Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bilgi@engelliler.biz adresime gelen bir soru:

• Merhaba,
      6 yıl kadar önce karaciğer nakli oldum. Heyetten şu an %100 özürlü raporum var ve kimliğime kayıtlı.
      Benin kendimi yormamam gerekiyor dolayısı ile otobüs kullanamıyorum.24 yaşında bir oğlum var.

* araba kullanmak benim için sakıncalı dolayısı ile arabayı oğlum kullanabilir mi?
      *arabayı yurt dışından ötvsiz ve gümrük vergisi olmadan getiriebilirmiyim? yada yurt içinden ötvsiz olarak alabilir miyim?
      *arabayı ben kullanamayacağım için aparat taktırmama gerek var mı?
      *bu işlemler için kiminle yada hangi kurumla hangi belgeler ile muhatap olacağım?

sorularının hiçbirinin cevabını bilmiyorum. konu hakkında bana yol gösterebilirseniz çok sevinirim.

cevabınızı bekliyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Yurt içinden ÖTV muafiyetli otomobil alabilirsiniz. Bunun için %90 ve üzerinde sakatlığınızın olduğuna dair bir rapor almanız yeterli. Raporu otomobil almak için devlet hastanesinden talep edeceksiniz ve aracı satın alacağınız bayiye vereceksiniz. Tüm işlemleri bayii halledecek.

- Araçta özel donanım olmayacak
    - Aracı sizin 3. dereceye kadar kan bağınız olan kişiler kullanabilecek (araçta sizin olmanıza gerek yok)
    - Aracı alırken ÖTV ödemeyeceksiniz. 5 yıl sonra satarken de vergisiz şekilde satacaksınız. Ama 5 yıldan önce satarsanız başta ödemediğiniz ÖTV'yi ödersiniz
    - Aracı aldığınızda MTV muafiyeti için de evrak doldurun vergi dairesinde. Böylece MTV'den de muaf olacaksınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ozp Avatarı

Son Giriş
    16.01-2014
    Saat
    19:50
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

6 yıl önce aldığınız %100 rapor ile bugün araç almaya gittiğiniz zaman yeni rapor isteyeceklerdir. yeni özürlülük ölçütlerine göre tekrar %100 rapor almanız bence mümkün değil , veya %100 rapor alabilmen içi hasyanede yoğun bakında yatman gerekiyor olmalı veya çok ileri derecede vucut fonksiyonlarınızı kaybetmiş olmanız gerekir

Üye
    albenov Avatarı

Son Giriş
    12.10-2008
    Saat
    20:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    KARACİĞER NAKLİ HENÜZ YENİ YENİ YAYGINLAŞMAYA BAŞLAYAN BİR YÖNTEM NE YAZIKKİ.NAKİL OLAN HASTALARIN NE KADAR YAŞAYABİLECEKLERİNİ GÖSTEREBİLECEK HİÇBİR ÖRNEK MEVCUT DEĞİL.BELKİDE BEN İLK OLACAĞIM.BENİMLE BERABER HASTANEYE YATARAK NAKİL OLAN TÜM ODA ARKADAŞLARIMI KAYBETTİM.ALDIĞIM RAPORUN BUNUNLA BİR İLİŞKİSİ VAR SANINIRIM.AMA YİNEDE HASTANEDEN YENİ BİR RAPOR İSTERLERSE SORUN OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM.