Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sicilyali1977 Avatarı

Gerçek Adı
    ömer güler
    Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    15:44
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    engelliden engelliye satın alınan 2. el araç ne zaman engelsiz kişilere ötv siz satılabilir??? yani araç 5 yaşını dolduruncamı??? yoksa satın alan engelli 5 yıl kullandıktan sonramı vergileri ödemeden satabilir???

Üye
    viva Avatarı

Gerçek Adı
    viva
    Son Giriş
    14.01-2013
    Saat
    10:38
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benim kafama takılan ikinci el araç alırsak bunun indirimi nasıl oluyor ötv-mtv ikinci el araçta bu indirimlerden faydalanmak için prosedür nedir acaba.

Üye
    cerbe Avatarı

Gerçek Adı
    mikail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    3

indirimler sıfır araclara uygulanıyor ve 5 yıl vergi yok ama satışta yok eğer satacaksanız ötv den dolayı uygulanan indirim ücretini ödemek zorundasınız

Üye
    sicilyali1977 Avatarı

Gerçek Adı
    ömer güler
    Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben soruma tam cevap alamadım ben 2. el engelliden engelliye araç satın aldım 2009 model ben 2011 de aldım 2014 temi vergisiz olarak engelsiz kişilere satabilirim yoksa 2016 damı?? yani araçmı 5 yaşını dolduracak benmi 5 yıl kullanmak zorundayım vergisiz satabilmek için???

Üye
    cerbe Avatarı

Gerçek Adı
    mikail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    3

2014 te bitecek kardeş

Üye
    sicilyali1977 Avatarı

Gerçek Adı
    ömer güler
    Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yasal dayanağını biliyormusun cerbe kardeş???

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

Aracın ötv'siz olarak alındığı/tescil edildiği ilk tarihin üzerinden 5 yıl geçmesi gerek. O arad 10 el de değiştirse fark etmez. Ocak 2008'de ötv'siz alınan araç ancak Ocak 2013'de vergiden düşer.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sicilyali1977 Avatarı

Gerçek Adı
    ömer güler
    Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturanboğa kardeş bunun yasal dayanağı veya kaynağını biliyormusunuz?? aracı sattıktan sonra sıkıntı olmasın???

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bunu doğrudan açıklayan bir düzenleme yok. Mantık şu:
    1- Araçlar 5 yılın sonunda vergiden düşer
    2- 5 yıldan önce sakat statüsünden çıkartılmak istenirse, başta ödenmeyen vergiler ödenir
    3- Araç sakat statüsünde el değiştirirse, aracın ne zaman vergisiz satılabileceğine dair aracın ilk iktisap tarihi temel alınır.

Dilerseniz gelirler idaresi başkanlığından bu konuda bir özelge talep edebilirsiniz: Özelge Sistemi
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @sicilyali1977

bu konu benim de şu açıdan kafama takıldı, belki 2. el araç da alabiliriz fakat hakkımız 5 yıllığına yanacaksa sıfırı zorlamak daha mantıklı sanki

yani siz aracı 2.el almışsınız, sıfır araç alma hakkınızı kullanmadınız, ve o aracı 2014te sattığınızda ötvsiz araç alma hakkınız doğar mı, yoksa bu haktan ancak 2016'da mı yararlanabilirsiniz? bir açıdan 2016 gibi gelebiliyor çünkü ötvsiz aracı 2.el bile olsa alırken üstünüzde başka ötvsiz araç olmaması gerekiyor diye biliyorum, yani bu durumda o hakkınızı araca faturayı siz kestirmeseniz de kullanmış oluyorsunuz sanırım 2.el alırken, ve sıfırı 2016 da alabileceğinizi söyleyebilirler, ama diğer yandan ikinci el ötvsiz aracı satıp tekrar ikinci el ötvsiz araç alabiliyorsunuz,oysa sıfırı satıp tekrar sıfırı alamazsınız 5 yıl geçmeden, o açıdan bakınca da bu hakkı engellenmeyeceği sonucu da çıkabiliyor sanki

LinkBacks (?)

1. 20.05-2012, 02:10

Başlığın Etiketleri