Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    19:08
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar iyi günler kolay gelsin ben 20 yıldır MS hastasıyım hala ilaç kullanmaktayım. sağ el ve ayağımda güç kaybı var.
    2 ay önce vergi indirimi almak için başvuru yaptım erken emeklilik şartlarına da sahibim %42 raporum onaylandı emeklilik dilekçemi verdim 1 ay önce beklemedeyim

h sınıfı ehliyetle araç alımı için doktoruma başvuru yaptım sana olmaz dedi halbuki benim sağ el ve ayağımda güç kaybı var buna istinaden %42 rapor verdiler
    araştırmalarım sonucunda vücut fonksiyonlarında proplem olmayan hastalıklara bile %40 ve üzeri h sınıfı ehliyetle özel donanımlı araç alabilineceği bilgisine sahip oldum

acaba ben mi yanlış bilgilendirildim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler

bendeki % 42 lik vergi indirimi raporunda sizin belirttiğiniz 4 husus yazmıyor demekki o yüzden bana olmuyor dedi doktor
    yazan şu g35 multipl skleroz (spastik pareparezi % 20 + SAĞ EL İNCE MOTOR BECERİDE ZORLANIYOR % 10) TVFK % 28--- N3 1.1) EFLEKS nöropatik mesane, başka yerde sınıflanmamış(EREKTİL isfonksiyon % 15 + nöropatik mesane % 5) tvkf % 20 özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %42 balt raporun geçerlilik süresi-HAYATI BOYUNCA (SÜREKLİ)

BİR DE BEN SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM BEN SORUMU FORUM DA SORDUM SANIYORUM AMA pc den de fazla anlayamıyorum sistem bana karışık geldi beceremedim galiba kusura bakmayın saygılar iyi günler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

sürücü yönetmeliği'ne göre H sınıfı sürücü belgesi almak için yetkili hastaneler'den birinden yeni bir rapor almaya çalışabilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim ben size olayı baştan yazayım 1974 doğumluyum 1992 yılından beri ssk lıyım 1993 yılından beri de emes hastasıyım günüm ve yılım fazlasıyla dolduğu için vergi indiriminden erken emekliliğe başvurdum %42 rapor verdi devlet hastanesi ankarada talebimi kabul etti 1 ay önce ssk ya gittim emeklilik dilekçeni verebilirsin dediler ben de iş yerinden çıkışımı yapıp hemen dilekçemi posta ile gönderdim şu an beklemedeyim daha ne kadar bekleyeceğim menfi veya müsbet nasıl bir cevap gelecek bilmiyorum sonra % 42 raporu aldığım hastanenin sağlık kuruluna gittim h sınıfı ehliyet le özel donanımlı araç ta almak istiyorum dedim nöroloji dr una git o uygun görürse başvurunu alırız dediler dr a gittim beni muayene etti boşa uğraşma sana h sınıfı ehliyet olmaz dedi boşa başvuru yapıp ta kendini yorma dedi ben de tamam dedim başvuru yapmadım ama araştırmalarım sonucunda hepatit b hastası kişiler bile h sınıfı ehliyetle araç alabiliyormuş sizin de başınızı ağrıttım ilginizden dolayı çok teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Siz H mi veirlir B mi verilir bilemiyorum. Belirleyici olan şey sürücü yönetmeliği'dir. Sizin amacınız vergi istisnalı araç almaksa, "hastane hastane dolaşıp" uygun ibareli rapor almaya çalışmalısınız

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler çok sağolun verdiğiniz bilgiler için birdeforum da neden yazamıyorum üyeliğimi iptal edip yeniden üye olsam sistem kabul edermi kendi koyduğum şifre ile giriş yapamıyorum

zaten c sınıfı ehliyetim var 1992 yılında almıştım

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın Bülent bey site yöneticileri ve diğer bilgi sahibi arkadaşlar;

daha öncede sorduğum soruya istinaden ben emes hastalığı na istinaden B oranında devlet hastanesinden aldığım vergi indirimi raporumla emekliliğe başvurumu yaptım 1 ay dır bekliyorum
    raporu aldığım hastanede ki nöroloji doktoruma vergi indirimli araç almak için özel tertibatlı araç kullanmak için rapor istiyorum dedim dr da muayenesi sonunda senin özel tertibatlı araç alamazsın boşa uğraşma dedi
    aslında sağlık kurulundaki memur bana otomatik vites veya özel tertibatlı araç kullanabilir raporu istemişti ben dr uma otomatik vites li araç almak için h sınıfı ehliyet almak istiyorum desem sonuç sizce nasıl olur

aslında şu an için gerçektende özel tertibata gerek yok ben bu isteğimi vergiden muaf araçı otomatik vites ile doktora h sınıfı araç kulanabilir raporu verebilir mi hastalığım ilerlediği zaman zaten araçta kullanamayacağım
    bu şartlarda h sınıfı ehliyet ve vergiden muaf araç alabilir miyim

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

ONURUĞUR kardeşim özel donanımlı araç alamazsın diyorsa otomatik vitesi hiç alamazsınya başka hastanede şansını denicen ya doktoru ayarlıcan en son çare raporu yükseltip alcan aracı almak istiyorsan ehliyeti yıllık veriyorlar zaten verilsede her yıl muaniye oluyon

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

xxxman arkadaşım çok teşekkürler verdiğin bilgiler için hayırlısı olsun napalım hastalık ilerlemesinde varsın araç ta olmayıversin.

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Bülent bey size daha öncede yazmıştım sizde beni bilgilendirmiştiniz ben emes hastasıyım yüzde 42 raporumla vergi indiriminden erken emekliliğe baş vurdum 14 mart ta hala beklemedeyim il sgk yı dün aradım haziran ayının ilk haftası tekrar ara dediler benim diğer ildeki çalışmalarımın sonucu dün gelmiş o yüzden süre uzamış şimdi komisyonda görüşülüp karar verilecekmiş menfi veya müsbet onun için haziran ayının ilk haftasında tekrar aramamı söylediler ben bana rapor veren doktora ehliyetimi h sınıfına çevirmek istiyorum dedim o da beni muayene etti benim engelim sağ bacakta o da bana boşa uğraşma demişti şimdi dün de foruma yazdığım gibi yüzde 25 ortopedik özürlü bir arkadaşım otomatik vites özel tertibatlı araç aldı ben de doktorla tekrar görüşmek istiyorum tamam benim özürüm ortapedik değil ama ben de emes hastasıyım sağ ayağımda proplem var zaten dr bana emes e dayalı sağ alt ve üst ekstremitedeki hasar için yüzde 28 vermişti diğer branşlarla yüzde 42 yi tamamlamıştık sizin de yazdığınız gibi diğer arkadaşımında yüzde 25 le araç aldığı için bana da en azından yüzde 28 i verir sanıyorum dr um oran önemli değil diyosunuz bu şartlar sadece ortapedi den rahatsızlığı olanlar için mi genel olarak emes e de geçerli olur mu ki tanıdığım başka emes li arkadaşlardan hem de sağ ayaktan engelli olan aynı benim durumum gibi ,acaba ben doktora derdimi anlatamadım mı diye düşündüm sizce tekrar aynı dr a gidip başvurmamın bir sakıncası olur mu ?

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı ehliyet için rapor oranı hastalıklara göre değişiyor mu mesela ortapeti için yüzde 25 yeterli iken nöroloji için de geçerli mi yoksa nörolojinin farklı bir oranımı var?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Sürücü belgesi ile rapor oranıın hiç bir ilgisi yok. Sürücü yönetemliği'Ne göre sürücü olabilecek herkes sürücü olur.

Ama iş araç almaya gelince. Orada işler değişiyor: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Üye
    onuruğur Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli site yöneticileri ve bu konuda bilgisi olan arkadaşlar :2013 yılı nda hastaneye h sınıfı ehliyet almak için başvuruda bulundum normalde 22 yıllık c sınıfı ehliyetim olduğu halde ötv istisnalı araç alabilmek için bu arada 22 yılldır da emes hastasıyım tedavi görüyorum doktorum bana sağ ayak kumandalı özel tertibatlı otomatik vitesli araç kullanabilir raporu verdi zaten de emes ataklarından dolayı sağ ayağımda biraz güçsüzlük var fakat ben şu anki durumum itibariyle (araç kullanmada sıkıntı çekmediğim için)ve özel donanımlı araç olduğunda benden başka kimsenin kullanamayacağı için özel donanımlı araç almak istemiyorum otomatik vitesli araç kullanabilir yazsa sıkıntı olmayacak benim için çünkü şu an kullanabiliyorum ama atak geçirdiğim zaman bırakın araba kullanmayı ayakta bile duramıyorum asıl araç bana bu zaman lazım başkasının beni hastaneye götürmesi için benim başka otomatik vitesli araçlarıda ceza yemeden kullanabilmem veya benim aracımı da başkalarının ceza yemeden kullanması için ne yapmam gerekli sizce hastaneye gidip doktoruma durumu izah etsem bana otomatik vites araç kullanabilir yazarmı veya direk sağlık kuruluna mı gitmeliyim veya başka bir hastaneden mi rapor almaya çalışmalıyım bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum,teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Araç alımında vergi avantajından yararlanacaksanız sol ayağınızda kısıtlılık olmalı ki otomatik vitesli aracı ötv istisnası ile satın alabilesiniz. Doktorlar bunu yazar mı, bence mümkün değil. Ama burası Türkiye!