Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bulent381 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    10:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    SELAM ARKADAŞLAR, Bİ SORUM OLUCAK: BEN BUNDAN 5 YIL ÖNCE Bİ OTOMOBİL GETİRDİM YURTDIŞINDAN VE ARTIK ONU SATABİLİRİM. CÜNKÜ 5 YIL DOLDU. BEN O OTOMOBİLİ ÜZERİMDEN NASIL DÜŞÜRÜRÜM? SATSAM YOLLARI NEDİR VEYA BABAMA HEDİYE ETMEK İSTİYORUM NE GİBİ ŞEYLER GEREKİR ACABA?
    ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Aracını ithal izni olan birine vergisiz, -5 yıl dolduğu için de- sakat olmayan birine vergisini ödeyerek satabilirsin.
    Babana devretmek istiyorsan, Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne vergisini yatıracak ve aracın üzerinde bulunan özel donanımı usulüne uygun olarak çıkarttırıp trafiğe tescil ettireceksin. Ancak ondan sonra satışı gerçekleştirebilirsin.

Halen yurt içinden vergi muafiyetli olarak alınan araçlar 5 yılda, yurt dışından alınanlar ise 10 yılda vergiden düşmektedir. Yani yurt içinden alırsan 5 yılda sakat olmayan birine vergisiz satabilirsin, ama yurt dışından olunca 10 yıl beklemen gerek.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bulent381 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki hiç satmasam ikinci bi araba alabilirmiyim yurt dışından eski arabada üzerime kayıtlı olsa

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Hayır, yurt dışından alamazsın. Ama yurt içinden alabilirsin
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Bana geçen gün VW bayii yurt içinden ÖTV muafiyetiyle alabilmek için gerekli evraklar arasında şunu da söylemişti ama;

-Üzerinize kayıtlı başka araç olmadığına dair belge...

Üye
    bulent381 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki sn oturan boga ben arac benim üstüme kayıtlı olduktan 5 yıl satılmaz biliyodum siz 10 yıl diyorsunuz dogrumu acaba yoksa benmı yanlış anladım 5 yılmı 10 yılmı satılamaz

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Alındıktan 5 yıl sonra ithal izni olan engelli birine yada 10 sene sonra herhangi bir kişiye vergisiz satabilirsin.

Yani sen şu an aracı engelli birine satabilirsin, engelli olmayan birine satmak istersen vergisini ödeyip satabilirsin.

Üye
    bulent381 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arac 82 model cok yıpranmış zaten o yasta bir otomobili kımse almaz peki hurdaya filan verememmi bişekilde üzerimden düşürememmi düşürme yolları nelerdir lütfen yardımcı olun

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Gümrük vergisini ödeyerek babana ya da başkasına satışını yap. Vergisi çok tutmaz... Bunun için de ankara naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü'ne başvurman gerek:

istanbul yolu 6.km. TCDD gümrüklü ambarları, toprak mahsülleri arkası
    behiçköy/ankara
    0312 397 77 89 / 405 faks: 0312 397 75 52