Sayfa 3 / 8 İlkİlk 1234567 ... SonSon
Toplam 114 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Buyrun Gümrükler Müdürlüğünden Aldığım Resmi Yazı.... Adamlar Resmen Kanun Tanımıyor...

484q0 - Yurt dışından getirilen araç 5 yıl sonunda satılırken ÖTV ödenir mi!?

Bülent abi ben şimdi ne yapmalıyım?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

Sağol Göksel. Çok yararlı olacak bu yazı...

Kim bilir kaç kişi yersiz yere ÖTV ödemiştir! Oysa yazıdan da anlaşılacağı üzere kanun o kadar açık ki...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

İyide Bülent abi halen nakilhane bu yazıyı takmıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

Yazının altında imzası bulunan Filiz Karademir'e ulaşıp, "memurunuz sizi ve talimatlarınızı umuuursamıyor" demek lazım. Yazının atındaki 0312 3068965 numaralı telefondan kendisine ulaşmaya çalışın bence.

Sonra da Ankara Valiliği'ne idari soruşturma için dilekçe verin ve yasayı tanımayan personel hakkında gereğinin yapılmasını isteyin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Abi,
    Bugün Gümrük Müdürlüğü ile görüştüm, Ankara kanunu farklı yorumluyormuş onun için Maliye Bakanlığı ile görüşüyorlarmış en kısa süre içinde resmi bir kanun yayınlanacakmış, %99 lehimize olacağını söylediler, geçmişe dönük olarakta bu vergiyi ödeyenler için şuan net bir şey söyleyemiyorlar, konu takibim altında

Üye
    reis Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:30
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

İşimiz yeni çıkacak kanuna kaldıysa eyvah. Kaldı ki kendileri ile alakalı bir durum olsa, rüyalar aleminde toplantı yapıp kanun çıkarıyorlar. Yeniden kanun çıkarırlarsa bu sene işimiz zor bence.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

Gelişmeleri aktarmayı sürdür lütfen Göksel

Üye
    reis Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Konuyle alakalı bir gelişme varmı acaba ?

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Maalesef Halen bir düzenleme söz konusu değil...

Üye
    ergincengiz Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    18:00
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    8

ben takipci ile görüşdüm o konuşup bana dönecek istersen telefon numarasını yazabilirim .gelen mail i kendisine de gönderdim

Üye
    reis Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Ergin bey takipçinin ismini ve numarasını yollayabilirseniz sevinirim.

Üye
    hknizm1977 Avatarı

Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sonucu merakla bekliyorum araçtaki aparatlar ne oldu acaba söktürdünmü..

Üye
    öztürkmen Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

aslında düzelemeye gerek yok. tebliğde gayet açık ben de bakanlığın muafiyetler daire baş. direk yazdım. bana 100 metre mesafedeler takip ediyorum ve kendiminde mensubu olduğum GİB ile de irtibattayım. verilen mukteza net değil. zaten muktezalar yapabilirsin demez. gümrükteki arkadaşlar 'gümrük vergileri ödenmeden' cümlesine takılıyorlar ve cesaret edemiyorlar. dilekçemi sizlerle paylaşıyorum:
    GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
    GÜMRÜKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    (Muafiyetler Daire Başkanlığı)
    …./… 2007 tarihinde ………. Motor ve ……… Şase numaralı …… özel tertibatlı aracı 18/2/2000 tarih ve 23968 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Muafiyetler başlıklı 2 nolu tebliğ hükümleri gereğince ithal ettim. Aracın, vergilerini ödeyerek şerhini kaldırtmak istemekteyim ancak 5 yıllık sürenin dolmasından dolayı özel tüketim vergisinden muaf olmam gerekmektedir. Şöyle ki; Özel Tüketim Vergisi Kanunun 1 maddesinin ‘b’ bendinde (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tâbi olanların ilk iktisabı verginin konusunu oluşturur. Kanunun 2. maddesinin ‘b’ bendinde ‘İlk iktisap: (II) sayılı listedeki mallardan Türkiye’de kayıt ve tescil edilmemiş olanların kullanılmak üzere ithalini, müzayede yoluyla veya kayıt ve tescil edilmiş olsa dahi 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine göre iade edilenler de dahil motorlu araç ticareti yapanlardan iktisabını, motorlu araç ticareti yapanlar tarafından kullanılmaya başlanmasını, aktife alınmasını veya adlarına kayıt ve tescil ettirilmesini,’ ifade eder hükümlerine yer verilmiştir. Anılan kanunun 7. maddesinin 2 numaralı bendinde ise ‘ (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tâbi mallardan, münhasıran aracı sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatı bulunanların malûl ve sakatlar tarafından beş yılda bir defaya mahsus olarak bizzat kullanılmak üzere ilk iktisabı, vergiden istisnadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının1 Sıra No Gümrük Muafiyeti TebliğininYasaklama, kısıtlama ve yaptırımlar’ başlıklı 39. maddesinin (d) bendinde ‘Özel tertibatlı aracın Kararın 107 nci maddesinin beşinci fıkrasına istinaden üç yıllık süreyi doldurup, beş yıllık süreyi doldurmadan satılması halinde,araca ilişkin özel tüketim vergisi, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu gereğince tahsil edilir.’ Hükmü ile Ö.T.V. Kanunu’na atıfta bulunulmuştur. Bilindiği üzere hukukun uygulanmasında özel kanunlarında hükümler varsa özel kanunlar öncelikli olarak uygulanır, bu nedenle aracımın fiili ithal tarihinden 5 yıllık süre dolmuş olup, gümrükten alınan özel tüketim vergisinden muaf olması gerekmektedir. Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğüyle yapılan görüşmeler sonucunda, yukarıda bahsedilen kanun ve tebliğ hükümlerine rağmen tereddüt hasıl olmuştur. Bu nedenle Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne verilmek üzere aracımdan özel tüketim vergisinin alınmayacağına ilişkin yazının tarafıma verilmesini arz ederim.

Üye
    ergincengiz Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    18:00
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    8

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: reis Mesajı Gör
    ergin bey takipçinin ismini ve numarasını yollayabilirseniz sevinirim.
    abi takipcinin adı sinan tel:0532 336 14 30

Üye
    reis Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Cengiz bey teşekkürler.

Ahmet bey dilekçenize cevabı sabırsızlıkla bekleyenlerdenim.

Birde merak ettiğim konu; Vergisini ödemek istediğim aracı tekrar gümrükte görmek istiyorlarmı acaba ? Yani vergisini öderken aracı götürmek zorundamıyız?

Sayfa 3 / 8 İlkİlk 1234567 ... SonSon