Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    15:41
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar sürücü kursu rapora özel tetibatlı araç kullanabilir diye ibare yadırmamı söyledi hastahanede yazdılar h sınıfı ehliyet alabilir özel tertibatlı otomobil kullanabilir diye özürüm sol elimden dolayı ötv den yararlanabilirmiyim acaba?

Üye
    ÜMİT Avatarı

Gerçek Adı
    ÜMİT
    Son Giriş
    14.03-2013
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

özel tertibat olduğu sürece ve h sınıfı ehliyetin olduğu sürece faydalanırsın

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Özel donanımın viteste ya da pedalda olması şartı ile, evet, elinizdeki rapor size araç alımında vergi avantajı sağlar.

Ama nasıl bir donanım olabilir, onu bilemiyorum. Aklıma gelen, vitesin sol ayağınıza uzatılması şekilinde bir donanım.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey öncelikle teşekkür ederim. Benim engell sol elde fakat vitesin sol ayağıma uzatılması kısmını anlamadım ben VİTES KOLUNU YÜKSELTSEM OLABİLİRMİ bu şekilde vergi istisnasından yararlanırmıyım bi başka sorumda benim ikinci el arabam var diyelim kendi üstüme tescilli bunda özel tertibat taktırmadan kullanmasam sorun yaşarmıyım.Bu sol el işi çok sıkıntılı Allah yardımcımız olsun şimdiden cevaplarınız için teşşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Yok, kolu yükseltmek size olmaz. Sağ elinizde sakatlık yok, sıeadan vitesi kullanabilirsiniz... Mantık şu: varolan sakatlığınızın yarattığı dezavantajı ortadan kaldıracak hareket ettirici bir özel donanım olmalı...

Eğer raporunuzda/ehliyetinizde "özel donanım" ibaresi yoksa, araç kullanımına dair bir kısıtlama da yok demektir. Her aracı kullanabilirsiniz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporda özel tertibatlı otomobil kullanabilir yazılı sürücü kursu yazdırmamı istedi yoksa emniyet müdürlüğünden sıkıntı oluyormuş yeniden hastahaneye sevk istiyorlarmış.MUafiyetten yararlanmak için nasıl bir özel tertibat taktırmam gerekli onu bilmiyorum

Üye
    Red_Night Avatarı

Gerçek Adı
    Turgut
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    15:13
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım benim sol kolum kısa ve 3 parmak var. Benimde aracım var ama senin dediğin gibi ötv muhafiyetli değil ikinci el aldım kullanıyorum. benim özel donanımım sol taraftaki sinyal koluna ek bir parçayı hortum kelepçesi ile bağlayıp uzattık. Bu şekilde kullanıyorum. Düz vites bir araç. Vergi indiriminden faydalanıyorum. Fakat ötv muhafiyeti soruyorsan o konuda bilgim yok.

Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Red_Night;

Kardeş donanımı nasıl nere yaptırdın ne gibi işlemlerden geçtin rica etsem bana bu konuda yardımcı olursan sevinirim.2 el arabada ne tür işlemler oldu yanlız sen mi kullanabiliyosun aracı başkasıda kullanabiliyo cvplar için teşşekürler

Üye
    Red_Night Avatarı

Gerçek Adı
    Turgut
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aracı yalnız ben kullanıyorum. Başkası kullanamıyor. Aracı aldıktan sonra bir makine mühendisine gidiyorsun ( ama sen aracı almadan önce bir mühendisle görüş ) Mühendis senin durumuna uygun senden de fikir alarak bi proje çizip onaylatıp sana veriyor. Bu projeye uygun şekilde tertibatını yaptırıyorsun. ( Ben bir oto elektirikçisine yaptırdım. ) tertibatı yaptırıp o elindeki proje ile gidip vize yaptırıyorsun. Vize yapıldıktan sonra trafiğe gidip plaka ve ruhsat değiştiriyorsun. Bundan başka hiç bir işlem yaptırmadım. Benim 2. aracım şuanda ve 5 senedir hiç vergi ödemedim. Baktığım zaman vergi görünmüyor. Satarken de hemen borcu yokturu maliye veriyor.

Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim kardeş peki istediğim zaman satabiliyormuyum şu an araç ne kullanıyosun otomatik vitesmi manual mi misalen bir şahin alsam aynı işlemi yapsam kullanabilirmiyim

Üye
    Red_Night Avatarı

Gerçek Adı
    Turgut
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Düz vites kullanıyorum dostum. İkinci el aldığın aracı hemen satıyorsun herhangi problem yok. Yalnız sattıktan sonra günü olsun olmasın alan şahıs özel donanımı söktürüp yeniden vize yaptırması gerekiyor. Onun dışında herhangi bir problem yok.
    Araç alırken aldığın raporda otomatik vites ibaresi geçmezse tabii ki herhangi bir şahini alıp aynı işlemleri yapıp kullanabilirsin. İstediğin zaman da satabilirsin.

Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi anladım kardeş sağolasın raporda h sınıfı ehliyet alabilir.Özel tertibatlı otomobil kullanabilir yazıyor.Araba almak için tekrar rapor almama gerek varmıdır ki?

Üye
    Red_Night Avatarı

Gerçek Adı
    Turgut
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dostum eğer değişmediyse her araç alımında bir rapor daha almak gerekiyor. Ben en son 2 sene önce araç aldım ve o zamanda araç alırken rapor almıştım. İki sefer araç değiştirdim ikisinde de ehliyetten ziyade araç alırken de özel tertibatlı araç kullanır raporu alıyoruz. Eğer yanlışım varsa bilgisi olan arkadaşlar lütfen bilgilendirsin.

Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben rapora onu işlettim ama bilmiyorum rapor çilesini tekrar çekmek mi gerek H Sınıfı ehliyet alabilir yazısının yanına ÖZEL TERTİBATLI OTOMOBİL KULLANABİLİR DİYE aynı bu şekilde büyük harflerle yazdırdım.2 adet aslından verdiler birini sürücü kursuna verdim biride bende duruyor saklıyorum bakalım ne diyecekler araç alırken tekrar isterlermi bilmiyorum Hakkımıza hayırlısı

Üye
    scorpionsgs1905 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sol el parmaklarımda doğuştan problem olduğu için H SINIFI ÖZEL TERTİBATLI otomobil kullanabilir ehliyetim var.SıfırAraç almak istiyorum.Ötv den nasıl yararlanabilirim.cevaplar için tşk.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon