Sayfa 5 / 40 İlkİlk 12345678915 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    enr41 Avatarı

Gerçek Adı
    enr41
    Son Giriş
    07.01-2017
    Saat
    14:17
    Yaşadığı Yer
    İZMİT
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    DADAŞ06; burdaki mesele usulen yanlış olan dava açma şeklinin düzeltilmesi kararıdır yani davayla ilgili bilgiler gelir idaresi başkanlığına gönderilerek davanın esastan görüşülmesine başlanacaktır. yanişunumu demek istiyorsun mahkeme bizim adımıza gib' e evrakları kendimi gönderiyor?

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    05:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar gib. İnt. Sitesinde .antalya v.d. Başkanlığından kdv iadesiyle özelge ( görüş) istenmiş.cevap olarakda kdv iade edilmemesinin nedeni olarak kdv kanununun 17.md. 4/s bendinde.....günlük yaşamlarında kullanmalari için özel olarak üretilmiş her türlü ARAÇ GEREÇ,diyo ancak demiş=nakil vasıtaların sözü edilen araç_gereç kapsamında degerlendirilmesi mümkün olmadığından özel tertibatlı olsa bile otomotivlerın teslımı kdv tabidir .diye cevap verîlmis.dayanakları bu yani

Üye
    fullmoongokturk Avatarı

Gerçek Adı
    Göktürk KARAGÖZ
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dadaş06;

İyi bilgi vermişsinsin beğendimde birde şunu çöz bari. Benim aldığım aracın dava açma sürecini ben geçiirmedim ve buna istinaden bir cevap geldi. Peki dava açma sürecini geçiren arkadaşa neden aynı cevap geldi ?

Valla ben Bölge İdareye açtım davayı. Birde "araç adıma tescil edildiğinden ve bu araç benim hayatımı kolaylaştırıcı unsur niteliği taşımakta olup, aracı benden başkasıda kullanamadığından dolayı KDV muafiyetininde açık ve net bir şekilde yorumlanabileceği söz konusudur" diye de çaktım maddeyi. Bölge İdare umarım olumlu sonucu verecektir inşallah...

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Sakaryada bi avukat var tanıdığım sizin adınızı ve kendi adıma konuşacağım ben yarın plaka taktırıcam..!

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    05:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

araştırıyorum işe yarar birşey bulursam yazarım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Dün (yani fatura tarihinden 30 gün sonra) vergi dairesinden aldığım red yazısı ile birlikte Vergi mahkemesine başvurumu yaptım.

Mahkemeye verdiğim dilekçe bu konunun ilk mesajında mevcut. Başvuruyu şahsen yapmaya gerek olmadı. Kardeşim dilekçeyi verebildi.

Vergi dairesinden posta ile gönderilen cevap zamanında elime ulaşmadı. Bu nedenle şahsen vergi dairesine giderek posta ile adresime gönderilen red yazısının ASLI GİBİDİR nüshasını istedim ve yetkişi müdürün imzası ile aldım. Mahkemeye onu sundum.

Şimdi oradan red gelince, bu sefer İdare Mahkemesine taşıyacağım süreci.

İdare mahkemesine nasıl bir dilekçe verilmeli, bilmiyorum. Öğrenince burada paylaşacağım. Bu arada bilen varsa ve paylaşırsa, güzel olur.

İdare mahkemesinde dayanak "araçta özel donanım var" argümanı olmamalı bence. Benim argümanım şu olacak: "Kanun yapıcı beni neden ÖTV ve MTV'den istisna tutmuşsa, aynı nedenle de KDV'den istisna tutmak için o yasal düzenlemeyi yapımıştır. Kanun yapıcının amacını 'özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak' olarak belirlediği bir yasal düzenlemede Maliye Bakanlığı yetkisini aşarak bu hakka sınırlama getiremez."

Araç alım tarihinin üzerinden 30 günü aşan bir süre çemişse ve bu nedenle vergi mahkemesi başvuruyu usulden reddetmişse.... Mahkeme Gelirler İdaresi Başkanlığı'ndan görüş isteyip, topu ona attığında, bu durumda konu otomatik olarak idare mahkemesine taşınmış olmuyor benim bildiğim kadarıyla. Mahkeme nin görüş talebini gönderdiği tarihten itibaren 60 gün içinde ya da GİB'nın görüş bildirdiği tarih itibarı ile konu davacı tarafından idare mahkemesine taşınmalı. "Dava açtık, mahkeme idari merci tecavüzü kararı verdi. Buna karşılık GİB'dan görüş istendi. Görüş başvurumuzun reddi şeklinde geldi/gelmedi, bu red kararı yanlıştır, kdv'min ödenmesi için gereğini istiyorum".
    İdari mahkeme de olmsuz görüş belirtirse, son kararı Danıştay verecek...
    Ben böyle biliyorum?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

Çok karışık bir süreç gerçekten. :s Umarım sağlıklı bir şekilde geçer ve bizlerede yol göstermiş olursunuz. Kolaylıklar dilerim.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar

öncelikle gelen red cevaplarınızı bir üst mahkemeye temiyize gidebilirsiniz . yanlız bizim davalarda gelen red kararının gerekçesi merci tecavüzüdür sonuçta temyize giderken yani bölge idare mahkemesine temyize giderken merci tecavüzününü olmadıgını kanıtlamamız lazım ve BU MÜMKÜN DEGİL çünkü vergi usul kanununda açıkça yetkili makam gelir idaresi başkanlıgıdır ibaresi var . kıssaca kesinlikle red cevabını temyize gitmeyin bunun yerine top yekün hep birlikte gelir idaresi başkanlıgından yani direk gib den red cevaplarını almak için başvuruları yapalım . yanlız aynı anda yapalım BU KESİN BİR BİLGİDİR .

arkadaşlar vergi dairesi ile gelir idaresi başkanlıgı yani gib arasındaki başvuru kaosunun sebebi kesin olarak şudur vergi usul kanununa göre şikayet yoluyla yapılan dilekceler gibe yapılır vergi hataları ile yapılanlar vergi dairesine yapılır . bizim durumumuz şikayet yoluyla yapılan iade talebi oldugu için direk gib e dilekceleri verecegiz ve gelen cevaba dava açacagız. bu usulden reddedilemez bir durumdur

ayrıca dava dilekcelerimizde hep kdv veya ötv veya mtv kanunu agırlıklı savunmalar son derece yanlış olup. asıl dayanagımız özürlüler kanununun 1. ve 32. maddeleri olmak zorundadır çünkü davayı kazanmamıza sebep olacak kanun engelliler kanunudur ve kesin ve kesin olan bir şey varsa o da kdv kanunundaki istisnanın olmasına sebep olan kanun engelliler kanunundur. hukukta kesin olan ise üst hukuk normuna aykırı bir alt hukuk normu olmaz . engelliler kanunu bir üst hukuk kanunundur ve bu kanunda belirtilen bir durumu kdv gibi bir alt hukuk kanunuyla degistiremezsiniz

saygılar sunarım

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

KDV ye itiraz etmek için illada KDV nin yatırılması mı gerekiyor? KDV nin talep edildiği bir şekilde belgelendirilip dava açmak mümkün değilmi?

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    13:37
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    33

Dadaş, çok teşekkürler arkadaşım çok aydınlatıcı ve yol gösterici bir açıklama olmuş gerçektende.
    Bu bilgiler keşke birçok arkadaşımızın davalarını açmadan önce olabilseydi.

Üye
    canerce Avatarı

Gerçek Adı
    CANER PARLAYAN
    Son Giriş
    16.08-2017
    Saat
    14:40
    Yaşadığı Yer
    BUDAPEŞTE :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3
    Blog Mesajları
    1

Özürlüler için özel olarak üretilmeyen Otomatik şanzımanlı olup,özel tertibatlı olmayan ve Özürlü aracı olarak tescil edildiği halde özürlü amblemli plakası olmayan, araçları alanlarda istisnasız başvurabiliyormu acaba?
    Çünkü 5378 sayılı kanunun 32.Maddesinin (s) bendinde geçen ibare "özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş hertürlü araç-gereç KDV'den muaftır diyor. Özel olarak üretilmiş ibaresinin altını çizmek istiyorum.

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Sakaryada Avukat Erkan Pahsa 0 264 277 06 60 Ben üçret konuşmadım sadece telefonla konuştum ama ofisine gidince konuşacağım. tanıdık olduğu için üçrette yardımcı olacağını düşünüyorum..!

Üye
    filiz3441 Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

selam arkadaslar bugun vergi mahkemesine gittim ve bizzat mahkeme baskanıyla görüştüm bana gelen kararı da göstererk bilgi istedim
    oturan boga yayınamıstı bana gelen kararı bu karar sonucunda benım yapmam gereken sadece beklemekmiş.
    Vergi mahkemesi benim adıma maliyeye dilekce yollyacakmıs ve artık topu maliyeye atacakmıs benim yapmam gereken maliyenın cevabını beklemek ve takip etmek.

Sizlere de bana geken karar gibi bir dilekce gelirse bu dogrultuda malıyenın cevabını bekleyeceksiniz artık maliye red cevabı verırse tekrar dava acacagız Allah yardımcımız olsun..

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

sana o karar vergi mahkemesinden gelmedimi o kara için bölge idare mahkemesine gitmen gerekmiyormu?

Üye
    filiz3441 Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet junkle bana o karar vergi mahkemesinden geldi fakat karardada belirtildiği üzre maliyeye benim adıma dilekce yolluycaklar ve 1 ay icinde cevap evrmesı gerekıyormus malıyenın artık bu surecte malıyenın kararına göre hareket edecegım..

Sayfa 5 / 40 İlkİlk 12345678915 ... SonSon