Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Yakari Avatarı

Son Giriş
    05.02-2012
    Saat
    00:28
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Parkinson hastası babam için 1 ay önce %92 oranında özürlü raporu aldık.Demans ve hipertansiyon teşhisi koyulmuş ve raporun arka kısmında zihinsel (zaten sorun da burda başlıyor) engelli ibaresi işaretlenmiş.

Şimdi benim merak ettiğim konu şu ;forumdan öğrendiğimi kadarı ile babam üzerine alacağımız aracın trafik tescil işlemlerinin yapılabilmesi için babamın vasisi tarafından noterden ileride karşılaşılabilecek cezai sorumluluğu kabul ettiğine dair bir taahütname alınması gerekiyormuş(bu taahütname de nasıl bir şeyse elinde bir örneği olan varsa paylaşsın lütfen).Ama babam adına vasi atanması için mahkemeye başvurmak istemiyorum.Zaten hastane yollarında bu kadar çile çekmişken bir de mahkemelerde uğraşmak onu da bizi de iyice perişan edecek.Vasi ataması yapılsa bile bir de araba almak için mahkemeden izin çıkartmak gerekicek.(ki noterden notere göre de değiştiğini söylediler,bazı noterler mahkemeden izin kararı gerekmeden de işlem yapıyormuş)Acaba bu konuda alternatif bir çözüm yolu yok mudur.Yani aracın maliyeye kaydında bir sorun yok ama trafik tescilinde niye böle bir sorunla karşılaşıyoruz?Sorun illa cezaiyi sorumluluğu kabul edicek birini bulmaksa zaten ailemde aracı kullanabilecek bir tek ben varım istedikleri taahütnameyi imzaliyim.

Ya da alternatif olarak hiç mahkeme yoluna gitmeden, noterde babamın mirasçıları olarak annem,ablam ve ben ileride karşılaşılabilecek cezai sorumluluğu kabul ettiğimize dair 3 imzalı bir taahütname hazırlasak sorun hallolur mu?

Veya trafik şubedeki görevlinin engelli hanesini dikkate almaması gibi bir şey söz konusu olabilir mi?Sonuçta trafik şubedekilerin bu mevzuatı iyi bildiklerini sanmıyorum ama düşündüklerim tamamen varsayımdan ibaret(Acaba bu taahütname olayı engelli araçlarının tescil işlemlerinde rutin bir uygulama mıdır yoksa bu da mı kişiden kişiye fark ediyor?)

Şimdi arabanın faturasını kestirsem bir de trafik tescilini yaptıramazsadiye düşünüyorum.Elimizde parası ödenmiş ama tescil edilemediği için trafiğe çıkamıycak sıfır Km bir arabamız olucak.Artık içine çiçek falan ekeriz,sera niyetine kullanırız herhalde.Valla yazarken bile sinirlerim bozuluyo kusuruma bakmayın çıldırmamak elde değil.

Daha önce bu şekilde araba almış arkadaşlar deneyimlerini bizimle paylaşabilir mi acaba.Lütfen biri bir akıl versin,kendimdekini kaybetmeden önce.

Sonuçta bu bize tanınmış yasal bir hak ama önümüze neden bu kadar engel çıkarıyorlar anlamıyorum.Biraz uzun oldu hakkınızı helal edin.Şimdiden teşekürler.....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Araç alım işlemlerini yapabilmeleri için bayi çalışanlarına noterden vekaletname vermek lazım. Zihinsel kısıtlılığı olan biri bu vekaleti veremeyeceği için noter burada sorun çıkartır. İlle de mahkemeden vasi kararı ister.
    Bence aşılması mümkün olmayan sorun bu.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    uguraydin Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    23.04-2017
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben 2013 yılında vasi olmadan arac sadece taahhütname ile arac aldım bir sorun yaşamadım suan 2017 deyiz yaklaşık 2 ay önce ağır trafik kazası geçirdim aracım hurdaya ayrıldı şimdi hurda belgesi ile düşüm yapıpı tekrar vasi ataması yapılmadan noreden vekaletname ve taaahuutname ile tekrar araç alımı yapacağım ğnşallah işim rast gider

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @uguraydin

Bence yine de hakim kararı gerekir