ilgili. Evet, bu Ford'un kendi kapmanyası, 18 ay %0 faiz, fakat bu parayı Ford kendisi karşılamıyor o da bir bankayla anlaşıyor. Bu şeklide faizsiz kredi ile satın almak isteyen müşterilerini o bankaya yönlendiriyor. Ve bu noktada bankaların puştluğu ortaya çıkıyor. Bankalar da bizim araclarda Maliye'nin rehni olduğundan kendi rehinleri 2ci sıraya düştüğünden bizlere arac alırken kredi kullandırtmak istemiyorlar.

Üye
    papatya123 Avatarı

Son Giriş
    29.08-2012
    Saat
    09:59
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ;

Bayiler ÖTV indirimini liste fiyatı ya da kampanyalı satış fiyatı diye indirim yaptıkları 2 fiyat üzerinden yapıyorlar. Bayiler genelde uyanıklık yapıp indirimli olmayan fiyat üzerinden ÖTV'yi düşüp aradaki indirim farkını bizlerden almak istiyorlar. Bakın zaten bu tür otomotiv şirketlerinin sitelerine girin ve fiyat listelerine bakın orada vergi hariç liste fiyatını baz alarak hesaplamaları yapın sizler de aradaki farkı göreceksiniz.

Mutlaka pazarlık edin ve bir fiyat teklifi alın, gerekli yerlere şekayetleri de o teklif üzerinden yapın derim.

Üye
    yakamoz06 Avatarı

Gerçek Adı
    yakamoz
    Son Giriş
    30.03-2017
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Biz Hundai den araç aldık ve hiç bir sıkıntı yaşamadık Fort kredide sıkıntı çıkabileceğini söylemişti onunda gerekçesi krediler ödenmediği takdirde aracı 5 yıl satamayacağımız için icra işlemi yapamamalarıymış.Bence saçma ama Hundai den bu 2 araç alışımız ve hiç sıkıntı çıkarmadı

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Arkadaşlar , burda bayiler sadece kendi çıkarlarını ve nekadar fazla kar edebiliriz hesabındalar bizleri düşündükleri yok ve yolunacak kaz gibi görüyorlar. Sizlere nacize tavsiyem almayı düşündüğünüz aracı marka ve modeli ne olursa olsun en az 3 farklı ildeki bayiden fiyat teklifini yazılı istemiz sizin menfaatinizedir.
    Emin olun kampanyalı fiyatlardan da ucuza alırsınız. A ilde engelli indirimli 47500TL olan aynı aracı B ilinde 46000TL alına biliyor bizzat kendim yaşadım bu durumu.

Kredili araç satışlarında bankaların % 90 nı kredi vermek istemıyor engellilere , çünkü engelli aracının satışı normal araca göre daha zor ve icraya düşen engelli aracın satışa çıkarıldığında ötv nin yatırılma mecburiyetinden dolayı bankalar engelliye taşıt kredisi vermek istememektedir.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Aynı ildeki farklı bayiilerde bile bu fiyat farkı yaşanıyor

Üye
    aslan2695 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammed Ali Aslan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:44
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bizde birsürü bayileri dolaştık. fiat, vw, ford bayilerinden modeller baktık ama kampanyalardan yaralanamazsınız demişlerdi. 3-4 ay önce skoda octavia modelini ciddi ciddi düşündük ve almaya karar vermiştik. O zaman skodanın 18 ay %0 faiz kampanyası vardı.

Bizzat bayinin satış müdününe ÖTV den muaf octavia almayı düşünüyoruz sıfır faiz kampanyasından yararlanabilir miyiz diye mail attım. Evet 18 ay sıfır faiz kampanyasından yararlanabilirsiniz diye cevap geldi. Açıklamalarından İlgili bir insana benziyordu. Nitekim araba işini bir süre ertelemk zorunda kaldık oda öyle kaldı.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet an itibarı ile problem kısmen sorun çözüldü gibi;

Bana KOÇ gurubu adına resmi yazı yazan firma yetkilisini telefonla aradım, toplantıda olduğu için asistanı ile görüştük bayan (Hatice hanım) gayet ilgili davrandı ve telefonla beni aktardığı yetkili hanım efendiye tüm olayı tekrardan detayları ile aktardım, yukarıdaki dokümanları faksladım, daha sonra beni Müşteri İlişkileri sorumlusu Sn.Gülten hanım aradı ve kendisi ile yaptığımız uzun görüşme neticesinde olayın bayinin bilgi eksikliğinden ve genel merkezinize yanlış bilgi vermesinden kaynaklandığını tespit etmiş bulunmaktayız.

Söz konusu bayi olan Alanya OTOKOÇ ile kendisinin bizzat görüştüğünü ve engelli bireylerin araç alımlarında ÖTV indiriminden sonra kalan tutar üzerinden mevcut tüm kampanyalardan yararlanabileceklerini (Banka Kampanyalarında kararı bankanın kriterlerine göre bankanın vereceği ve kefil istenebileceği bilgisi ile) ve bu bilginin tüm OTOKOÇ yetkili satıcılarına başka engellilerin benim yaşadığım soruna benzer bir sorun yaşamaması için bir iç yazışma ile bildireceklerini belirtmiştir.

Keşke diğer otomotiv firmaları da Ford kadar duyarlı olsa, %100 çözüldü diyemem ama 1 sıfırdan iyidir derim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon