Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    00:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar ben Gökhan;
    Doğustan sol el agenezi(sol el parmaklarım yok) engelim var düz vitez aracı rahat kullanabiliyorum,
    Merak ettiğim konu ise ne tür ehliyet alacagım aynı engeli paylasan bi arkadas b sınıfı aldıgını söylemişti bende b alıp manuel de kullanabilirmiyim?

Üye
    ALİ YÜCE Avatarı

Gerçek Adı
    Ali Yüce
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    21:26
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eğer vergilerden indirimli araç alıp kullanmak istiyorsan H sınıfı ehliyet almalısın.
    Selamlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

"Otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor olur diye düşünüyorum. B de verilebilir, ama zor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar ben gökhan,
    dün kardeşim ehliyet sınavına bir videodan çalısırken videodaki adam tek eli olmayanlar,kalp hastaları vs vs ehliyet alamaz dedi
    benim rahatsızlığım sol ön kol agenezi sol elimin parmakları yok,
    h sınıfı ehliyet alabilirmiyim? bazı arkadaslarım doktor insiyatif kullanıp b sınıfı bile verebiliyor artık eskisi gibi değil direksiyonlar hidrolik,sistemler tam otomatik falan demişti ama?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Alabilirsiniz tabii. Aklı başında doktor/heyet bulmanız yeterli:

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...cin-rapor.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar ben Gökhan. Ortopedik engelliyim, doğuştan sol elimin parmakları yok(Avuç içi sonrası gelişim olmamış, bileğim ve avuç içim mevcut herhangi bir tutmama durumu yok). Kimlik kartı için aldığım rapor (2011 ocak) "Sol el agenezi" tanısı ile V oranında idi. Geçen hafta ehliyet için Ankara Hastanesi sağlık kuruluna başvurdum ve heyete girdim.
    Rapor sonucu olarak:
    Sistemlerde:
    Ortopedi: Sol el hemimelia(tablo22/7)Engel oranı=V
    Görme Sistemi: Sağ -2,00-1,50x175 ile tam, sol -1,75, -2,50x180 ile tam

Teşhis: Sol el hemimeli+ Bilateral müyop astigmat
    Engel oranı=V
    Diğer= Sürücü olamaz. S.K.İ.K.

Geçen hafta heyetleri dolaşırken oradaki doktor bana "burada biz bu raporu veremiyoruz. İstersen şansını başka yerde dene" demişti. Bense Ötv muafiyeti değil de sadece Ehliyet istediğimi söylemiştim. Bugün ki bu kadar ile şok oldum.
    Şimdi ne yapmam lazım. Başka bir hastaneye tekrar kurula mı başvurayım? Araştırdığım ve bildiğim kadarı ile ehliyet almama çok engel bir durum yok.
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yeni ve başka bir hastaneye gitsem öncelikli olarak bu rapora itiraz mı etmem lazım? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

vYkPqA - Sol el parmaklarım yok. Hangi sınıf ehliyet almalıyım?
    0bvzQY - Sol el parmaklarım yok. Hangi sınıf ehliyet almalıyım?

Üye
    synax Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlginç bir durum. Başka hastanelere de bakmanı öneririm. Çünkü sol kolu olmayanlar bile ehliyet alabiliyorlar. Ayrıca daha önce açılmış olan http://www.engelliler.biz/forum/ozel...abilir-mi.html bu konu da sana yardımcı olabilir.

Bu konuyu da biraz araştır bak. Burada örnek raporlar da var. Onların çıktısını alıp beraber hastaneye gidebilirsin. Özel tertibat yerine otomatik vites yazdırabilirsen senin için daha rahat olur. Herhangi bir otomatik vitesli aracı kullanabilirsin. Özel tertibat oldu mu kendi aracından başkasını kullanamazsın.
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...abilecegi.html

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim Sedat. H sınıfı ehliyeti olan arkadaşlarımla sonucu paylaştığımda onlar da çok şaşırdı. Neden bu kadar engel oluyorlar, sorun çıkarıyorlar anlamıyorum.

Üye
    Engin ÖZEN Avatarı

Gerçek Adı
    Engin ÖZEN
    Son Giriş
    08.11-2017
    Saat
    11:06
    Yaşadığı Yer
    Amasya/Merzifon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende de aynı durum olmuştu bende sağ koldan engellıyım bulundugum yer ehlıyet alamaz dıye rapor çıkarttı ertesı hafta ile gıttım ehlıyet alabılır dıye rapor cıkarttı o raporuda goturup bashekımın gozune gozune soktum zevklı oluyor sende dene

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Engin aynı hastaneye mi gittin ertesi hafta, yoksa farklı hastaneye mi?

Üye
    Engin ÖZEN Avatarı

Gerçek Adı
    Engin ÖZEN
    Son Giriş
    08.11-2017
    Saat
    11:06
    Yaşadığı Yer
    Amasya/Merzifon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engin aynı hastaneye mi gittin ertesi hafta, yoksa farklı hastaneye mi?
    farklı hastahaneye gıttım ordan verdıler raporu kımı doktorlar kendılerıne guvenmıyorlar basımıza bı r ıs gelır dıye vermıyolar sallıyolar hep ılk gııtım yerde muayne bıle etmedı mesela benı dırek baktı tamam dedı vermedı ama obur yerde testlere soktu tahlıller aldı kolumla ılgılı analızler yaptı sonuçlara gore verdıler raporu

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Peki Engin farklı hastaneye gidince direkt rapor işlemlerine mi başladın. Yoksa eski raporuna itiraz ederek yeni rapor mu çıkarın. İtiraz olayı nasıl oluyor onu anlamadım da. Teşekkür ederim çokçana.

Üye
    aliömer Avatarı

Gerçek Adı
    aliömer
    Son Giriş
    13.07-2016
    Saat
    09:57
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benimde şuan aynı şey başıma geldi sayılır h Sınıfı ehliyetim olmasına rağmen araç indirimi için başvurduğum raporda sürücü olmaz raporu verdiler. Ve verilen rapor sistemde kayıtlı eskisi gibi başka bir hastaneden rapor alamiyoruz

Itiraz hastaneden aldığın raporun fotokopisi ile il sağlık Müdürlüğü ne gidip rapora utiraz etmek istedigini soylersen dilekçe yazdirip yonlendiriyorlar.

Merhaba engin raporun da ne yaziyor benim h Sınıfı ehliyetim varken araç indirimine basvurdugum raporda sürücü olmaz raporu verdiler itiraz ettim fakat sonuç değişmedi sürücü olmaz raporu verdiler engelim sağ kolumda şu an ne yapacağımı bilmiyorum ehliyetim artık geçersiz mi bilmiyorum *

Üye
    sedatgedik Avatarı

Gerçek Adı
    sedatgedik
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    00:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

kardeşim direksiyon tutma hakimiyetin ve diğer işleri görme yani vites atma cam acma ayna ayarlama gibi bir zaafın olmaz ise ehliyet alamazsın zira sol elin daima direksiyonda sağ elin ise vitesde olması gerek onun için sana ehliyet verecekleri zannetmiyorum. h sınıfı alabilirsin ama yüzde elli ile altmış ile h sınıf alamazsın. ki parmakların olmadığı için b sınıfı asla alalamazsın. birde protez eller var onları al kullan alıştır kendini öyle almaya çalış inşallah olur... raporun arkasında özellikle belirtmişler zaten. alamamanın sebebiyeti bu. direksiyon-ayna-vites-cam ayarlarını kullanman gerek. bu rahatsızlığında falları sinyalleri zamanında yakamazsın... Yüce Allah c.c. sizlere acil şifalar eylesin inşallah...

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    B sınıfı ehliyet istemiyorum zaten. Ayrıca ayna, cam ayarını çok rahat yapabiliyorum. Ayrıca konu ile alakasız belirtmek istediğim bir durum var. Üniversite sınavına engelli olarak girdiğim için tercihlerim sırasında heyet toplanıp yerleştirme işlemimi onlar yaptı. Hukuk falan olmasına rağmen elektrik elektronik mühendisliğine yerleştirildim ve son sınıfım şuan(makine müh, inşaat müh, hukuk, diyetetik yazmıştım). Bu heyet benim mühendislik yapabileceğime kanaat getiriyor da "otomatik" vitesli araç kullanacağıma mı kanaat getirmiyor o ayrı konu. Ayrıca söylemin sonucunda H sınıf ehliyeti hemen hemen hiç ortopedik hastalığı olanın almaması gerekiyor. Birçok ortopedik engelli için toplu ulaşımlar dert iken, rapor vermeyerek buna iten kurulu da anlamıyorum. Allahın verdiği bir dert, kulun sebep olduğu bin dert. Tek tek çekeriz de ömrümüz bitmeden bu dertler bitse bari.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon