Sayfa 8 / 40 İlkİlk ... 45678910111218 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    oozbek Avatarı

Gerçek Adı
    ÖMER
    Son Giriş
    28.02-2013
    Saat
    08:51
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlarım,

Davayı Vergi Mahkemesinde açmak ya da İdare açmak fark eder mi?

Adana da İdare mahkemesinde kazanılmış.. Vergi mahkemesi farklı karar veriyormudur.

Üye
    jandarma erol Avatarı

Gerçek Adı
    BEKİR
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    yozgat
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    41

Yazdıklarınız ve paylaşımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürler arkadaşlar. Bir sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim. Ben aracımı geçen yıl Kasım ayın da aldım. (5 kasım 2010) benimde KDV iadesi almam mümkünmü. Benimde dava açma hakkım var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Üye
    filiz3441 Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

evet erol bey sizde dava acabilirsiniz fakat benim yaptıgım hatayı yapmayın makam atlamadan bu süreci yürütürseniz işiniz dahada kolaylasır kolay gelsin..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Arkadaşlar, bu konunun ilk mesajında yazdıklarım çok net aslında:

1- Araç alım faturasının üzerinden 30 gün geçmemişse, vergi dairesinden kdv'yi isteyip, red yazısı alacaksınız ve ona istinaden vergi mahkemesine dava açacaksınız (red yanıtını beklemeyin sakın, elden alın. çünkü cevap beklerken geçen sürenin 30 günlük süreyi durdurduğu argümanı net değil). Vergi mahkemesi olumsuz karar verirse, konuyu idare mahkemesine taşıyacaksınız ve Adana'daki kararın emsal olması bağlamında davayı kazanacaksınız (umudumuz bu yani)

2- Aracı aldığınız tarihten (fatura tarihinden) itibaren 30 günü aşan -ama 5 yılı aşmayan- bir süre geçmişse, bu durumda gelirler idaresi başkanlığı'na yazıp kdv'yi geri isteyeceksiniz. GİB 60 gün içinde red cevabı verecek (60 gün sonunda cevap gelmezse, bu red cevabı verilmiş hükmünde kabul edilecek). Bunun üzerine konuyu idare mahkemesine taşıyacaksınız. Oradan çıkan sonuç Danıştay'a taşınacak ve son kararı orası verecek...

İdare mahkemesinde dayanak "araçta özel donanım var" argümanı olmamalı bence. Benim argümanım şu olacak: "Kanun yapıcı beni neden ÖTV ve MTV'den istisna tutmuşsa, aynı nedenle de KDV'den istisna tutmak için o yasal düzenlemeyi yapımıştır. Kanun yapıcının amacını 'özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak' olarak belirlediği bir yasal düzenlemede Maliye Bakanlığı yetkisini aşarak bu hakka sınırlama getiremez."
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: DADAŞ06 Mesajı Gör
    ayrıca dava dilekcelerimizde hep kdv veya ötv veya mtv kanunu agırlıklı savunmalar son derece yanlış olup. asıl dayanagımız özürlüler kanununun 1. ve 32. maddeleri olmak zorundadır çünkü davayı kazanmamıza sebep olacak kanun engelliler kanunudur ve kesin ve kesin olan bir şey varsa o da kdv kanunundaki istisnanın olmasına sebep olan kanun engelliler kanunundur. hukukta kesin olan ise üst hukuk normuna aykırı bir alt hukuk normu olmaz . engelliler kanunu bir üst hukuk kanunundur ve bu kanunda belirtilen bir durumu kdv gibi bir alt hukuk kanunuyla degistiremezsiniz
    Evet Cihan, aslında farklı şeyler söylemiyoruz. Tabii ki KDV yönünden dayanağımız 5378 sayılı kanunun 1. maddesi. Benim söylediğim şey, buna ek olarak, desteklemek mahiyetinde, "kanun yapıcı beni neden ÖTV ve MTV'den istisna tutmuşsa, aynı nedenle de KDV'den istisna tutmak için o yasal düzenlemeyi yapımıştır" demek. ÖTV ve MTV'den istisna tutan kanun yapıcı, nasıl olur da çok daha düşük olan KDV'den istisna tutmaz sakatları?! Hem de amacı "özürlülüğün önlenmesi, özürlülerin sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü ile her bakımdan gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılımlarını sağlamak" olan bir kanun söz konusuysa!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

Bülent bey

teşekkürler açıklamaları tam net şekilde açıklamışsınız.

Üye
    YILDO Avatarı

Gerçek Adı
    YILMAZ
    Son Giriş
    26.10-2013
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ / İZMİT
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Jungle Mesajı Gör
    YILDO;
    Yıldo sen ne marka araç aldın? şu kararı lütfen siteye yüklermisin ne demek lüks araç anlayamadık vergi mahkemesi nasıl böyle bi karara varır? belki bizlerede öyle bi cevap gelecek ona göre savunmamızı hazırlayalım?
    Merhaba,
    Bu karara nasıl vardı bilemiyorum
    Alınan araç Fiat Linea ve araç benim değil arkadaşın ondan dolayı kararı henüz elime almadım ama bu hafta sonu alacağım ve haftaya kararı siteye yüklerim.
    Blg.

Üye
    nusret doğan Avatarı

Gerçek Adı
    nusret doğan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın arkadaşlar ben 08-09-2010 tarihinde aracımı aldım, 15-09-2011 tarihinde vergi dairesine yazımı yazdım ordan bana posta ile 29-09-2011 tarihinde red cevabı geldi bunun üzerine vergi mahkemesine davamı açtım işte dava dilekçem... Ben arabayı istanbuldan aldığımdan dava dilekçesini istanbul vergi mahkemesine göndermek gerekiyor...

İSTANBUL NÖBETÇİ VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA
    SUNULMAK ÜZERE
    EDİRNE VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA
    EDİRNE
    DAVACI :
    ADRESİ :

DAVALI : T.C GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı
    (Vergilendirme Grup Müdürlüğü)
    ADRESİ : Büyükdere cad. No:116 34394 Esentepe-Şişli/İSTANBUL

TEBLİĞ TARİHİ : 29.09.2011
    VERGİ TARİHİ : 08.09.2011
    NEVİ : KDV
    VERGİNİN DÖNEMİ : Eylül (2011)
    MİKTARI : 6.132,88-TL (Altı bin yüz otuz iki lira seksen sekiz kuruş).

I- DAVA KONUSU: KDV iade talebi.
    II- DAVANIN ÖZETİ VE İTİRAZ NEDENLERİ: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 01.07.2005 tarih ve 5378 sayılı Kanunun 32. maddesiyle eklenen (s) bendi ile, özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları katma değer vergisinden istisna tutulmuştur.
    5378 sayılı yasanın 1. Maddesinde ise, Kanunun amacının özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak olduğu belirtilmiştir.
    Bu haliyle yasanın amacına uygun olarak Katma Değer Vergisi Kanunu’na getirilen istisna hükmü göz önüne alındığında, Özel Tüketim Vergisi’nden istisna olarak satın alınan ve otomatik vites olmasının yanında, aracın özürlü bireyin özrüne uygun projelendirilip, özel aparat ( Elden gaz ve fren sistemi) takılarak kullanıma sunulan, özürlü statüsündeki aracın Katma Değer Vergisi’nden de istisna tutulması gerekmektedir.
    Nitekim satın aldığı özürlü statüsündeki aracın Katma Değer Vergisi’nden istisna tutulması gerektiği, gerekçesi ile Adana 1. Vergi Mahkemesi’ne açılan dava ile ilgili olarak Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin 13.04.2010 gün ve Esas No:2010/1658, Karar No: 2010/1721 sayılı kararı da bu yöndedir.
    15.09.2011 tarihinde bu karar doğrultusunda T.C GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı (Vergilendirme Grup Müdürlüğü)’ne başvurarak, 08.09.2011 tarihinde almış olduğum özürlü statüsündeki aracım için, ödemiş olduğum 6.132,88_TL Katma Değer Vergisi’nin tarafıma geri ödenmesini talep ettim. Ne var ki Müdürlük, Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen 21.09.2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.99.01.01/41802 sayılı işlem ile tarafıma ilettiği yazıda, ödemiş olduğum Katma Değer Vergisi’nin tarafıma geri iade edilmeyeceğini bildirmiştir.

III- SONUÇ VE İSTEM : Yukarda ayrıntıları ile açıklandığı üzere
    - Davanın kabülüne
    - Alınan KDV’nin tarafıma geri ödenmesine
    - Dava giderlerinin karşı tarafa yükletilmesine
    - Karar verilmesini saygılarımla arz ederim.

Davacı
    Nusret DOĞAN

IV-EKLER:
    - Adana bölge idare mahkemesinin 13.04.2010 gün ve Esas No:2010/1658, Karar No: 2010/1721 sayılı kararı
    - Araç faturası
    - Aracın özürlü kullanımına uygun hale gelmesi için yapılan araç tadilat projesi.
    - H sınıf ehliyet
    - Araç ruhsatı
    - Sağlık kurulu raporu
    - Tebliğ zarfı
    - Vergi dairesine yazdığım dilekçe ve red yazısı

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

sayın nusret bey ve bülent bey

dava dilekcelerinizde ötv ve mtv ve tertibat vede engelliler kanununu dayanak olarak göstermeniz iyi ancak eklemeniz gereken bir kanun daha var o da gümrük kanunu dur şöyleki yurt dışından engelliler tarafından ithal edilerek getirilen engelli araçları kdv den muaftır yani bu araçlardan kdv alınmaz kıssaca yurtdışından araç getirenler kdv den istisna yurt içinden alanlar kdv den istisna degil bu durum anayasanın 10. maddesine aykırı bir durumdur ve ayrıca bu durum yerli üreticileri koruma ilkesine aykırılık teşkil etmektedir .

saygılar sunarım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Çok kıymetli bir ayrıntı Cihan. Evet, yurt dışından araç alındığında Gümrük Vergisi'nden muafiyet adı altında KDV'den de muaf utuluyor olması yurt içinden alımlar için de önemli bir emsal. Bu bağlamda mahkemeye verilecek dileekçedeki ilgili paragrafı şu şekilde düzelttim:

"Ayrıca yurt içinden alınan özürlü statüsündeki araçlar aynı gerekçelerle 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 7. maddesi ile Özel Tüketim Vergisi'nden ve 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 4. maddesi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden; yurt dışından alınan özürlü statüsündeki araçlar ise 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 167. maddesinin 12. alt maddesi ile Gümrük Vergisi'nden -ki Gümrük Vergisi'nin içinde ÖTV ve KDV de yer almaktadır- istisna tutulmaktadır."
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

bunu vergi mahkemesine verdiğim dilekceye ekleyebilirdik ama geç kaldık bu kıymetli ayrıntıyı keşke daha önce paylaşsaydınız neyse vergi mahkemesi davayı red ederse bölge idare mahkemesine ekleriz artık. bülent hocam bu bölge idare mahkemesi için yeni bi dilekce hazırlarsan çok memnun oluruz saygılarımla bu işten anlayan bi sen varrsın..?

Üye
    türkerefe Avatarı

Son Giriş
    29.10-2011
    Saat
    04:02
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar merhaba;öncelikle paylaşılan bilgiler ve yol göstericiliği için emeği geçen herkeze teşekkürler.bende %92 özrü bulunan sma hastası oğlum üzerinden 17 ekim tarihinde araç aldım ve balıkesir vergi dairesine dilekçemi sundum,meğer benim araç aldığım firma balıkesire değilde edremite bağlıymış.posta yoluyla edremit vergi dairesine dilekçemi pazartesi göndereceğim.umarım red cevabını biran önce gönderirlerde bende mahkeme sürecini başlatırım.dadaş tarafından son eklenen ayrıntıda elimizi güçlendirecek bir detay,mahkeme dilekçelerimizde muhakkak olmalı bence

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

"Ayrıca yurt içinden alınan özürlü statüsündeki araçlar aynı gerekçelerle 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 7. maddesi ile Özel Tüketim Vergisi'nden ve 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 4. maddesi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden; yurt dışından alınan özürlü statüsündeki araçlar ise 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 167. maddesinin 12. alt maddesi ile Gümrük Vergisi'nden -ki Gümrük Vergisi'nin içinde ÖTV ve KDV de yer almaktadır- istisna tutulmaktadır."

ve ayrıca kdv kanununun 16. maddesinin 1. fıkrasının b bendi ile gümrük kanununun 167. maddesine atıf yapılarak gümrük kanununda muaf olan eşyanın kdv dende muaf olacagı garanti altına alınmıştır . anılan kanunular ve maddeler uyarınca yurt dışından ithal edilen engelli araçları kdv den muaf tutulmuştur . lakin yurt içinden alınan engelli araçları maliye bakanlıgının tebligleri ile kdv den istisna tutulmayarak anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesi ve engelliler kanunundaki pozitif ayrımcılık ilkesi zarar görmüştür bu durumun diger bir sakıncalı tarafıda yurt dışındaki üreticiye bu konuda avantaj saglayarak yurt içindeki üreticiyi müşkül durumda bırakmasıdır.

bülent bey sizden izin almadan böyle bir düzenleme yaptım . yazınızdan ufak bir kısmı sildim ve yukardaki ifadeyi monte etmeniz daha faydalı olur kannımca

saygılar sunarım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Önerilerin doğrultusunda şu şekle getirdim. Ne dersin(iz)?:

"Ayrıca yurt içinden alınan özürlü statüsündeki araçlar aynı gerekçelerle 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 7. maddesi ile Özel Tüketim Vergisi'nden ve 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 4. maddesi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden; yurt dışından alınan özürlü statüsündeki araçlar ise 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 167. maddesinin 12. alt maddesi ile Gümrük Vergisi'nden -ki Gümrük Vergisi'nin içinde ÖTV ve KDV de yer almaktadır; ve 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 16. maddesinin 1. fıkrasının b bendi ile 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 167. maddesine atıf yapılarak, Gümrük Kanunu'nda muaf olan eşyanın KDV'den de muaf tutulacağı garanti altına alınmıştır- istisna tutulmaktadır. Bu durumun, yurt dışından ithal edilen özürlü statüsündeki araçlar KDV'den muaf tutulurken yurt içinden alınan araçların 5378 sayılı kanuna rağmen bir tebliğ ile KDV'den istisna tutulması durumunun, hem kanunun tebliğ karşısındaki mutlak üstünlüğünü zedelediği, hem Anayasanın 10. maddesi ile çeliştiği, hem de yurt içindeki üreticiyi yurt dışındaki üretici karşısında zarara uğrattığı açıktır. "

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Bence tamamdır abi gerekli madde ve yasalara dikkat çekmişsin toparlayıcı olmuş umarım dikkate alınacak ve iyi sonuçlanacak diye bekliyorum.....

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    "Ayrıca yurt içinden alınan özürlü statüsündeki araçlar aynı gerekçelerle 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 7. maddesi ile Özel Tüketim Vergisi'nden ve 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 4. maddesi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden; yurt dışından alınan özürlü statüsündeki araçlar ise 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 167. maddesinin 12. alt maddesi ile Gümrük Vergisi'nden -ki Gümrük Vergisi'nin içinde ÖTV ve KDV de yer almaktadır; ve 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 16. maddesinin 1. fıkrasının b bendi ile 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 167. maddesine atıf yapılarak, Gümrük Kanunu'nda muaf olan eşyanın KDV'den de muaf tutulacağı garanti altına alınmıştır- istisna tutulmaktadır. Bu durumun, yurt dışından ithal edilen özürlü statüsündeki araçlar KDV'den muaf tutulurken yurt içinden alınan araçların 5378 sayılı kanuna rağmen bir tebliğ ile KDV'den istisna tutulması durumunun, hem kanunun tebliğ karşısındaki mutlak üstünlüğünü zedelediği, hem Anayasanın 10. maddesi ile çeliştiği, hem de yurt içindeki üreticiyi yurt dışındaki üretici karşısında zarara uğrattığı açıktır. "

sayın oturan boga sarı renkte boyadıgım kısım olmayacak çünkü böyle bir durum söz konusu degil . çok yanlış bir ifade olur . sarı kısım hariç bir de cümle düşüklüklerini giderirseniz ok

Sayfa 8 / 40 İlkİlk ... 45678910111218 ... SonSon