Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gangstar Avatarı

Gerçek Adı
    mümtaz
    Son Giriş
    20.11-2015
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iyi günler bizde annennemin (ninemin) %96 raporuyla 28.03.2014 tarihinde ötvsiz bir arac aldık malesef anneanemizi(ninemi) bi hafta önce yani 25.12.2014 tarihinde kaybettik. ben torunu olarak bu aracı kullanıyorum ve okadar cok karısık bi durum ki cözemedik napıcaz diye şimdi. annemler 4 kardeş bunlardan biri vefat etti ve bi oğlu var,sonra dayım annem ve bi teyzemde yurtdışında onunda tüm işlemlerini (noter onaylı vekaleti var) burdaki oğlu yapıyo? şimdi gelelim asıl soruyo ninemin üzerinde arsa tarla vb şeyler var, aracı annemin üzerine nasıl alıcaz diğer tüm mirascılar haklarında feragat ediyorlar? ve 2. sorum 5 yıl dolduktan sonra yapsak bu işlemleri olur mu mtv ödermiyz?

Üye
    gairdneri Avatarı

Son Giriş
    12.01-2015
    Saat
    10:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrb iyi günler %90 özüelü dayım adına annem vasisi olarak 4 yıl önce bir araç satın aldım.dayımın üzerinde babasından annesinden kalan tarlalar ve bu araba bulunuyor.şimdi tek kanuni mirasçısı annem kaldı.aracı üzerimize hangi yolla nasıl alabiliriz.ötv ödermiyiz.birden fazla terekke malı bulunan ödemez gibi bir şeyler okudum ama aklım ermedi.şimdi bunu adım adım anlatacak bir arkadaş yokmu.sağolun

Üye
    yunus.emre Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bizde %99 raporumuzla bir araç alcaz fakat aracı alacağımız özürlü kişinin arabadan başka hiçbir mal varlığı yok allah korusun 5 yıl içinde vefat ederse ÖTV ödiyeceğizmi ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

gangstar,
    aracı ötv'siz şekilde üzerinize alabilirsiniz. Buna dair prosedürü vergi dairesine gidip halledebilirsiniz:
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ml#post1242259
    Vefaat tarihinden sonraki tahakkuk eden MTV'yi ödemeye başlayacaksınız.
    Bu işlemleri hemen yapmanız lazım. Geciktirmeniz halinde ceza ödersiniz.

gairdneri;
    yukarıdaki yanıt sizin için de geçerli

yunus.emre;
    Başka bir mal varlığı olması lazım. Şu şartlardan biri mutlaka karşılanmalı (aksi halde ötv ödenir): http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ml#post1242259
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    eses26 Avatarı

Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    23:43
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşalr bu feragat olayı tüm maldan mı olacak yoksa sadece arabadan feragat etmek yeterlimi. Şimdi kalan mirasta ev var arsa var tarla var arabada var. Hepsinden mi feragatta bulunulacak.

Üye
    yunus.emre Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocam yeni bir bilgi bugün vergi dairesine gittim üzerine hiçbir mal varlıgı olmayan özürlü 5 yıl içinde vefat ederse araba mirasçılar üzerine paylaştırılarak ÖTV ödenmeden kullanılabilmekteymiş. 5 yıl sonundada tek bir mirasçıya feragat yoluyla devri mümkünmüş.

Üye
    eses26 Avatarı

Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İşte mal var fakat bu feragat olayı karışık 444 lü numarayı aradım bi 18 dakikalık beklee sonunda benim internette okuduğumu söylüyor. malın tümünden başlayıp araçla bitiren feragatname açıklaması açıklayıcı değil. her türlü yoruma açık

Üye
    eses26 Avatarı

Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Feragat yoluyla devir alan arkadaşlar yada bir bilen söylesin lütfen, vergi dairesine gittiğimde feragat vergisi öedemem gerektiği söylendi. Ne kadar tutar. Ha ötv ödemişim ha bu vergiyi anlamadım. Eskişehir trafikte feragatı kabul etmiyor. Ne yapmalıyım.

Üye
    poyrazmeltem Avatarı

Gerçek Adı
    MELTEM
    Son Giriş
    18.02-2015
    Saat
    18:26
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ne olur yardım edin.
    02.09.2014 tarihinde %93 özürle babanem üzerine araç satın aldık.Kendisini 09.12.2014 kaybettk. Mtv 2015 ilk taksidini ödedik. Babanemin geriye dedem ve 6 çocuğu mirasçı kaldı. Kendisinin araba dişinda ortak evi ve tarlalları var. Arabayı babam üzerine almak için internette yazılarınız okudum ama işleme geldiğinde kimse bu tarz bilgi vermiyor.
    Veraseet ilamı çıktı
    Vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı alındı.
    Noterden 6 kişi adına araba için feragatname düzenlendi.
    ve son olarak taşıtlar vergi dairesi ve trafikle memur arkadaşlar rusatın 7 kişi üzerine devam ederse öttv muaf olacağımızı babama geçerse ötv çıkacağını söylüyorlar. Lütfen yardım edin bu olayı nasıl çözeceğimi inanın artık bilmiyorum.

Üye
    gangstar Avatarı

Gerçek Adı
    mümtaz
    Son Giriş
    20.11-2015
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi günler % 96 raporlu ninem adına arac aldık ve ninemi malasef kaybettik ve sorun burda ortya cıktı cünkü 4 mirascısı var bunlara annem dahil 3 teyzem bir dayım teyzemlerdn biri yurtdışında ona hic bir şekilde ulaşamıyoruz şuan icin gerekli yasal sürenin sınırındayız napmamız lazım lütfen yardımcı olun??

Üye
    yunus.emre Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ruhsat 7 kişi üzerine geççek ötv ödemiycen 5 yıl sonrada 1 kişiye kardeşler devrini yapacak

Üye
    MUSTAFA ÇELENK Avatarı

Son Giriş
    07.03-2015
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar hepinize iyi günler dilerim
    16.12.2013 tarihinde ÖTV ve MTV indiriminden yararlanarak Anneannem üzerine 0 km. araç aldık(Aracın parasını ben ödedim). Anneannemi geçtiğimiz günlerde maalesef kaybettik. Anneannemden mirasçılara tek miras olarak söz konusu araba kaldı. Mirasçılar Annem dahil 9 kişi. Daha önce konu başlığında yazılanlara istinaden REDDİMİRAS yoluyla ÖTV ödemeden aracı annem üzerine tescil ettirmek istiyorum. REDDİMİRAS yapmak için sulh mahkemesine verilmek üzere tüm murislerden(annem hariç) bir dilekçe aldım ancak henüz mahkemeye başvurmadım. REDDİMİRAS yoluyla ÖTV ödemeden tek kişi üzerine aracın tescilini yaptırabilmem mümkün müdür? Eğer bu yolla işlem yapan birisi varsa tecrübelerini ve belgelerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Üye
    menes1453 Avatarı

Son Giriş
    06.03-2015
    Saat
    11:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

[B]Arkadaşlar Kayın babamın üzerinden araç aldım kayın biraderlerimin hem ehliyeti yok hemde sürücülüğü yok baldızlarımında hem durumu iyi değil hemde hepsi onay verdiler ama benim aldığım araç bütün hepsinin VASİSİ olarak görünüyor ALLAH korusun babam vefat ettiği zaman hepsi mal beyanında hak talep edebiliyorlar hoş bizim hakkımız yok biz bişi istemiyoruz deselerde sonradan ölme olmuyor örneklerine rastladım
    ASIL SORUM ŞU
    Kayın Babam Vefat ettiği zaman kimsenin hak telep etmemesi için resmi bir prosüdür var mı nasıl bir yol takip etmem gerek

Üye
    yunus.emre Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

reddimirasa gerek yok arkadaşım ruhsata mirasçıların adı yazılır 5 yıl boyunca sen kullanırsın arabayı 5 yıl sonundada noterden haklarından senin lehine feragat ederler senin üzerine geçer araç

Üye
    MUSTAFA ÇELENK Avatarı

Son Giriş
    07.03-2015
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yunus.emre benim sıkıntım mirasçılardan birinin yüklü miktarda vergi, ssk, bağkur vs. borçlarının olması ve ödeyecek durumu yok. Araç tüm mirasçıların üzerine devir olduğunda araca haciz gelecek ve ben onun borcunu da ödemek zorunda kalacağım.

Sayfa 7 / 8 İlkİlk ... 345678 SonSon

LinkBacks (?)

1. 15.08-2014, 12:56
  2. 21.06-2014, 08:43
  3. 07.05-2012, 00:33