Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    avukat hakan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    14.02-2016
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Gümrük müdürlüğüne bilgi için yazmış olduğum dilekçemde yurt içinden ötv muafiyetinden yararlanılarak araç alan bir özürlünün beş yıl geçmeden muafen özel tertibatlı aracı ithal talebinde bulunması durumunda gümrük vergisi muafiyetinden de yararlanıp yararlanamayacağını sormuştum
    Gümrük müdürlüğü yazılı cevap verdi,cevapta yurt içinden özel tüketim vergisi muafiyetinden faydalanmak sureti ile araç alan bir özürlünün beş yıl geçmeden muafen özel tertibatlı özürlü aracı ithal talebinde bulunması halinde bu araca gümrük vergisi muafiyeti uygulanır,ancak özel tüketim vergisi muafiyeti uygulanamaz şeklinde yazılı cevap verildi.bu cevaba göre YURT DIŞINDAN İTHAL EDİLEN ARAÇLARDA ÖTV OLURMU? BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR VARSA PAYLAŞALIM LÜTFEN....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

" Özel tertibatlı aracın Kararın 107 nci maddesinin beşinci fıkrasına istinaden üç yıllık süreyi doldurup, beş yıllık süreyi doldurmadan satılması halinde, araca ilişkin özel tüketim vergisi, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu gereğince tahsil edilir."

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...egisiklik.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ciwany Avatarı

Son Giriş
    23.12-2011
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gümrük muafiyeti tebliğinde değişiklik tam bir açıklık yok bu konuda şöyle ki bu tebliği daha önce getirilen araçları da kapsar mı yani değişiklik yapılmadan önce biliyorsunuz ki 10 yıl boyunca satamıyordunuz şimdi 5 yıla indirmişler yani 5 yılı doldurduğunda ötv ödemeden satabiliyorsunuz yani engeli olmayan birisine de. öğrenmek istediğim geçmişi de kapsıyor mu? 2006 yılında getiridiğim araçtan gümrük %37 ötv %18 kdv %10 gümrük vergisi istiyor halbuki 5 yılını dolduran bir araç acaba masa başındakiler bilmiyor mu bunu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu düzenleme geçmişi de kapsıyor mu, bilemiyorum. Bence en doğru yol GİB'ndan online Özelge istemektir: ÖZELGE TALEP FORMU
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...