Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    raaamis Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    ...........
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bende bir şey sormak istiyorum h sınıfı ehliyet aldığımızda otomatik vitesli araç kullanabilir raporuda olduğunda ötv indiriminden yararlanabiliyomuyuz.birde h sınıfı ehliyet alınca otomatik vites kullanabiliyomıyuz yoksa özel tertibatlı araçmı kullanmamız gerekiyo.bişey daha bu aracı benden başkası kullanamazmı.mesela ben çok hastayım kızım veya bi başkası kullanacak.olmazmı böyle

birde raporumda özel tertibatlı araç kullanabilir yazmasımı daha iyi yoksa otomatik vites kullanabilir yazmasımı daha iyi olur.yardımcı olursanız çok sevinirim

özel tertibatlı araçta nasıl oluyo onuda bilmiyorumda. gözümün önüne böyle ilginç acayip bakıldığında bu özürlü arabası diye anlaşılan tuhaf şeyler geliyo
    kendimide kötü hissediyorum ozaman

Üye
    raaamis Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...........
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bende ms hastasıyım.acaba rapor alırken h sınıfı ehliyet ötv indirimi otomatik vites kullanabilir hepsinin raporda belirtilmesimi gerekiyor.birde raporum% 83 bir yıl süreli süresi dolduğunda yenisini çıkartmaya gittiğimde olurda durumumu bildiğim için soruyorum% 90 olursa ben araç kullanamazmıyım.tabi bu oranın % 70 nörolojik olurda kalanı başka hastalıklardan dolayı olur gene ms e bağlı tabikide diğer hastalıklarda.yardımcı olursanız sevinirim.benim raporum bu sefer süresiz olur büyük ihtimalle.o yüzdende bu özürlü haklarından yararlanabilmek için raporda hepsini nasıl yaptırıcam yaparlarmı bu yüzden bilgi almak istiyorum.herkezden bişey duyuyorum.ötv indirimi,vergi indirimi,h sınıfı ehliyet,çalışabilir hepsi bi raporda olmalı falan diye duyuyorum.hastanelerde yapıyomu bilmiyorum

Üye
    MS ERCAN Avatarı

Gerçek Adı
    ercan
    Son Giriş
    07.01-2014
    Saat
    17:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bende ms hastasıyım ve engelli aracım var sizlerin araç almanız için önce h sınıfı ehliyet ve araba sürüş raporu almanız lazım rapor derecesi önemli degil ve aldıgınız aracı sadece siz kullana bilirsiniz.

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    19:08
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ercan bey ben de ms hastasıyım vergi indiriminden erken emekli olabilmek için yüzde 42 lik oranlı vergi indirimi raporumu mart ayında almama rağmen doktoruma araç almak istediğimi söyledim onun için c sınıfı ehliyetimi h sınıfına çevirmek istiyorum özel tertibatlı veya otomatik vites araç almak için ama sana olmaz dedi doktorum boştan yere uğraşma dedi bende acaba benim ataklarım sağ taraftan olduğu için sağ tarafımda güç kaybı var sol da olsa idi otomatik vites verirdi sağ da olduğu için tertibata da gerek duyacak kadar güçsüzlük olmadığı için mi sana olmaz dedi diye düşünüyorum siz de beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum ms in geçmeyeceğini bilmeme rağmen size de çok geçmiş olsun en az ataklı bir ömür dilerim...

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle H sınıfı ehliyet ve ÖTV indirimi için yetkili hastanelerden birine başvurup, heyet raporu almalısınız. Bu rapor işgücü kaybını belirten rapordan farklı bir rapordur.
    1- Raporda "H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi varsa, otomatik vitesli bir araç ÖTV indirimli olarak alınabilir ve bu aracı herkes kullanabilir.
    2- Raporda sadece "H sınıfı ehliyet alır" yazıyorsa, H sınıfı ehliyetle tüm araçları kullanabilirsiniz ama ÖTV indiriminden faydalanamazsınız.
    3- Raporda "H sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanır" yazıyorsa özel tertibat taktıracağınız bir aracı ÖTV indirimli olarak alabilirsiniz, ama o aracı sizden ve sizinle aynı sakatlığa sahip olanlardan başkası kullanamaz.
    4- Doktor uygun görürse; % 90 ve üzeri işgücü kaybınız da olsa sürücü olabilirsiniz.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Bir fikir vermesi açısından özel tertibat örneklerini de aşağıda veriyorum;

sağ el parmaklarının yokluğunda yükseltilmiş vites tertibatı.
    7e132306d231374067db3de7517edee1 1268417662 - MS hastasıyım. H sınıfı sürücü belgesi ve ÖTV'siz araç almak istiyorum..?

ayaklarını kullanamayanlar için sol tarafta yapılan elden kumandalı debriyaj tertibatı.
    g002  5  1254331661 - MS hastasıyım. H sınıfı sürücü belgesi ve ÖTV'siz araç almak istiyorum..?

Üye
    MS ERCAN Avatarı

Gerçek Adı
    ercan
    Son Giriş
    07.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

onur kardeş benimde sag tarafda atakların ama aldım dediğim dibi bir hasteneye git ve araba sürüş raporu ve h sınıfı ehliyet alır diye raror al. bak zaten anti oksidanda anlatmış raporun deerecesinin hiç önemi yok %5 bile olsa ötv siz araç alabilirsin

Üye
    rundll32 Avatarı

Gerçek Adı
    onur taşkın
    Son Giriş
    16.05-2012
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hazır konusunu bulmuşken bende bi soru sorayım.benim eşimde ms hastası.ama herhangibir fiziksel engeli yok.buna ragmen h sınıfı ehliyet ile indirimden faydalanabilirmiyiz.araça illa özel donanım yada otomatik vitese mi sahip olmak zorunda.bide özür durumu %90 altında oldugu için sadece o kullanabilecek aracı diye yazıyor forumlarda.aracı ben kullanırken trafik cevirse kontrolde bana nasıl bi cezai işlem uygulanır.şimdiden çok teşekkürler herkese geçmiş olsun.

Üye
    MS ERCAN Avatarı

Gerçek Adı
    ercan
    Son Giriş
    07.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet alabilirsiniz ama aracı yalnız siz kullanırsınız egerki raporunuz %90 üzeri olursa birinci derece yakınlarınız kullanabilir özel tertibat dediğimiz şey gaz firenin el sistemi ile konturolünün saglanmasıdır bunları merak ediyorsanız sitede var görebilirsiniz.ha birde eger tertibatlı yazarsa raporunuzda tertibat taktırmak zorunda kalırsınız ve aracı muaneye götürmek zorunda otomatik vites yazması tabiki daha iyi olur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Onur bey, eşinizin araç kullanması için bir özel donanıma ihtiyacı varsa, yani araçta özel donanım olacaksa, o aracı sizin kullanmanız mümkün değil.

Bu sınırlamadan kurtulmanın tek yolu eşinizin % 90 ve üzeri orana sahip bir rapor alabilmesidir..
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    19:08
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Bülent bey raporumda h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites araç kullanabilir yazarsa yine ben den başka kimse o aracı kullanamazmı otomatik vites araç dada ötv den muaf uygulamaya dahil mi hastalık oranım yüzde 42 emes ama daha da fazla oran verileceğini sanmıyorum ben den başka kimse araçı kullanamazsa boşa uğraşmayayım diye soruyorum veya kullanırsa ne tür engellerle karşılaşırım,bilgileriniz için çok teşekkürler...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Salt otomatik vitesli araçları vergi istisnası ile sadece ve sadece sol bacağından/ayağından sakatlığı olanlar satın alabiliyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    raaamis Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...........
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benimde bi sorum olacaktı.
    ben ms hastasıyım ağustosta raporumun süresi doluyo yenisini almaya gittiğimde h sınıfı ehliyeti. aracı ekletmek istiyorum raporuma. ben araba aldığımda kızımında kullanmasını isstiyorum. benim özel tertibatlı araçmı almam daha iyi olur, yoksa otomatik vites almammı daha iyi olur. raporda hangisi yazsın.
    birde ötv indiriminden nasıl faydalanabilirim.

rapor oranımda % 83.şim
    diden çok teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Nuray hanım,

Otomatik vites ibareli rapor alırsanız, araç alımında vergi istisnasından yararlanamzsınız

Özel donanım ibareli rapor alırsanız, vergi istisnasından yararlanabilirsiniz, ama aracınızı sizden başka kimse kullanamaz.

Ek bilgi:

Üye
    raaamis Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...........
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim bülent bey.bişey daha sorcam.rapor oranım%90 olursa hem otomatik vites alıp hem vergi indiriminden yararlanabilirmiyim.birde ben ms hastasıyım,bacaklarımda güçsüzlük var benim otomatik vitesmi yoksa özel tertibatlı araçmı kullanmam mantıklı olur.hani anlamıyorum,birde raporumda ortopedik engellide işaretleniyor.raporumada bu isteklerimi belirtirsem yazarlarmı.h sınıfı,otomatik vites,vergi indirimi,memur olarak çalışabilir gibi.son bir sorumda refleksoloji tedavisi hakkında bilginiz varmı.ms hastalığına iyi geliyomuş diye duydum ben ama doğrumudur bilmiyorum.şimdiden çok tşkkr ederim.

şimdi okudum başka bi soruya cevabınızı.benim sağda solda bacaklarımın durumu hiç iyi deyil.bu durumdada otomatik vites ve vergi indirimi olurmu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Refleksoloji vb. şeyleri boş geçin. Aklınızın ucundan bile geçirmeyin...

Diğer soruların yanıtı üstteki mesajımda var aslında...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon