Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Tece_33 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2008
    Saat
    14:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Slm. Oturanboğa kardeşim, böyle bir site kurduğunuz ve araştırarak verdiğiniz her türlü bilgi ile zor durumda kalan ve net bilgi sahibi olamadığı içinde kararda zorlanan bizleri doğru yönlendirdiğiniz için öncelikle size ve burda emeği geçen, üye olan her kardeşime geçmiş olsun der ve çok teşekkür ederim.Benim sizden öğrenmek istediğim şu, % 90 ve üzeri ortopedik engeli olup, özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alan bir kişinin aracını, hem engelli kişinin kendi hemde ruhsata işlenen kişi trafikde kullanabilir mi? Kullanabilirse eğer, trafikde kontrolde zorluk çıktığında, Karayolları Trafik Yönetmeliği gösterildiğinde bu zorluk ortadan kalkarmı? Bir diğer sorumda rapor illa % 90 ve üzerimi olmalı daha aşağı yüzde de bu durum geçerli mi? Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılarımla.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

1)Kendisi kullanamaz.Ruhsata işlenen kişiler aracı kullanabilir.
    2)Hayır.kalkmaz.
    3)Özel tertibatlı araç kulanabilmek için % nin hiçbir önemi bulunmamaktadır.Raporda özel tertibatlı araç kullanması uygundur.İbareli rapor ve H sınıfı Ehliyet yeterli olmaktadır.Ancak %90 ve üstü rapora sahip olan engellilerde ise aracı kendileri değil,sadece Ruhsata işlenen kişiler aracı kullanabilmektedirler.

Üye
    Tece_33 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2008
    Saat
    14:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlgilenip cevapladığınız için çok teşekkür ederim, Raman72. Peki, bir şey daha sormak istiyorum bu durumda. Yüzde kaç raporla acaba engelli kişinin hem kendi hemde ruhsata işlenen kişiler aracı kulanabilir?

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Maalesef yasa gereği böyle bir imkan yok.Aracı ya kendiniz yada başkası sizin adınııza kullanabilir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Ben bu konuyu çok tartışmalı buluyorum. Şöyle ki:
    Konuyla ilgili mevzuatın hiç bir yerinde "%90 sakatlar adına alınan aracı araç sahibi kullanamaz" diye yazmıyor. Yasa yapıcılar, %90 ve üzerinde sakatlığı olan kişilerin zaten araç kulanamayacaklarını varsayıp, ona göre düzenleme yapmışlar ve özellikle bu ibareyi koymamışlar.
    Böyle olunca, yasada bir boşluk oluyor, diyorum ben. Kendimce bi hinlik geliyor o zaman aklıma: %90 üzeri raporla özel donanımlı statüde araç satın alırım ve H sınıfı sürücü belgemle kullanırım. Üstüne bir de %90 üzeri raporumla Notere gidip, iş akdi ile birini şoförüm olarak atarım. Bylece aracımı hem o kullanır hem ben!
    Yasal olarak:
    1- Araç sahibi H sınıfı sürücü belgesi ve aracındaki özel donanımla sürüş yapabilir
    2- Noterde %90 raporumla şoför atayabilirim.

Diyorum ben...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ozp Avatarı

Son Giriş
    16.01-2014
    Saat
    19:50
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%90 ortopedik engelli zaten yataktan kalkamaz ve araba sürmesi mümkün değil , eğer bu haliile araba sürerken yakalanırsa tv haberlerinde ilk haber olur

Üye
    engin33 Avatarı

Son Giriş
    12.06-2012
    Saat
    21:17
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Slm arkadaşlar,ben % 90 raporumla özel tertibatlı araç aldım ve kendim kullanıyorum(T 7 Paraplejiyim).Trafik tescil şubesinden aldığım bilgi:noterden 5 kişye kadar aracımı kullanma hakkı verebilirmişim trafik tescil açısından sorun yokmuş.İş akdi yapmak,anne,baba,kardeş,eş olması şartıda yokmuş.Sadece noterden alınan vekalet ruhsatın içerisinde olması yeterli.Saygılar