Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    melihakalender Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    11:51
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba
    Benim sol ayağımdan ortopedi özrüm var. H ehliyeti aldım (özel tertibatlı araçla H sınıfı sürücü belgesi alması uyundur, ittifakla karar verilmiştir.) raporda yazıyor.
    sınıfı H özel tertibatlı otomobil yazıyor ehliyette
    otomatik vites olması yeterli benim için kullanacığım arabanın ama ehliyete yazdırman gerekiyo gibi bişey varmı vede kdv ve ötv beni nasıl etkiler. otamatik yazırılırsa yakının kulanabilir ama ötv ve kdv de ömründe 1 kez yararlanabilirsin diyorlar.(bu şekilde kulanabilirmiyim.yakınım kulanabilirmi ) tecrübelrinizden yaralanmak istiyorum
    şimdiden teşekkür ederim.

Üye
    ŞAH MAT Avatarı

Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    09:33
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporun da özel tertibatlı araç yazdığı için ötv indirimli otomatik vitesli araç alamazsın raporun da otomatik vitesli araç kullanabilir yazması lazım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Raporunuz hatalı yazılmış. Bu raporu değiştirtmelisiniz. Raporunuzda sol bacağınızdan sakatlığınız olduğu tanı olarak belirtilmeli ve ibare olarak "otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" yazmalı.

Böylesi bir raporla tüm otomatik vitesli araçları kullanabilmenizi sağalayan H sınıfı sürücü belgesi ve ötv-mtv istisnalı otomoaibl alabilirsiniz (alacağınız aracı istisnasız herkes kullanabilir)

5 yılda bir defa olmak üzere bu şekilde vergi istisnalı araç alabilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    meteray Avatarı

Gerçek Adı
    cafer
    Son Giriş
    10.07-2012
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaş o rapora göre otomotik vites araba alamazsınız.o nedenle sizin rahatsızlığınıza uygun olanı şudur.sol ekstremde (kalça ve bacakta) ratsızlığı nedeniyle ötv muafiyeti.H sınıfı ehliyet alır Otomotik vites araç kullanır diye yazdırmanız lazım bende sizinle aynı durumdayım dediğim şekilde rapor aldım 1 haftadır otomobilimi aldım ayrıca ruhsatada 3 derece akrabalar aracı kullanır diye trafikte ruhsata da işlediler

Üye
    melihakalender Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    11:51
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba 01.11.2013 de Toyota otomatik vites h sınıfı ehliyetimle aldım. arabada özel tertibat yok. Ama ben vergi indirimi yüzde otuz geldi . yıllık vergisi verecekmiyim ? Eşim bu arabayı kullanabilirmi? ( resmi gazete sayısı) bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Ortopedi engelliyim yüzdekırk raporum var süreklidir 2001 yılında almıştım (doğuştan kalça çıkıklığı ve bikaç kez operasyon geçirdim)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ÖTV istisnası % 40'dır. Daha düşük oran olamaz.

Aracınızı istisnasız herkes kullanabilir: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

MTV'den muafsınız. Genelde MTV istisnası kendiliğinden uygulanır. İnternetten bakın, eğer borç görünüyorsa, vergi dairesine gidip muafiyet uygulanması için başvurursunuz.