Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 27 mesajın 16-27 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bylunatic Avatarı

Son Giriş
    15.08-2012
    Saat
    17:03
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merak ettiğim bir şey var engelli park yerlerine yalnızca engelli plakası olanlarmı faydalanıyor. yoksa engelliliğini belirten kimlikle normal plakalı bir araç sahibi de faydalanabiliyor mu?

Üye
    mavigul Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet park eden araçta engelli plakası olmayacak ama otopark kartlarımızı alıp ön camımıza koymakla sorumlu olacağız artık diye düşünüyorum.Tabii engelsiz birinin park etmediği boş bir engelli otoparkı bulursak!!!?? Otopark kartı yoksa engelli biri de faydalanamaz diye düşünüyorum. Ben de bazen engelli kimliğimi koyuyorum ama geçerli mi bilmiyorum. Engelsize ceza kesmezler ama aksilik ya bize keserler En kısa zamanda otopark kartını alacağım, tabii kullanabilecek miyim, bilmiyorum

Yasalar gerçekten uygulansa, ceza korkusundan engelsiz biri aracını engelli otoparkına park etmeye cesaret edemez bence. Fakat anlayış şu, boştu girdim, birşey olmaz. Senin için boş değil ama anlayana işte. Maalesef, burası Türkiye.. Ben bir keresinde aracın birini çektirmiştim. Trafik polisi ceza kesiyordu, engelli otoparkındaki araca dikkatini çektim, gerekeni yaptı. Arabayı güzelce alıp götürdüler Bir daha da sıkıyorsa aracını park etsin...

Ne demek özel AVM'lerde birşey yapılmıyor? Engelli otoparkını süs diye mi koyuyorlar? Engelli otoparkı varsa gerekeni de yapmak zorundalar... Aynı yasalar onlar için de geçerli...

Üye
    pontiacman Avatarı

Gerçek Adı
    ilker
    Son Giriş
    16.07-2017
    Saat
    06:33
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende engelliyim sol bacak protez otomatik vites aracım var plakamdada engelli logom yok benım hakkım degılmı engelli otoparkı kolundan engeli olan yürüyebilir ben bastonla zor yürüyorum herkesten önce devlet buna bır çözüm getirmeli ......

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Benim durumum da pontiacman'e benzer. Aracım engelli aracı değil ama yürümekte zorlanıyorum (yakın zamanda H ehliyet raporu aldım)
    Ispark'larda özürlü kimlik kartım gecmiyor, sokakta engelli park yerine bırakmıyorum, ama AVM'lerde bazen özürlü park yerine park edip özürlü kimliğimi cama bırakıyorum. Kendimi haksızlık yapmış gibi hissetmiyorum açıkçası.

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Akasya
    dediğim gibi trafik özel park yerlerine karışamıyorlar. Bunlar apartmanlardaki park yerleri gibi değerlendiriliyor. kanun böyle. Bende senin gibi itiraz ettim.Yetkililer dediğim gibi mail yolunu önerdiler. Orada ceza kesmesek bile ikaz ediyoruz, gene önlem almaslarsa kullanılan araçlarına cezalar keserek maddi yönden mücadele ediyoruz diyorlar. Ayrıca trafiğe mail atmnın yanında bizlerde 5-10 kişi gidip orada protesto ederiz. İnanın cezadan daha çok etkili olur. Yani hak verilmez alınır deyip mücadele edeceğiz.

Bir konuyu daha belirteyim. trafik kaldırımlardaki uygunsuz parklarada karışamıyormuş, onlara ceza yazamıyorlarmış. Zira kaldırımlar da belediye denetimindeymiş. Sadece yollardaki araçlara müdahale edebiliyorlarmış. Görüldüğü gibi iş bizlere düşüyor. Her yoldan meclise ulaşıp, haklarımızı aramalıyız

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Levent Bey selamlar ;

Peki Oturanboğa'nın aktardığı genelge hükmüne ne diyorlar ? Bizim bu cezanın AVM'lerde de uygulanması yönündeki gerekçemiz belli. Onların uygulamama gerekçesi neymiş ? Trafiğin bal gibi de AVM'lerde ceza kesmesi ve araçları çekmesi gerekiyor. Oturanboğa'nın paylaştığı bilgiyi aşağıda aktarıyorum. Eğer mümkünse toplantıda olan bu kişilerle paylaşabilir misiniz ?

ENGELLİLERE YÖNELİK GÜVENLİK HİZMETLERİ
    İçişleri Bakanlığının 03.01.2011 tarih ve B.05.1.EGM.0.11.45209 sayılı 2011/1 no’lu genelgesi
    [...]

5.TRAFİK HİZMETLERİNDE ENGELLİLERE YÖNELİK HUSUSLAR
    Engellilere duyarlı bir trafik hizmeti verilmesi, engelli vatandaşlarımızın yaşamını da kolaylaştırmaktadır. Engellilere ayrılmış park alanlarına diğer kişilerin park etmesine izin verilmeyecektir. Engelli vasıtalarının geçmesine engel unsurların kaldırımlarda bulundurulmaması için gereken tedbirlerin alınmasına önem verilecektir.

Kentlerimizde yaya trafiğine ayrılmış bulunan kaldırımların ve yaya geçitlerinin engelli vatandaşlarımız tarafından güvenli bir şekilde kullanılmalarını sağlamak üzere, buralara trafik kurallarına aykırı şekilde motorlu araçların park etmesi ve diğer engellerin konulması önlenecektir. Kaldırımların işgal edilmesine hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir.

Sadece engelli kişilerin kullanımına tahsis edilmiş park alanlarının (özel güvenlik görevlisi bulunan gerçek kişilere ait yerler dâhil) başka kişiler tarafından kullanılması halinde, bu kişilere 2911 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 61’inci maddesinde öngörülen idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Trafik kurallarının uygulanmasında, kendisi veya yakını engelli olan bireylerin durumuna özen gösterilecek, yapılacak işlemlerde bu hususlara dikkat edilecektir. Zihinsel veya psikolojik açıdan engelli bireyleri, özellikle çocukları rahatsız etmeyecek şekilde uygulama yapılmasına çalışılacaktır.
    Görevli personelimizce, engelli bireylere yönelik gereken duyarlılık gösterilecek, gerektiğinde yapılan işlemlerde bu kişilere öncelik tanınacaktır.
    Trafik kontrollerinde, engelli kişilere yönelik yakınları veya ailesi tarafından alınan tedbirler, kişinin içinde bulunduğu koşullar ve zorluklar dikkate alınarak değerlendirilecektir.

Mad. Trafik İhlalinin Konusu Kimlere Uygulanacağı Para Cezası Peşin Ödeme Ceza Puanı Diğer Hususlar
    61/1-o Taşıt yolu üzerinde özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek Sürücülere 132,00 TL. Peşin 99,00 TL. 10 Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Akasya sizin fikirlerinizi aynen benimsiyorum. zaten farklı düşünmek mümkün değil Bu tolantılar gene yapılacak size toplantı tarihlerini yazıyorum Bence katılın ve orada sorunlarınızı belirtiniz.

Seminer sonunda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş, Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Gezer’e bir teşekkür plaketi sunarken seminere katkı sunan Emniyet mensuplarına da teşekkür sertifikası sundu.
    Seminerler B Bölgesi memurları için 17 Ocak Salı günü İstanbul Modern Sanatlar Galerisi Toplantı Salonu’nda, C ve Ç Bölgesi memurları için de 16 Şubat Perşembe günü TOFD Beykoz Şubesi’nde devam edecek

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar
    Dün trafik yetkilileri ile 2. toplantı yapıladı. Akasya nın bahsettiği genelgeyi bizzat okudum. Çoğunun haberi yok. Fotokopi ile çoğaltıp dağıttım. ancak bu genelgenin trafik kanununa aykırı olduğunu söyleyenler oldu.kanunun yetki sahalarının açıkca belirtildiğini söyleyerek AVM gibi özel yerlere yetkilerinin olmadığını belirttiler. Ama bu genelge doğrultusunda Ankaraya görüş soracaklar. Bu konda yetkili olmayı onlarda çok arzu ediyorlar.
    Bu arada bu konudaki sorunları ve genelgeleri açıklamam üzerine tüm özürlü plakalı araçların yakınları tarafından kullanılması halinde hiç bir işlem yapmamaları konusunda orada bulunan tüm polislere ikaz yapıldı.Bence araçta sizinde bulunmanızda fayda var. Ayrıca plaka yerine geçen kartlar hakkında da bilgi verildi. Bu konuda Sormak istediğiniz soru varsa yanıtlayabilirim.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Levent Bey ;

Çok olumlu bir gelişme. En azından görüş soracaklar. Çok sevindim.. Bu konuyu toplantıda gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ederim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Dediğim gibi, resmi yazıyı yanıma alır, dolana dolana polis ararım ceza kesmesi için. Ceza kesmezse hakkında şikayetçi olacağımı da belirtirim.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    barisvan Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    20:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar vanda engeli park araçlarının yerlerine engeli olmayan araç sahipleri park ediyurlar.biz kaç engeli uyarmalarımıza rağmen bizleri dinlemeyip ve sözlü hakarete uğradık .155 aradık .gelip ceza yazacaklarını söylediler sabahtan akşama kadar bekleyip hiç bir işlem yapılmadı.ve ceza yazılmadı onlara allah belediyeninde belasını versin hiç ilgilenmiyur .ne yapacağımızı bilmiyuruz .ve yerel gazeteyede gitim lütfen bu olayı yazın gazetelerede.artık rahat edelim diye ve onlarda tamam deyip bizleri başlarında atılar .haber yazılmadı. sizlerden ricamız bizlere yol gösterinki bu odun kafalı insanlar artık kör olmasınlar ve engelipark levhasının işaretlerini görüp park etmesinler.çıldıracam artık her gün öyle yav bıktık

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu konuda gelişme var mı? Genelgenin uygulanmasına dair güncel bir bilgisi olan var mı?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12