Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tugra71 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    09.04-2012
    Saat
    21:04
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam arkadaşlar ;

Hepinizin kullandığınız araçlarlailgili başınıza gelebilecek önemli bir konu hakkında bilgi vermek ve almak için konuyu açıyorum .

Ankaradan 20006 YILINDA engellilerin yasal hakkı olan ÖTV den faydalanarak aldığım ve 5 senedir 06 plakalı olarak kulllandığım aracımı EKİM 2011 yılında adres değişikliği ile Kırıkkaleye naklettim ve 71 plaka ile kullanmaya başladım.

5 sene boyunca engelli plakalı aracıma yasal hakkımız olarak MTV ödemedim .

Adres ve Plaka değişikliği ile beraber aracımın Ankara Yeğenbey vergi dairesi Kırıkkale Kaletepe vergi dairesi olarak değişti.

Bugun aracımla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığınca vergi borcum olduğuna dair mektup geldi ,konuyu sormak için Vergi dairesine müracat ettim ve 2012 yılı için MTV borcum ve Bandrol ücretim olduğu bildirildi .

Aracımın ruhsatını göstererek Kendimin engelli olarak bu aracımı ÖTV den muaf olarak Ankaradan aldığımı , 5 senedir böyle bir problem olmadığını bugun neden böyle bir sıkıntı olduğunu ve nasıl düzelteceklerini sordum

Cevaben Aracın vergi dairesi değiştiği için yeni dosya hazırladıklarını ve tekrar ;
    1-Sağlık kurulu raporu
    2-Motorlu Araç Tescil Belgesi Örneği
    3-Bildirim formu
    4-Araç için teknik belge
    5-Proje Raporunun aslı veya Noter onaylı örneği tanzim etmem istendi .

Kendimin bu belgeleri aracı ilk alırken Tanzim ettiğimi , tekrar aynı araç için sırf Ankaradan Kırıkkaleye arabamı naklettiğimden aynı belge ve raporları hazıflamanın mantıksız olduğunu ve ne kadar masraflı bir iş olduğunu söyledim , fakat şifaen bu belgeleri getirmessen iş çözülmez denildi.

Söz uçar yazı kalır prensibi ile BİMER den bir dilekçe yazdım ve şu anda beklemekteyim .

Konu ile ilgili sizlerinde bilgilerinizden faydalanmak istiyorum .
    Saygılarımla...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Hocam bu saydığınız belgeleri Vergi dairesi mi istedi? Allahallah acaba size vergi dairesi olarak plaka mı çıkartmak niyetindeler..Bu belgeler Ruhsat tescil ettirilirken trafiğe verdiğiniz belgeler vergi dairesinin elinizdeki ruhsata göre işlem yapması gerek...Bimerden gelecek cevabı merak ettim.. Burda paylaşırsanız sevinirim..

Üye
    tugra71 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    09.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Belge ve raporları Kırıkkale Kaletepe vergi dairesi talep etti . Kırıkkale Bölge Trafik tescil için aracımı Ankaradan Kırıkkaleye naklederken Şöförler Odası ile ilgili işlemlerden sonra Araç ruhsatını , sigortasını , Plakamı ve H sınıfı ehliyetimi istedi . Bana Yeni ruhsat yeni plaka verdiler , ruhsatta değişen sadece tescil tarihi , ili ve palakası oldu , engelli aracı ve ötv ile ilgili şerhler aynen kaldı .

Üye
    kara5538 Avatarı

Gerçek Adı
    muhammed
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:02
    Yaşadığı Yer
    Samsun/Bafra
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadasım bende aynı sorunu yaşadım ve baş edemedim pes ettim yaklasık masraf 400 tl yani noter ve proje arabanın yıllık vergisi 90 tl bende onu ödüyorum eski plakamın kayıtlı oldugu trafikten aslının aynısıdır belgeleri maliye kabul etmiyor noter den olcak diyor oda masraf ruhsatımda özürlü plakalı araç diyo ama maliye bu belgeleri yeniden istiyor malesefffffff

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynı olayı bende yaşadım banada borç çıkardılar belki şanslı olanlardanımdır ruhsatımı ve ehliyetimi istediler müdür bana baktı senmi kullanıyorsun dedi evet dedim borcu bilgisayardan sildiler aracı sattığımdada borç karşıma çıkmadı

Üye
    kara5538 Avatarı

Gerçek Adı
    muhammed
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun/Bafra
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım bimerden gelen cevabı gelince paylasırsan sevinirim ona göre bende işlem yaparım saygılar

Üye
    tugra71 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    09.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Elbette , emsal olması açısından iyi veya kötü sonucu burdan yazarım . Adres değişikliği nedeni ile plaka değiştiren çok az arkadaşımız olmalı , belkide maliyede bile bu konu ile ilgili bir yönetmelik olmayabilir . Siz acaba mevzuta göremi cevap aldınız yoksa sözlü olarakmı ?

Üye
    kara5538 Avatarı

Gerçek Adı
    muhammed
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun/Bafra
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yeni mevzuatta öyle imiş yazılı olarak cevap verdiler bana vergiden yararlanmam için araç teknik özelliklerini gösteren belge noter onaylı veya aslı nı istiyor 1-Sağlık kurulu raporu aslı veya onaylı fotokopisi
    2-Motorlu Araç Tescil Belgesi Örneği
    3-Proje Raporunun aslı veya Noter onaylı
    4-ehliyetin fotokopisi
    daha önceden bu konuyu paylaştım burda kimseden olumlu bir cevap alamadım bir konu varki bu mevzuat yeni araç getirenlere uygulanır
    Motorlu Araç Tescil Belgesi birkere tanzim edilir araç ilk trafige girdiginde bunu maliyeciler bilmiyo yani işine öyle geliyor

Üye
    BaSKaN53 Avatarı

Gerçek Adı
    ALi
    Son Giriş
    01.11-2017
    Saat
    13:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Z.BURNU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Kusuruma bakmayın ben bir hususu merak ettim, İl değiştiğinizde aracın plakasının değişmesi gibi bir zorunlulukmu var? Özürlü kişi aracını sadece ikamet ettiği ildemi kullanabiliyor? ikinci sualimin cevabı Hayır'ise peki plaka değişmenizin sebebi ne? bunca eziyet'e değermi?

Üye
    tugra71 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    09.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İkametgahım değiştiği için aracımında ruhsattaki adrsini guncelledim . Plaka değiştirmek isteğe bağlı , Trafik tescilde herhangi bir problem yok .İl değiştirdiğinde Vergi dairesi değişiyormuş , mesele vergi dairesinin değişmesi , böyle olduğunu bilsem hiç değiştirmezdim .

Üye
    tugra71 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    09.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1 Aydır yaptığım yazışmalar sonucunda sorun çözülmüş gibi görünüyor , bu düzenleme ile vergi dairesine tekrar dilekçe yazacağım .

Konu ile ilgili aynı sorunu yaşayan arkadaşlar MTV uygulaması ile ilgili yeni düzenleme Resmi Gazetede yayınlanmıştır:
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...rt-2012-a.html

1- Özel Tüketim Vergisi İstisnasından Faydalanan Mükellefler İçin İstisna UygulamasıMalûl ve engelli olmaları nedeniyle taşıtları ilk iktisabı esnasında özel tüketim vergisinden istisna olanların, motorlu taşıtlar vergisi istisnasından faydalanmak için Tebliğ ekinde örneği bulunan “Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu3” (Ek–1) ile motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyet kaydı olan vergi dairesine yapacakları müracaatta sağlık kurulu raporu, araçlar için teknik belge ve proje raporunu ibraz etmeleri gerekmemektedir. Bu şekilde müracaat eden mükellefler, söz konusu formda taşıtının özel tüketim vergisinden istisna olduğunu belirtmelidir. Bu durumda, malûl ve engelli mükelleflerin motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyet kaydını tutan vergi dairesi gerekli belgelerin birer örneğini özel tüketim vergisi istisnası uygulayan vergi dairesinden alır.

Üye
    isots1978 Avatarı

Son Giriş
    08.11-2017
    Saat
    23:42
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Fatih bey,gayretleriniz için tebrik ederim.sayenizde birçok arkadaşın yaşanabilecek mağduriyetleri giderilmiş oldu.teşekkür ederiz...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Güncel bilgi için teşekkürler
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tugra71 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    09.04-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Konu ile ilgili olarak dilekçemi dikkate alarak mevzuattaki boşluğu dolduran Maliye Bakanlığına ve Kırıkkale Kaletepe Vergi dairesi personeline teşekkür ederim .