Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    J..Ö.A.K Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    22:58
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba abi sol koldan engelliyim toplamda %49 raporum var H sınıfı ve özel donanımlı raporum var ama sol kola avantaj olmadıgı için H sınıfına çevirtmedim sorum ise bn 2. el normal bir araç alırsım bunu b sınıfı ehliyel kullanıcam mtv muafiyetinden yararlanabilir miyim ? ve bu H sınıfı ve özel donanınım raporum ne kadar süre geçerli istedigim zaman gidip çevirtebilir miyim ehliyeti belki ilerde kanunlar degisirv saygılar

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol elden engelliler yurt dışından araç alma hakkı vardır.
    2. el bir aracı alıp B sınıfı ehliyetinizle kullanabilirsiniz. Ama bir kontrolde polisler sizin engel durumunuzu fark ederler ise ehliyetinizi iptal ederler ve ceza yazarlar.
    Allah korusunun bir kazaya karışmanız durumunda B sınıfı ehliyetiniz oldugundan haklı olsanızda suclu duruma düşersiniz.
    Siz eniyisi ehliyetinizi H sınıfına ceviriniz. otomatik vites araç kullanır raporu alırsanız. 2. el otomatik vites aracları sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Üye
    J..Ö.A.K Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

verdigin cvb için teşekkürler abcm otomatik vitesli raporum var ztn ben otomatik vitesli arac alsam H sınıfına çevirttirip o aracı bnden baskasıda kullanabilir mi ve o arcı istedigim zaman istedigim kişiye satabilir miyim zarar etmeden

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Raporunuzdaki "özel donanım" ibaresi salt otomatik vitesli aracı kullanmanıza mani. Raporunuzu değiştirip "otomatik vitesli araç kullanır" ibareli yaptırmalısınız. Böyle yaparsanız otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsiniz. Sizin aracınızı da herkes kullanabilir )vergi avantajlı araç alamazsınız=
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    J..Ö.A.K Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abi bendeki özel donanımlı araç kullanır raporu farklı rapor h sınıfı otomatik viteslielden kumandalı arac kullanır raporu farklı yani göstermezzsem diğer raporu sorun çıkmayacagını düsünüyorum cünkü ben o raporu kendi istegimli 2. defa gittigimde aldım mtv den yararlanmam için ne yapmam gerek

Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    15:41
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynı benzer problem bende de var.Benimde sol el parmaklardan dolayı H sınıfı ehliyet alabilir diye raporum vardı sürücü kursu ilerde sorun olacağını emniyetten tekrar rapor isteneceğini söyledi bu yüzden benden H SINIFI ehliyet alabilir Özel tertibatlı Otomobil Kullanabilir.diye yazdırmamı istedi.bende aynı şekilde bu ibareyi yazdırım.Kısmet olursa bende haziranda sınava gireceğim.Aksi durumda trafik te sorun yaşarmışız.Ben 2.el otomobil alıp direksiyona topuz taktırıp öyle kullanacağım ve mtv vergisinden muaf olacağım.Ne yazıkki sol elden engelli vatandaşlar benim gibi ötv den faydalanamıyor.Vergi dairesi direksiyon topuzu,sinyallerin değişimini tertibat saymıyor ötv alıyor sizden.Hakkımıza hayırlısı olsun ne diyelim

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey: Sol alt ekstrimite'de özrü olan kişi vergi avandajından yararlanabiliyor değil mi? Arkadaşımın bu şekilde, otomatik vites araç kullanır ibaresi var daha araç gelmedi ancak ötv'den muaf olacağı söyleniyor.

Üye
    salih kurt Avatarı

Gerçek Adı
    SALİH KURT
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    19:27
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm.ocak 2012 de yurt dışından araç getirdim.bu araca bir engelli kaç yıl sonra satabilir? bir engelli olmayan birine kaç yıl sonra satabilirim.yani yurt dışından geitrilen araç kaç yıl sonra satabilir.?

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Araçta tertibat yoksa, sadece otomatik vites ise, engelliye ötv ödemeden istediğiniz zaman satabilirsiniz. Ancak ötv'den muaf normal satış için 10 yılı doldurması gerekmektedir. Keşke yurt içinden araç alsaydınız artık yurt dışının hiç bir avantajı kalmadı.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    salih kurt Avatarı

Gerçek Adı
    SALİH KURT
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    19:27
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yurt dışından getirdim.araçta tertibat yok,ama otomatik vites 3 yılı dolarsa satabilir miyim.engelli birine mi yoksa? normal birine de satabilir miyim.lütfen cvp yazın? bekliyorum. yanlız ankara her ayın ilk salı günü girdiğim heyette "sol tarafta bulunan tesisatlar sağa alınacak"diye ibare geçiyor? saygılar

Üye
    ALİ YÜCE Avatarı

Gerçek Adı
    Ali Yüce
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    21:26
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şu andaki uygulamaya göre yurt dışından yeni gelen aracı 3 yılını doldurunca gümrüğünü ödemeden engelli birisine, gümrüğünü ödeyerek ise normal kişiye devredebilirisin.

Üye
    J..Ö.A.K Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşiar benim bir sorum olacak benim sol koldan %42 oranım var malumunuz sol kola ötv muafiyeti yok ve benim h ehliyet raporum ve özel tertibatlı araç kullanır raporum var ama ben muafiyetten faydalanmıyacağım için degiştirmedin ben normal bir araba alsam mtv den muaf olabilir miyim olursamda nasıl olabilirim? Teşekkürler saygılar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kürşat, ÖTV'den yararlanamadığın gibi, MTV'den de yararlanamıyorsun maalesef: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ygulamasi.html