Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    karakus1989 Avatarı

Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    03:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar babam yaklaşık 1.5 yıl önce yüksekten düşme sonucu felç kaldı seviyesi t 10 yaklaşık 10 ay kadar bir çok fizik tedavi hastanesinde kaldık ve halada babamın yaşının ileri olması nedeniyle bir çok hastaneye gidip geliyoruz babamda kalp büymesi kalp ritim bozukluğu ve böbrek rahatsızlıklarıda mevcut bu nedenle her 10 günde bir ortalama kontrol için felan hasteneye gidiyoruz. bu nedenle bizde araç alıcaktık aramaya başlamışken yolda %70 raporu olan biriyle karşılaştım ve bana özürlü raporu çıkartarak vergisiz araç alınabiliceğini söyledi bende merak edip araştırdım ve babama rapor çıkardık yalnız rapor % 86 böle olunca babamın ehliyet alması gerekiyormuş buda mümkün değil hem babam uğraşmaz onla hemde sağlık sorunları edeniyle zor. bizim raporu yükseltme şansımız varmı yoksa bununla uğraşmadan vergi indirimi olmayan 2. el bi araba alıcam.

Üye
    karakus1989 Avatarı

Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

raporun oranını yükseltme şansımız varmı, şu ana kadar yaklaşık 1.5 yıldır hiç bir haktan faydalanmıyoruz buda ekonomik olarak bizi oldukca zorladı. sanırım ötv mahkemeye başvuru yaparsak kdv yi de geri alabilme şansımız varmış buda ekonomik olarak bizi oldukca rahatlatır.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

% 86 rapor ile OTV/MTV muaf alma sansiniz malesef yok.

Ozurlu kendisi kullanabilecek durumda ise alirsiniz (kullanamaz diyorsunuz)..

Geriye 1 yol kaliyor. Almis oldugunuz rapora itiraz edip, farkli 1 hastahaneye sevk edilirsiniz. Orada oran yukseltilirse, onceki hastahanenin verdigi orandan farkli oldugu icin bu sefer hakem hastanaye sevk edileceksiniz. Hakem hastahanenin verdigi oran kesin oran olarak kayda gecer.

Üye
    karakus1989 Avatarı

Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bugün rapora baktım h sınıfı ehliyet alamaz ve özel tertibatlı araç kullanamaz olarak belirtilmiş raporda zaten bu raporla h sınıfı ehliyette alamıyoruz nasıl iş bu anlamadım hem hastanın h sınıf ehliyet alamıyacağı bildirilmiş hemde %86 rapor verilmiş. özel olarak vergi indiriminden yararlanamamız için mi yaptı doktor anlamadım zaten ben doktor hastaya kötü davrandığı için bir tartışmada yaşadım acaba uyuzluk olsun diyemi böyle davrandı anlamadım. birde sakatlık derecesi cetveline baktım kalp büymesi de engel olarak sayılıyor sadece t10 komplet değil aynı zamanda hastada kalp büymeside var burdan itiraz etsek raporu yenileme veya yükseltme şansımız olurmu.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Evet bu mumkun..

Raporu aldiginiz hastahaneden yeni 1 rapor almak icin tek sart , hastaligin ilerlemesi ve/ya yeni 1 hastalik (yeni 1 durum olusmasi).

Ama..

kalp buyumesini belirtir epikriz elinizde olmasi sart.

Dilekceniz de ; xx tarihinde xx oranda aldigim raporumdan sonra, xx hastalik ilerledi ve/ya xx hastalik ortaya cikti.

Olusan bu yeni durum icin ; xx hastanin tum haklarinin degerlendirildigi yeni 1 saglik kurulu raporu tanzim edilmesini rica ederim.

seklinde 1 dilekce ile muracaat edin. Bashekim dilekcenizde iddia edilen klinik bulgu veya hastaligin olustuguna kanaat ederse, yeni rapor cikarmak icin sureci baslatiyor

Üye
    ALİ YÜCE Avatarı

Gerçek Adı
    Ali Yüce
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    21:26
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Karakuş,
    Siz hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama, Türkiye'den alacağınız araç için %90 şartı var. Ama yurt dışından gelecek araç için engelin şekli yeterli yani % 86 yeterli. Ayrıca Türkiye'den alacağınız araçta şu anda sadece ÖTV muaf (KDV nin durumu daha netleşmedi), yurt dışından gelen araçlarda ise KDV (%19) ve ÖTV (%37) muaf.

Üye
    karakus1989 Avatarı

Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar sitede aradım eski konular geldi ama tam cevapları bulamadım o nedenle yeniden soruyorum eminim benden öncede bir ton insan sormuştur ve bir o kadar da cevaplanmıştır. bir kerede benim için cevaplarsanız sevinirim sonra konuyu silebilirsiniz kalabalık olmasın diye şimdiden teşekkürler.

1)_ % 90 üzeri raporu olan biri araç alırken kaç cc araç alabiliyor en fazla 1600 cc üzeride alınabiliyormu? ve hangi kasa araçları alabiliyor yani sadece binek otomobilmi yoksa statition wagon yada suv alınabiliyormu ?

2)_ ötv oranı nasıl hesaplanıyor bir formülü varmı aracın fiyatı bölü 1.37 doğru bir formülmü ? birde açılacak bir davayla kdv yi geri alabilirmiyim bu sitede konuyla ilgili bir bilgi okumuştum o ne kadar doğru?

3)_alınan araca kasko yaparken aracın ana fiyatı üzerinden değil de ödediğim ötv siz oran esas alınarak bir kasko ücreti mi belirlenmeli?

Üye
    By_Cano Avatarı

Gerçek Adı
    Ali
    Son Giriş
    13.09-2015
    Saat
    19:50
    Yaşadığı Yer
    Mardin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadasım Ben Bu yıL araba aLdım cc konusunda bi biLgim yok ta Araba ALdıgın Zaman Rapor üstüne 1.6 Motordan Yüksek VermiyorLar Ve sakatlık Oranından Fiyat BeLirLeniyor Yani ŞöyLe SöyLiyeyim Benım Raporum % 92 Lik Rapor Ve Ben 135 Milyarlık Bir Arabayı 83 Milyara ALdım ... Ve Ticari Arac aLımında Araba OLdugu Fiyata GELiyor Herhangi Bir İndirim feLan yapıLmıyor.. Yani 135 ise çok çok 125 e geLir.

Üye
    karakus1989 Avatarı

Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şu 3 soruya en son kanuna göre net cevap verebilecek biri yokmu.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    karakus1989 Avatarı

Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu sorulara vericeğiniz cevaplara göre alıp almamaya karar vericez. babam yaklaşık 2.5 sene önce yüksekten düşme sonucu felç kaldı. ve rapor aldık %85 oranında aslında raporu hiç bir işimize yaramıyordu sonra araba almaya karar verdik bi yere giderken sürekli taksi tutmak yada memlekete giderken babamı otobüste götürmek zorunda kalmak zor oluyor yalnız raporda h sınıfı ehliyet alamaz yazıyor bir kaç kişiye sordum raporun yükselmesi lazım dedi sorularımda bunlarla ilgili.

1- raporu yükseltme şansımız varmı babamda kalp yetmezliği var ilk raporu aldığımızda sadece felç durumunu değerlendirip verdiler doktorun söylediğine göre kalbinin yaklaşık %70 falan çalışmıyor

2- raporu yükseltirsek 2. el engelliden ötv ödemeden araç alabilirmiyiz yani alırken oda ödememiş sonuçta bize aldığı fiyyattan düşüğe satıcak.

3-aracı aldıktan sonra aile içide kullanabilirmiyiz yani kardeşim okula bırakmak yada annemi bir yere bırakmak için.

4-ötv muhafiyeti nasıl hesaplanıyor

biliyorum bu soruların bazılarının cevabı daha önce sitede verilmiş ancak cevabını göremediğim bazı sorular vardı o yüzden açtım konuyu. yada bunlarla hiç uğraşma raporu zor yükseltirsin git vergiyi ödeyip bir 2. el arabamı al diyorsunuz.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    183
    Verilen Beğeniler
    82

Kalp Yetmezliği:

EVRE I:
    Fizik muayene ve ekokardiyografi ile hafif kalp yetmezliği tanısı konulan ve NYHA sınıf–I hastalar: % 10

EVRE II:
    Fizik muayene ve ekokardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu % 50-60 olan ve tedaviye rağmen NYHA sınıf –II hastalar: % 30

EVRE III:
    Fizik muayene ve ekokardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu % 30-50 olan ve tedaviye rağmen NYHA sınıf –III hastalar: % 50

EVRE VI:
    Fizik muayene ve ekokardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu % 30’un altında olan veya NYHA sınıf –III-IV hastalar: % 100

oranları verilir. İki oran Balthazard Formülü 'ne göre toplanır. En az II. - III. evrelerde olması gerekiyor bunu doktoruna danışabilirsiniz.

Alacağınız engellinin satışı satma hakkı varsa alabilirsiniz. Sadece tertibat varsa alacağınız araçta onu söktürürsünüz.

Yurtiçinden alırsanız aracı herkes kullanabilir. Herhangi bir kısıtlama yok.

Şuradan hesaplayabilirsiniz: Ötvsiz Otomobil Fiyat Hesaplama Programı->Seyfettin KAHVECİ

Üye
    karakus1989 Avatarı

Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki atıyorum aldığımız 2. el aracın sahibi 3 yıl kullanmış biz o aracı alıp 2 yıl kullandıktan sonra satabilir miyiz yoksa 5 yıl daha beklememiz mi gerek

bir de evde bakım ücreti alıyor annem bu aracı alırsak hakkını kaybeder mi ? 35 bin liralık bir şey alıcaz ötvli fiyatı 50 bin lira civarı olur heralde. babamın kalbinin % 70 çalışmıyormuş bu kaçıncı evredir.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    183
    Verilen Beğeniler
    82

Yurtiçinden almışsa 2 yıl daha kullandıktan sonra satabilirsiniz.

Evde bakım için: http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1013724

Üye
    thanderbolt Avatarı

Gerçek Adı
    abdulkadir
    Son Giriş
    09.06-2014
    Saat
    00:20
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    selim bey kardeşim özürlü kredisi derken konuyu biraz açarmısınız kimler yararlana bilir