Sayfa 2 / 8 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 114 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ergincengiz Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    18:00
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    8

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Aynı dert bende de var inşallah hayırlısı ile sonuçlanırda bizde satar kurtuluruz araç elimizde hurda olmadan

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Evet Arkadaşlar ve Müjdeli Haber Geldi....

Biraz önce Ankara Gümrük İdaresi Başkanlığı İle Görüştüm, ve göndermiş olduğum dilekçenin cevap yazısının çıktığı, yarın postaya verileceği ve 3 gün içinde elime ulaşacağı bilgisini aldım. Biraz duygu sömürüsüyle karışık telefonda aldığım şifai bilgi ise şöyle;

5 Yıl sonunda ithal aracınızın engelli olmayan birisine satışı durumunda ÖTV ödenmeyeceği, Sadece %10 Gümrük, %18 KDV ve Damga Vergisi Ödenmesi gerektiği bilgisi verilmiştir. Yazının aslı elime ulaşır ulaşmaz burada paylaşacağım, o belgeyi de ankaraya götürüp, Nakilhane deki gümrük müdüriyesinin gözüne sokacağım 3 haftadır aracımı satamadım... Sonunda zaferle ayrıldım, bu haz bana yeter...

Sonra ki mücadele ise Vergi İndirimi hadi bakalım gazam mübarek olsun... Tüm mağdur dostlarıma duyurulur...

Üye
    ergincengiz Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    8

T.C.
    GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
    Gümrükler Genel Müdürlüğünden mail attım ötv vergileri ile ilgili gelen cevap Mezkur dilekçeniz incelenmiştir.
    Malul ve sakatların kullanımına mahsus araçların fiili ithal tarihinden itibaren üç yıl geçmedikçe başka bir malul ve sakat olan bir kişiye; on yıl geçmedikçe malul ve sakat olmayan kişilere gümrük vergileri tahsil edilmeden satışı, hibesi veya devri yapılamamaktadır. On yıl sonrasında ise söz konusu araçların satışı veya devrinde gümrük vergileri aranmamaktadır.
    Dilekçenizde bahsi geçen aracın beş yıldan fazla süredir üzerinize kayıtlı olması durumunda beş yıllık süre sınırını geçtiğinden, aracın başka bir kişiye Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeksizin satışı mümkün olmakla birlikte, aracın on yıl dolmadan sakat olmayan kişilere satışında gümrük vergisi ve KDV tahsil edilecektir. Ayrıca, aracın devri veya satışına ilişkin olarak gümrük idaresinden izin almak zorunludur. Aksi takdirde eşyanın gümrük vergileri tahsil olunur ve gerekmesi halinde 5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve varsa diğer kanun hükümlerine göre işlem yapılır.

BUNLAR BÖYLE DİYOR DOĞRUSU BU ZATEN AMa telefonla sorduğumuzda hepsi ödenecek diyorlar o kurumdaki memurlar mevzuatı bilmiyorlar birde ısrar ediyorlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Önce eşşeği kaybettireceksin, sonra bulduracaksın!!!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    SAMET/ Avatarı

Gerçek Adı
    samet
    Son Giriş
    24.04-2015
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Türkiye içi araç alımında da 5 yıl sonra satılsa bile ötv geri ödenmek zorunda diye biliyorum. acaba 3 yıl önce Türkiye'den %90 ve üzeri raporla aldığım aracımı 2 yıl sonra 5 yılını doldurduğu için satsam ötv ödermiyim? bu yasa sadece yurt dışı getirmelerinde mi geçerli. satış esnasında ne gibi yol izleniyor

Üye
    ergincengiz Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    8

sadece yurt dışında alınan araçlar için gecerli yurt içi 5 yıl sonra hiç para ödemeden satış yapılıyor

Üye
    SAMET/ Avatarı

Gerçek Adı
    samet
    Son Giriş
    24.04-2015
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım bende 5 yıl sonra satarsan yararlandığın ötv ödeyip öyle satabiliyorsun olarak biliyordum

Üye
    ecel Avatarı

Son Giriş
    04.09-2015
    Saat
    14:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

GoXEl;

Gözün aydın hayırlı olsun arkadaş! biz de aynı dertten muzdaribiz benim yazılı başuvurularım olumsuzlukla sonuçlanmıştı. gelen yazıyı ve son durumu paylaşırsanız çok memnun olacağız. Saygılar...

Üye
    reis Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:13
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Vay arkadaş ya. Salı sabah kalktım Samsundan Ankaraya gittim, 2006 yılında getirdiğim aracın dosyasını çıkartıp muayene memuruna sormaya girdim, duvara bir kağıt asmışlar şu model aralığı şu marka aracın vergileri şu kadar diye. 92-98 model arası astra ya 6000-8000 TL yazıyor. Memura sordum ÖTV olayını kesinlikle ödeyeceksiniz diyor. Döndüm geri Samsuna.

Üye
    ergincengiz Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    8

hayda şu işe bak ya gümrükten gelen mail yukarda var bu memurlar o parayı indiregandimi yapıyorlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Göksel, ötv ödememen gerektiğine dair sana gelen yazıyı burada paylaşırsan, Adem gibi hakkı yenmeye çalışılan arkadaşlarımıza çok faydalı olur...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ergincengiz Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    8

03123977585 nolu telefonu aradım gümrük müdürünün numarası gelen mail i okudum kendisine kadın ısrarla ötv yi ödeyeceksiniz diyor ben bunu gümrük müdürü olarak söylüyorum diyor.nasıl iş anlamadım ya

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

O Kişinin adı Satı dır. Bana da aynı şeyi söyledi, dedim ki yazı var elimde Gümrükler Genel Müdürlüğünden Gelen, Oda diyor ki ben 9 yıldır buradayım bu kadar işlem yaptım yanlış mı yaptım? bende evet yanlış yaptın dedim sinirden gülüyorum, abi yarın yazıyı burada paylaşacağım, avukat bir arkadaş varsa o müdüriye hakkında dava açacağım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

ÖTV ödenmeyeceği kanunla belli. Bugüne dek yanlış işlem nedeniyle birilerinin hakkı yenmişse, bu haksılığı ancak dava paklar.

Üye
    reis Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:13
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    GoXEl arkadaş yazıyı dört gözle bekliyorum. Gelişmeler netleşir netleşmez Ankaraya aracımın vergisini ödemeye gidip gümrükten düşüreceğim..

OturanBoğa;
    Üstad önceki sayfada da yazdım. Samsun'dan kalkıp boşu boşuna gittim gümrüğe, illa ÖTV yide ödeyeceksin dediler elimiz boş döndük. Bunların gözüne sokacağımız elimize bir evrak lazım.

Sayfa 2 / 8 İlkİlk 123456 ... SonSon