Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    omap Avatarı

Gerçek Adı
    M.Fatih
    Son Giriş
    27.04-2012
    Saat
    17:34
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle foruma aranıza yeni katılıyorum. Bazı konuları ve içeriği inceledim, gerçekten çok yararlı bilgiler verilmiş ve çok güzel yardımcı olunmuş. Teşekkür ediyorum.

Benim sorum ise %90 özürlü raporu(felç) bulunan babam için oğlu olarak benim üzerime B sınıfı ehliyetim ile ÖTV indirimli araç almak istiyoruz.
    Bu forumdan okuduğum kadarıyla %90 ve üzeri olanlara aileden herhangi birinin üzerine araç alımı yapılabiliyor.

Fakat ehliyet H sınıfı olmadığı için yani aracı ben kullanacağım için trafikte ve diğer durumlarda araç engelli aracı olarak mı işlem görülüyor, yoksa normal olarak mı ?
    Galiba H sınıfı ehliyeti olan ve plakasında da tekerlekli sandalye bulunan araçlar trafikte daha ayrıcalıklı oluyor diye biliyorum.

Selamlar...

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

babanızın raporu %90 ve üzerindeyse (zaten öyleymiş) onun adına tertibatsız otomobil türü,rampa tertibatlı minibüs türü aracı ötv ödemeksizin alabilirsiniz,mtv lerinide ödemezsiniz tabii ki. bu araçları kullanım yönündeki kısıtlamalar,sürücü için özel tertibatı olmadığı için kaldırıldı(yurtiçinden olursa). ehliyeti olan herhangi biri sürücü olarak kullanabilir.

Üye
    omap Avatarı

Gerçek Adı
    M.Fatih
    Son Giriş
    27.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cevabınız için teşekkür ederim.
    Peki alınacak olan araç, mutlaka 1. derece yakınların üzerine mi alınmak zorundadır ?

Selamlar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Araç raporlu kişinin üzerine oluyor. Sadece, alım esnasında vasi olan kişi tüm hukuki sorumluluğu üstlendiğine dair bir taahütname veriyor, o kadar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    omap Avatarı

Gerçek Adı
    M.Fatih
    Son Giriş
    27.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim OturanBoğa.

Tüm bu işlemler araç alım esnasında sadece yazılı belgelerle yani rapor ile yapılabiliyor değil mi ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Evet, raporlu kişinin akli melekeleri yerindeyse, rapor ve araç bayiine kendi vereceği noter vekaleti ile her şey halloluyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    omap Avatarı

Gerçek Adı
    M.Fatih
    Son Giriş
    27.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir soru daha sormak istiyorum. Küçük bir soru olduğundan yeni konu açmak istemedim.
    Araç için seçtiğimiz opsiyonlar ÖTV'ye dahil oluyor mu yoksa onlar ÖTV'siz fiyata doğrudan mı ekleniyor ?

Selamlar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Opsiyondan kasıt nedir?

Ama sanırım opsiyonlarda ötv indirimi yok.

Üye
    omap Avatarı

Gerçek Adı
    M.Fatih
    Son Giriş
    27.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mesela araca ekstradan sunroof veya jant vb.. gibi özellikler ekletmek istesek. Bunlar da araç fiyatına eklenip sonradan mı ÖTV indirimi uygulanacak ?
    Yoksa standart fiyat üzerinden ÖTV indirimi uygulandıktan sonra opsiyon fiyatları mı eklenecek ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yok, onlar için vergi istisnası söz konusu değil. Aracın fabrika çıkış donanımı/fiyatı ne ise, ÖTV istisnası ona uygulanıyor...

Üye
    omap Avatarı

Gerçek Adı
    M.Fatih
    Son Giriş
    27.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Anladım. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
    Selamlar...