Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    starini Avatarı

Son Giriş
    11.05-2012
    Saat
    00:59
    Yaşadığı Yer
    urfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaslar ben mide + karaciğer + incebagirsak kanseriyim. Mideden ameliyat olup yarısını aldırdım. Ve tam teşekkülü bir araştırma hastanesinden %80sakatlik oraniyla rapor aldim. Sgk ya başvurdum ve malulen emeklide oldum. Özürlü kartı da çıkardım. Ancak mevzuatta engellinin açık tarifi yapılmadığından sanırım, " ortopedik bir özürüm bulunmadığı için" Hastanenin saglık kurulunda çalışan memur ÖTV indiriminden faydalanamayacagimi söyledi. Bu doğru mudur, yoksa yanlış mıdır? Ayrıca daha önceden aldığım %80 sakatlık raporu (kanserden dolayı) ile h sınıfı ehliyete başvurabilecek miyim? Teşekkürler

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rapor oranıyla ötv avantajından faydalanabilmeniz için oranın 90 ve üzerinde olması şartı var.

ortopedik özürlü değilseniz, kullanacağınız arabaya özel tertibat gerekmez,dolayısıyla ötv avantajından faydalanamazsınız.

Üye
    starini Avatarı

Son Giriş
    11.05-2012
    Saat
    00:59
    Yaşadığı Yer
    urfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ama mevzuatta aynen şöyle diyor.

Tanımlar

Madde 4- Bu Yönetmelik’te geçen deyimlerden;

c) Özürlü: Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişiyi,

diye devam ediyor... Yani sadece bedensel özür demiyor...
    Dolayısıyla bedensel yada ortopedik özür ün yanında zihinsel ruhsal vede en önemlisi SOSYAL ve DUYĞUSAL ibaresi geçiyor...

Arkadaşlar ne olur bunu bi bilen cevaplasın lütfen...

mevzuatın tamamı aşağıdadır...

http://saglik.gov.tr/TR/dosya/1-70816/h/yonetmelik.doc

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Özürlü tanımı ayrı, kimlere ÖTV indirimi uygulanacağı ayrı bir şey... Her özürlü kişi maalesef ÖTV indiriminden faydalanamaz... O yönetmelik özürlülere verilecek işgücü kaybı raporuyla ilgilidir. ÖTV indirimi için verilecek raporla o raporun ilgisi yok. İkisi farklı mevzuat içeren raporlar..

Sadece % 90 ve üzeri işgücü kaybı raporu olanlar başka bir şeye bakılmaksızın ÖTV indiriminden faydalanabilirler..

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Üye
    burcu sarısoy Avatarı

Gerçek Adı
    burcu
    Son Giriş
    27.02-2013
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam benm annem onkolji hastası 2010 yılında göğüsünden ameliyat oldu ve kemoterapi ışın tedavisi ağız yoluyla olan btn tedavileri aldıfakat hiç bir türlü bedensel engeli yok biz alacağımız arabada vergiden muaf olabilirmiyiz diğer mesajlarda olmaz deniyor ama yönetmelikte ruhsal ve duygusal olarak zarar görmüş insnlarıda kapsadığını söylüyor ???

Üye
    pembeyürekli Avatarı

Son Giriş
    21.07-2014
    Saat
    14:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    selamlar.. araç alımında ötv için %90 ve üzeri engel gerekiyor..Sağlık kurulu raporu alınırken onkolijinin yanın da psikiyatriden de oran veriliyor..

Başlığın Etiketleri