Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bydemirel Avatarı

Gerçek Adı
    bayram demirel
    Son Giriş
    17.12-2013
    Saat
    22:43
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba vevis,

yaşamış olduğunuz tecrübeleri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Benim size iki sorum olacak. Birincisi reddi miras olayı. Ne sirkülerde ne de bu konuda verilen özelgelerde böyle bir şeye rastlamadım. İnternette de hiç bir yerde okumadım. İlk sizden duydum. Kaldı ki sizin yaptığınız uygulamada reddi miras yok, feragatname ile devralmışsınız. Reddi miras olayı ile ilgili bildiğiniz bir kaynak, doküman vs var mı? Ya da bu sizin veya bir başkasının (mesela vergi dairesinden birisinin olabilir) yorumu mu? Ya da bir mahkeme kararı mı var. Sirkülerde böyle bir şey yazmadığı için olası bir mahkemelik durumda emsal aranabilir. O nedenle hem kendi merakımı gidermek, hem de bu sıkıntıyı yaşayabilecek herkes adına soruyorum.

İkinci (ve beni asıl ilgilendiren konu) feragatname ile ilgili. Hali hazırda benim de başımda bu sorun var. Notere gittim ama feragatname konusunda anlaşamadık. Vekaletname yeterli olur feragatnameye gerek yok diye tutturdu. Bir türlü derdimi anlatamadım. Siz nasıl bir feragatname aldınız. Feragatnamede ne kadar miras varsa tamamından mı feragat edileceği yazıyor, yoksa sadece özürlü aracından feragat edileceğimi? Eğer bir sakıncası yoksa ve elinizde hala feragatnamenin bir örneği varsa tarattırıp buraya koyabilir misiniz? Bir de feragatname olursa ücret olarak 250-300 tl gibi bir ücreti olacağından bahsetti. Bana çok saçma geldi. Öncelikle size sorayım dedim. Olmadı trafik tescile gidip varsa oradan bir örnek isteyeceğim.
    İşlemlerimin tamamlanmasını müteakip tecrübelerimi ben de buradan aktaracağım inşallah. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Üye
    cnss Avatarı

Son Giriş
    23.10-2013
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar,

Bu konu hakkında ki bütün yazılanları okudum, doğru mu anladım bir teyid istiyorum. Teşekkürler.

1. Vefat eden aile ferdimizin arabadan başka bırakacak bir malı yoksa, arabayı almak isteyenlerin dışındakiler reddi miras yaparak alacak kişi ötv ödemez !

2. İkincisi bankada miras olarak para bırakması durumunda bu paranın da aracın fiyatıyla orantılı mı olması gerekiyor, Yoksa daha cüzzi bir miktar yeterli olur mu?

Teşekkürler...

Üye
    Gül77 Avatarı

Son Giriş
    31.07-2013
    Saat
    16:47
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yüzde 96 raporlu babam adına ötv siz araba aldık. Babam vefat etti.

üzerine araçtan başka malı yok.
    Oturduğum yerde bu konulardan vergi dairesi ve trafiğin pek bilgisi yok. Bizi yanlış yönlendirdiler noterden annemle kardeşim araçtan feraget ederek üzerime verdi. Babamım başka malı olmadığı ve feragat olduğu için ötv ödememiz gerekiyormus. bu noterde yapilan feragat sözleşmesini iptal edebilir miyiz.
    Nasıl bi yol izlemeliyiz. Yardımcı olur musunuz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Noter işlemini yine notere giderek iptal ettirebiliyor olmalısınız. Daha sonra şu işlemi yapmalısınız: "ölen kişinin tek mirası araç ise; İkincisinden tek farkı mirasçılar feragatname değilde mirasçıdan kalan mirası ve tüm haklarını reddettiklerini gösterir belgeyi alacaklar. yani reddi miras dediğimiz olay. gerisi aynı tescilden bir kişi üzerine tescil edilecek ve ötv ödenmeyecek."
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gül77;

Aracı aldığınız tarihten itibaren 5 yıl hiç bir işlem yapmayınız. babanız sağmış gibi aracı kullanmaya devam edin. 5 yıl dolunca aracı üzerinize alın. Eğer şuan el değiştirirse ötv ve mtv alırlar. ve cezada işlenir. ama hiç bir işlkem yapmadan devam eder aracı kullanırsanız hiç bir işlem olaz diye biliyorum.

Üye
    rahmi2253 Avatarı

Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    00:02
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, forumu okudum. Merak ediyorum; verasetle intikal söz konusu olunca diğer mirasçılar feragat etseler bile ÖTV ödememem için bugün itibarı ile halen vefat edenin adına araç dışında bir mülk olması şartmı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Seçenekler şu şekilde:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: vevis Mesajı Gör
    herhangibirinin ölümünden sonra yapılması gerekenler yapıldıktan sonra; nüfustaki işlemler veraset intikali ve ilamı vs. gibi...

Birincisi : Allah kayınpederinize uzun ömürler versin, ölümü durumunda yukarda bahsettiklerim yapıldıktan sonra trafik tescilde ruhsat değişerek araç sahibi kısmına 2 oğlu ve karısının ismi yazılır ayrıca ilk iktisabından itibaren 5 yıl süresince satılamaz ibaresi yazılır. herhangibir araçtan farksız bir şekilde aracı isteyen kişi kullanabilir. 5 yıllık süre dolana kadar satış, devir işlemi ötv ödenmeden yapılamaz.

İkincisi : ölen kişinin araba hariç bir mirası daha varsa; kaynananızın üzerine almak istediğini farz edelim. 2 oğlu noterden feragatname alarak yani araç üzerindeki tüm haklarını annelerine devettiklerini gösterir belgeyi alarak, ve aracın sigorta işlemini yaparak trafik tescile gidilir araç sadece kaynananızın üzerine tescil edilir ve kesinlikle ötv ödenmez. çünkü ben bu yolla arac tescil işlemini yaptım ve ötv ödemedim.

Üçüncü yol : ölen kişinin tek mirası araç ise; İkincisinden tek farkı mirasçılar feragatname değilde mirasçıdan kalan mirası ve tüm haklarını reddettiklerini gösterir belgeyi alacaklar. yani reddi miras dediğimiz olay. gerisi aynı tescilden bir kişi üzerine tescil edilecek ve ötv ödenmeyecek.

aracı üzerine devredeceğiniz kişinin mutlaka mirasçı olması gerekiyor bu arada.

arkadaşlar olmaz diyenler emin olun bilmedikleri için olmaz diyor. ben ötv kanununun 12 veya 13. sirküsüydü yanılmıyorsam, vergi dairesinden aldım okudum buraya yazılanları. Vergi dairesine bunu gösterince tamam doğrudur dediler. emniyetteki memurlarada bunu götürdüm ikna olmaları zor oldu ama mecburen oldu. hatta vergi dairesinden bu kanuna istinaden emniyete hitaben yazı aldım. ve sonuç olarak aracı bir kişi adına tescil ettirdim.

Üye
    ozki44 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    14:42
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar öncelikle merhaba.halamın kızının yüzde 90 raporu var.tek kardeş.ben onun yerine ötv den muaf araba alacağım.sorum şu:
    1-allah geçinden versin 5 yıl dolmdan vefat ederse ötv ödenirmi.adına başka mal yok.
    2-eğer adına bankaya bir miktar para yatırrsak ne olur ne olmaz diye çünkü kanunda birden fazla mal diyor yinede ötv öenir mi.
    3-yada ötv ödememk için ne yapmalıyız

Üye
    MUSTAFA ÇELENK Avatarı

Son Giriş
    07.03-2015
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ozki44 arkadaşımızın yazdıklarıyla ilgili bir bilgisi ya da deneyimi olan arkadaş varsa lütfen açıklayabilir mi?

Üye
    bydemirel Avatarı

Gerçek Adı
    bayram demirel
    Son Giriş
    17.12-2013
    Saat
    22:43
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MUSTAFA ÇELENK;

Bu arkadaşımız nereye ne yazmış ben göremedim.

ozki44;

Bu konuyla ilgili geniş bilgiyi örnekleriyle birlikte birazdan aşağıya çıkaracağım. Bankaya para yatırma konusuna gelince o fikri ben vermiştim, ve ben yaptım oldu. Ancak özürlü kişini bir geliri (maaş vs) olması gerekiyor. O şartla kabul ediyorlar. Maaşından birikim yaptık diyorsunuz. Gelir yoksa olmaz. Kaldı ki buna gerek te yok. Ben onu yaptığımda demek ki eksik bilgilerim varmış. Aşağıda okuyun:

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-odemeyin.html

Üye
    MUSTAFA ÇELENK Avatarı

Son Giriş
    07.03-2015
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bydemirel, İlginize buradaki herkes adına çok teşekkür ederim. Anneannem adına (%98 özürlü raporu mevcut) araç almak istiyorum. Annaennemin herhangi mal varlığı bulunmuyor ayrıca herhangi bir geliri (maaş vb.) de yok. Bu durumda bankaya para yatırmak bize birşey kazandırmayacak... Yukarıda verdiğiniz %100 kanıtlanabilir bilgiler ışığında içim rahatlamış olsa da Her ihtimale karşı (malumunuz Türkiye'mizde her şey yaşanabiliyor) anneannem üzerine mesela araç değerinin 1/10 u değerinde olan bir tarla yürütsek yukarıda belirttiğiniz durumdan yararlanabilir miyiz? Yani ikinci bir tereke olan malın değerinin araç değerinden çok daha düşük değerde olması durumu kurtarır mı? (Allah gecinden versin anneannem vefat ettiğinde aracı annem adına tescil ettirmek istiyoruz.)

Üye
    ozki44 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

by demirel şimdi şunu sorayım.halamın kızının 3 varisi var.anne babası ve bir tane kardeşi.demişsiniz ki .Söz konusu araç tüm mirasçılar adına tescil ve kayıt yapıldığı taktirde ve ilk iktisap tarihinden itibaren toplam 5 yıl süreyle bu şekilde kaldığı taktirde ÖTV ödenmez.ancak vergi dairesine sordum tüm mirasçılar adına tescil yapamazsınız diyor.bunu biraz daha açabilirmisiniz.

Üye
    ozki44 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar şimdi vergi dairesiyle görüştüm kesin bilgidir.ölenin üzerine mal olsun veya olmasın trafikten tescili varisler adına yapacakmışız.yani örneğin bizde anne baba veya bir kardeş var onlar adına tescil ettirirsen ötv ödemezsin dediler.

Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    22:36
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eğer aracı alırsan aracın daha parasını felan alamazsın devlet el koyuyor yasadıgım durum bu bas bagıyorum kımsenın uzerıne arac falan almayın sadece kendı cocugunuz uzerıne alın , gercı oda % 90 üstü engeli varsa hakim ne derse o oluyor babası annesı dahı karısamıyor engellının

Üye
    ozki44 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tamam da kardeş ne gibi sorunlar yaşadın ki.mahkemelik durum olmuyor bizde.aracı anne baba ve 1 kız kardeşi var onların üzerine yapıyosun.neden mahkeme ile uğraştın ki sen.anlatır mısın?

Sayfa 4 / 8 İlkİlk 12345678 SonSon

LinkBacks (?)

1. 15.08-2014, 12:56
  2. 21.06-2014, 08:43
  3. 07.05-2012, 00:33