Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    meopius;

Ama ben bu ehliyeti alırken söyledim ağır işittiğimi doktora gönderip eğer bir sese tepki verebiliyorsan sorun yok dedi yani ehliyette anlama değil, bir korna çaldığında kornayı duyma yönünde idi.
    Ayrıca ben işitme cihazı kullandığımdan dolayı H sınıfı ehliyet almak biraz saçma geliyor.Çünkü H sınıfı ehliyet alırsam H sınıfı araç kullanmam lazım.H sınıfı araç alımında da sanırım bizim gibilere her hangi bir yaptırım yok diye biliyorum.

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2006 da bu yasa değişti.
    Eskiden doktor bana B istermisin demişti. yıl 1992, o yıllarda H sınıfı ehliyete ceza %50 indirimliydi. B alıp da tamamı ödiceme H alıp yarıyarıya yırtarım dedimdi.
    cidden %50 ödedim hep taa ki 2001 e kadar.

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Benim kafam karıştı şimdi.
    Benim iki kulağımda 50 db den yüksek işitme kaybı var.
    Bir kulağımda işitme cihazı kullanıyorum ve hayatımı sürdürmekteyim.

7.Maddenin bir açıklaması ise aşağıda şöyle,
    f) Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir. Bunların kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler (Ek:2) yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 dB'den fazla işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazından fayda görmeyen olgular bu kapsamda değerlendirilir.

Ben işitme cihazından fayda görüyorum bu bir,

Diğer bir açıklamada da,
    c) İşitme cihazı kullananlar A1, A2, C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alamaz. İşitme cihazı kullandıkları halde B Sınıfı Sürücü Belgesi alanların ticari araç kullanmayacakları belgelerine işlenir. B Sınıfı Sürücü Belgesi alıp da ticari araç kullanacaklarda C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alacak olanlarda işitme tam olmalı, ileri derecede ses kısıklığı, solunum bozukluğu ve ileri derecede konuşma bozukluğu olmamalıdır.

Buna göre de demek ki B sınıfı ehliyet alabilir ama sadece ticari amaçla kullanamayacağı söyleniyor.

Ben yanlışmı düşünüyorum yani şimdi..

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gözlüklerinle gayet net görüyorsun. Merak etme...

Hiç bir yanlışın yok..

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

meopius;

Ciddisin di mi

Valla kalp atışlarım hızlandı ya.

Düşününce heyecanlanıyorum. Arkadaşın arabasını alıp gezmeye gidiyorum ve rutin bir kontrolde ehliyetime el konulursa ben acayip stres yaşarım.

Yani bilmediğimiz ve/veya yapmamız gereken bir şey varsa o strese girmeden yapalım derim. Ha şunuda belirteyim işin açıkcası H sınıfıda almak istemem.

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı aldım işime yarayan yasalardan çıktı aldım
    sadece ehliyet değil çıktılarla dolaşıyorum. Rutin kontrölden geçmedim henüz.

Olurda kapışırsam aynasızlarla yazarım burada...

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Tamam bakalım, anlaşılan bu işin sonucunu da zamanla göreceğiz.

Üye
    MustafaOnderATiK Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Önder ATİK
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    18:43
    Yaşadığı Yer
    SAMSUN / Bafra
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

meopius;

8 yıl önce yaşadığım talihsiz bir olay sonucu kulaklarım işitmesini kaybederek ben de işitme engelliler kategorisine katıldım.

Kendim aynı zamanda 6 yıldır profesyonel bisiklet yarışçısıyım. Ta ki bu yıla kadar sağlıklı ve üst seviye dağ bisikletçileri ile yarışırdım. Üniversiteler arası Türkiye Bisiklet Şampiyonasında Türkiye 13. lüğü , Zonguldak ta Cumhuriyet Kupası bisiklet yarışında 2. lik ve bunların dışında Türkiye Bisiklet Federasyonunun düzenlemiş olduğu ve aynı zamanda özel markaların istanbulda düzenlemiş olduğu antreman yarışlarında bir çok derece , başarım ve ödülüm bulunmakta.

Bu yıl işitme engellilerin sportif çalışmalarına katılmaya başladım. Bisiklet branşı yokmuş. Sporcu temin edilemediği için.

Konuya gelince işitme engelliler insan değil mi de bisiklete binemeyecek. Sırf bu yazınızı googldan denk gelip bulunca buna cevap yazabilmek için üye oldum. Açıkçası çok yanlış sözler bunlar.

Şunu belirtmekte fayda var. İşitme engelli kişinin buradaki trafik deneyimi tecrübesi , mekanı algılaması çok önemli. Algı ve kestirebilme reflekslerinin gücü ona yardımcı olacaktır. Kendim gibi profesyonel anlamda bisiklet yarışçısı bir çok arkadaşım var. O zaman bizler insan değiliz ???

Aynı zamanda işitme engelliler o zaman ehliyette alamaz ? ne dersiniz

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

29 Mayıs 2013 tarihinde çıkmış olan yeni sürücü kursu yönetmeliği ile işitme engelliler motorsiklet ehliyeti de alabiliyor. Yeni mevzuatta işitme engellilerle ilgili ifadeler şöyle:

ğ) Engelli bireylerin kullanabilecekleri şekilde özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil kullanacaklar için “H (motosiklet)”, “H (otomobil)” sınıfı sertifika,

(5) İşitme engelli bireylere “H (motosiklet)”, “H (otomobil)” sınıfı sertifika vermek isteyen kurslarda; kurs tarafından teklif edilen özel alan bakımından yeterli bir uzman, valilik izni ile görevlendirilir. İşitme engelli bireylere dersi aktaracak olan uzman, teorik ve direksiyon eğitimi derslerine usta öğreticilerle birlikte girerek öğreticilerin anlattıkları konuları özel metotlarıyla kursiyerlere aktarırlar.

bu yeni yasadan kimlerin haberi var: İşitme engelliler motosiklet kullanabilecek deniyor doğru mu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Evet, yeni düzenlemede bu konuda maddeler var:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ

Madde 6 -
    ğ) Engelli bireylerin kullanabilecekleri şekilde özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil kullanacaklar için “H (motosiklet)”, “H (otomobil)” sınıfı sertifika,

Madde 7 -
    g) “H (motosiklet)” sınıfı sertifikalarda; hasta ve engelli için özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet,

ğ) “H (otomobil)” sınıfı sertifikalarda; hasta ve engelli için özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş otomobil,

Madde 16 -
    (5) İşitme engelli bireylere “H (motosiklet)”, “H (otomobil)” sınıfı sertifika vermek isteyen kurslarda; kurs tarafından teklif edilen özel alan bakımından yeterli bir uzman, valilik izni ile görevlendirilir. İşitme engelli bireylere dersi aktaracak olan uzman, teorik ve direksiyon eğitimi derslerine usta öğreticilerle birlikte girerek öğreticilerin anlattıkları konuları özel metotlarıyla kursiyerlere aktarırlar.

Madde 27 -
    (2) “H (otomobil)” ve “H (motosiklet)” sınıfı sürücü sertifikası alacak işitme ve konuşma engelliler için işitme ve konuşma engellilerle iletişim kurma alanında belgesi bulunan personel geçici görevlendirilir.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Aklıma takılan şu: Meopius arkadaşımızın yazdığı madde de otomobil dışında araç kullanamaz yazısı var: Kaldı ki Motosiklet ne iş?

Mevcut Ehliyetimiz değişecek mi? H ehliyetimizi değiştirip H (otomobil) ibre yazılı ehliyet mı alacağız yoksa...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Zaten şu yeni düzenlemeyle herkesi hastaneye gönderip sürücü belgeleri yeniletecekler ya, eğer bizler de buna dahil edileceksek, bu yeni düzenlemeye göre verilir heralde ehliyetler. Ama buna dahil edilmezsek, eldeki sürücü belgelerini kullanmaya devam...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tekintekin Avatarı

Son Giriş
    01.09-2015
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşlar bende H sınıfı ehliyet var %70 işitme kaybımdan dolayı...veyeni çıkan kaanuna göre motosiklet kullanma yetkisine sahibim,çanakkale devlet hastanesinden motosiklet kullanamilir raporumu aldım ve çanakkale ye en yakın , özürlülere ehliyet veren kurum balıkesir deymiş, gittim kursa yazıldım , sadece dreksiyon sınavı vereceğim, bilginize saygılar...

Üye
    tekintekin Avatarı

Son Giriş
    01.09-2015
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet Sevgili arkadaşlar motosiklet dreksiyon sınavımı Balıkesir de başarı ile tamamladım , setifikam kargo ile adresime gönderilecek hayırlı olsun bana

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    203
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hayırlı olsun size

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon