Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    22:36
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    ozki44 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    14:42
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    kardeş ben ar
    aştırdım.bana yüzde 90 engelli araç alındığında 5
    sene dolduğunda üzerine
    alırsın dediler.mahkeme falan nerden
    çıktı anlamadım.çünkü ötv olayı bitiyor o zaman hakimle ne alakası var anlama
    dım

Üye
    bydemirel Avatarı

Gerçek Adı
    bayram demirel
    Son Giriş
    17.12-2013
    Saat
    22:43
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: MUSTAFA ÇELENK Mesajı Gör
    Bydemirel, İlginize buradaki herkes adına çok teşekkür ederim. Anneannem adına (%98 özürlü raporu mevcut) araç almak istiyorum. Annaennemin herhangi mal varlığı bulunmuyor ayrıca herhangi bir geliri (maaş vb.) de yok. Bu durumda bankaya para yatırmak bize birşey kazandırmayacak... Yukarıda verdiğiniz %100 kanıtlanabilir bilgiler ışığında içim rahatlamış olsa da Her ihtimale karşı (malumunuz Türkiye'mizde her şey yaşanabiliyor) anneannem üzerine mesela araç değerinin 1/10 u değerinde olan bir tarla yürütsek yukarıda belirttiğiniz durumdan yararlanabilir miyiz? Yani ikinci bir tereke olan malın değerinin araç değerinden çok daha düşük değerde olması durumu kurtarır mı? (Allah gecinden versin anneannem vefat ettiğinde aracı annem adına tescil ettirmek istiyoruz.)
    f) Veraset Yoluyla Sadece İstisnadan Yararlanılan Aracın İntikal Etmesi
    1. Muristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bundan başka mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekecektir. Ancak muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır.
    2. Sirküdeki ilgili maddeyi bir kez daha dikkatlice okursanız sadece ikinci bir terekeden bahsediyor. İkinci terekenin değeri ile ilgili bir düzenleme yok. Ucu açık. Olmayan bir düzenleme için de kimse bir şey soramaz.
    3. Tarla tercihi size ait, öyle bir şeyi de yapabilirsiniz tabi. Ama Allah gecinden versin vefatı halinde diğer mirasçılarla bir sıkıntı yaşamayacağınızdan emin olmalısınız. Zaten eğer öyle bir tehlike varsa feragatname konusunda da sıkıntı çıkabilir. İyi düşünün. ÖTV ödemeden aracın mirasçılara geçmesinin başka yolları da var.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ozki44 Mesajı Gör
    by demirel şimdi şunu sorayım.halamın kızının 3 varisi var.anne babası ve bir tane kardeşi.demişsiniz ki .Söz konusu araç tüm mirasçılar adına tescil ve kayıt yapıldığı taktirde ve ilk iktisap tarihinden itibaren toplam 5 yıl süreyle bu şekilde kaldığı taktirde ÖTV ödenmez.ancak vergi dairesine sordum tüm mirasçılar adına tescil yapamazsınız diyor.bunu biraz daha açabilirmisiniz.
    İŞTE TÜM MİRASÇILARA MÜŞTEREK OLARAK TESCİL YAPILACAĞINA DAİR ÖZELGE ÖRNEĞİ (ASLI www.gib.gov.tr ADRESİNDEDİR) FAZLA SÖZE GEREK YOK

Başlık ÖTV İstisnasından yararlanılarak iktisap edilen aracın veraset yoluyla intikalinde ÖTV ödenip ödenmeyeceği Hk.
    Tarih 03/02/2012
    Sayı B.07.4.DEF.0.77.10.00-YARICI-5
    Kapsam
    T.C.
    YALOVA VALİLİĞİ
    Defterdarlık Gelir Müdürlüğü
    Sayı : B.07.4.DEF.0.77.10.00-YARICI-5 03/02/2012
    Konu : 2A ÖTV İstisnası

İlgide kayıtlı dilekçenizle, 2011 yılı Ocak ayında vefat eden anneniz ... adına kayıtlı bulunan 77 ... plakalı aracın ÖTV istisnasından faydalanılmak suretiyle 2010 yılında ilk iktisabının yapıldığı belirtilerek, annenizden intikal eden söz konusu aracın 5 varis tarafından veya varislerin hakkını devredeceği bir varis tarafından edinilmesi durumunda ÖTV ödenip ödenmeyeceği konusunda özelge talep ettiğiniz anlaşılmıştır.
    4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 5766 sayılı Kanun ile değişik 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendine göre, (II) sayılı listedeki araçlardan kayıt ve tescile tabi olup, ilk iktisabında istisna uygulananların veraset yoluyla intikalleri hariç istisnadan yararlananlar dışındakilerce iktisabında, ilk iktisabındaki matrah esas alınarak adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, kayıt ve tescili tarihinde geçerli olan oran üzerinden bu tarihte ÖTV alınacağı, Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi çerçevesinde istisnadan yararlananlar tarafından, bu istisnadan yararlanılarak iktisap edilen kayıt ve tescile tabi araçların 5 yıldan fazla kullanılarak elden çıkarılması durumunda bu hükmün uygulanmayacağı hüküm altına alınmıştır.
    Konuyla ilgili açıklamaların yapıldığı 30/4/2010 tarihli ve 12 Sıra No.lu Özel Tüketim Vergisi Sirkülerinin "Veraset Yoluyla Sadece İstisnadan Yararlanılan Aracın İntikal Etmesi" başlıklı 3/f bölümünde, muristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bunun dışında mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığı, bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesinin gerekmekte olduğu, bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanmasının gerekeceği, ancak muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesinin mümkün olduğu, bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacağı belirtilmiştir.
    Bu hükümlere göre istisnadan yararlanılan aracın yukarıda belirtildiği şekilde varislere intikalinde ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varisler adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında ÖTV uygulanmayacaktır.
    Ayrıca, muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla, istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikali "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilecek olup, bu durumda da ÖTV uygulanmayacaktır.
    Ancak muristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bunun dışında mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15' inci maddesinin 2' nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekecektir.
    Buna göre, annenizden intikal eden 77 ... plakalı aracın 5 varise intikalinde, annenizinin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varisler adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında ve annenizden intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla lehine feragat edilen mirasçıya intikalinde ÖTV uygulanmayacaktır.
    Ancak annenizden 5 mirasçıya sadece istisnadan yararlanılarak satın alınmış olan söz konusu aracın intikal etmiş olması, bunun dışında mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamakta olup, bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15' inci maddesinin 2' nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekeceği tabiidir.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ozki44 Mesajı Gör
    by demirel nerdesin kardeş.benim söylediğim doğrumudur.senin yazdığın yazı aşağıda demişsin çıkmamış ama.şimdi feragat değilde varislerin üzerine tescil ettirdiğimde oluyormu.tek araba ol
    cak üzerine.
    Özürlü aracının ÖTV ödenmeden mirasçılara geçmesi:

a.Vefat eden kişinin araçtan başka mirası (terekesi) yoksa:
    1.Eğer sadece tek bir mirasçı varsa hiçbir işlem yapmaya gerek yok, ÖTV ödenmeksizin aracı üzerinize devir alabilirsiniz. Bunun için vefat tarihinden itibaren içinde veraset ilamını alarak vergi dairesine beyanname vermelisiniz. Akabinde buradan alacağınız yazı ile trafiğe gidip işlemi yapabilirsiniz.
    2. 1’den fazla mirasçı varsa birisi diğer mirasçıların reddi miras yapması halinde (Bu durumda mirasçı sayısı teke düşeceğinden yukarıdaki madde uygulanır)
    3. Aracın tüm mirasçılar adına müşterek tescil edilmesi halinde.

b.Vefat eden kişinin araçtan başka mirası (terekesi) varsa:
    Yukarıdaki maddelere ilaveten mirasçıların tamamı içlerinden birisi lehine feragatname vermesi halinde, lehine feragatname verilen kişi ÖTV ödemeden aracı üzerine devralabilir. Feragatname sadece aracı kapsar, diğer terekeleri ilgilendirmez.

Sanırım bu yazdıklarım yeterli olacaktır. Bunların hepsinin yasal örnekleri var. Ufak bir araştırma ile www.gib.gov.tr adresinden herkes bulabilir. Bunların hepsini aslında buraya yüklemiştim ama sanırım çok uzun diye olabilir çıkmamış galiba.

Üye
    ozki44 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tamam şimdi oldu.yani tek mal varsa oda araç ise tescili varisler adına yapıyoruz ve ötv yi ödemiyoruz.saol kardeş bunu bilgisayarıma kaydedicem

Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    22:36
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şuanki zararımız tam 85 bin tl hiç vicdan acıma yok allah'a havale ediyoruz

Üye
    ozki44 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

krdeşim sen nasıl mahkemelik oldun anlamış değilim

Üye
    inusta01 Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    02.01-2015
    Saat
    20:23
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

babam adına %90 raporlu aldığımız arabamızı babamın vefatı sonrası ne yapmamız gerektiğini araştırdım
    babamın üzerine hiç bir miras yoktu arabadan başka ve biz üç kardeşiz.vergi dairesine gittiğimizde bize söylenen babanizin üzerine bir şey yoksa
    vergi dairesinden size bir yazı verilecek bununla trafiğe gidip rusatı üzermize yaptırabilercegiz(ruhsatta annemin,abimin.bemin ve kardeşimin adı olacak.ötv ödemeyecegiz ama mtv ödemeye başlayacagiz.saygılar.

Üye
    blackeagle06 Avatarı

Gerçek Adı
    semih
    Son Giriş
    02.01-2014
    Saat
    17:58
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi günler biz ötv indirimden annanemin %90 böbrek hastası raporu üzerinden skoda araç aldık,ayın 12 sinde teslimi var inşallah,sizlere bir kaç soru soracağım yanıtlarsanız çok memnun olurum;
    -Allah gecinden versin 79 yaşındaki annanemin vefatı sonrasında aracı annemin üzerine aldırmak için ne yapmamız gerekecek,biri Almanya'da olmak üzere toplam 4 kardeşler bu bir sıkıntı oluşturur mu?
    -Annanemin üzerine araba dışında şuan bizim oturduğumuz müteahhit ile mahkemelik olduğumuz (müteahhit evi tamamlamadan kaçtığı için) ev var bunun bir sıkıntısı olurmu?
    -Acaba aracı daha teslim almadan önce noterden annanemin bu üzerine olan aracı kendi beyanıyla,ölümüm durumunda kızıma geçmesi diye bir sözleşme yapabilirmiyiz (daha sonra bu reddi miras vekalet vs işleriyle uğraşmamak için)
    -Hangi şartlarda bize ötv ödenmesini zorunlu kılarlar şimdiden bilelimki önlem almak amacıyla sonrasında baş ağrıtmaması için...
    cevaplarınız için şimdiden sonsuz teşekkürler

Üye
    inusta01 Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    02.01-2015
    Saat
    20:23
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

semih kardeş benim durum biraz farklı seninkinden onun için bağlı bulunduğun vergi dairesine git kafanda soru işareti kalmasın. sana en ne cevabı vergi dairesi verir.senin durumunda olan biri ancak sana bu konuda yardımcı olabilir ama cogu kişinin durumu farklı.sana kolay gelsin bilgi edinirsen burada paylaşırsan iyi olur.

Üye
    ozki44 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kardeş ben vergi dairesi nin 444 lü numarasını aradım.adına bir şey yok sadece
    araç varsa kim varis ise onların adına olmak şartıyla ötv ödemez dedi

Üye
    kaya24 Avatarı

Gerçek Adı
    bekir kaya
    Son Giriş
    26.06-2014
    Saat
    11:30
    Yaşadığı Yer
    erzincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar ben bu işlemleri daha dün bitirdim annemin adına özürlü araç almıştım ama annem vefatetti...

öncelikle ilk yapmanız gereken veraset ilanı çokarmak.
    daha sonra ötv ödememek için araç kaç kardeş varsa hepsi adına yapılması gerekiyor. içlerinden birisine vekalet yaptırılarak işlemleri bir kişi yaptırabilir.
    ötv tek bir şartla geri ödenmiyo: bütün varislerin adına ruhsat olması gerekiyo tek kişi adına olursa ötvyi devlet alıyo. diğer mirascılar feragat etse de mirascılar ötvyi ödemek zorunda
    maliyeye gidiyosunuz size evrak veriyor dolduruyosunuz daha sonra trafige gidiyosunuz trafikte verasette kime çok oranda pay çıkmışsa trafikte onun adına tescil yapıyo

kolay gelsin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

Deneyimini paylaşan herkese teşekkürler

Üye
    mayhem Avatarı

Son Giriş
    14.03-2016
    Saat
    23:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi günler araç sahibi vefatında kişinin çocuklarından biri ben ne bir işlem yaparım nede beni görebilirsiniz diyorsa ne olur cevaplarsanız çok memnun olurum ???

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

Tüm hak sahipleri onay vermeden sorunu çözmek mümkün olamaz maalesef

Üye
    mayhem Avatarı

Son Giriş
    14.03-2016
    Saat
    23:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Peki bu durumda arabaya neyapilir kullanmaya devam edemiyomuyuz arabayi baglarlarmi yada trafige cikmamiz yasakmi olur

Sayfa 5 / 8 İlkİlk 12345678 SonSon

LinkBacks (?)

1. 15.08-2014, 12:56
  2. 21.06-2014, 08:43
  3. 07.05-2012, 00:33