Sayfa 4 / 40 İlkİlk 1234567814 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Teşekkürler bilgi için.

Zor değilse, sunduğunuz mahkeme dilekçesini burada paylaşır mısınız? Ya da bana bulent@engelliler.biz adresine gönderrirseniz, ben özel alanları çıkartır, buraya o şekilde yazarım..
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    05:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın arkadaşlar

izmir v.d. Başkanliginda ötv ye bakan kisi. kdv sürecinin engelli dernekleri vasıtasıyla yapılmasının daha iyi daha etkili olacağını ve bakanlığın bu süreci bu kadar mahkeme karşısında bir değişiklik yapmak zorunda kalacağını söyledi. bu olumlu bir sonuçta olabilir yada olumsuz. zaten bu neden bukadar uzadığını anlamadım.
    emsal kararlar kisiden kişiye değişmez.sadece özrün durumuna göre bir farklılık olur mu olmazmı,sizlerin yorumlarına bırakıyorum.iyi günler

Üye
    Pozitif+ Avatarı

Son Giriş
    07.05-2016
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey

Gelen yazıyı buraya ekleyemedim
    • Başvurum Vergi Dairesinden 1 hafta olmadan Red cevabı ile elime ulaştı.Yazı 05.10.2011 Tarihinde elimde idi.
    • Vergi Mahkemesine henüz başvuruda bulunmadım
    • Öncelikli olarak Gelir İdari Mahkemesi değil miydi
    • Arabayı Alış tarihi 30.04.2011
    • Bundan sonra ki süreçte nasıl ilerleyeceğiz
    • Örnek dilekçe var mı?
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Üye
    filiz3441 Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Nıhayet temmuz ayında basvurmus oldugum davamın sonucuda bugun bana ulastı sizlerle yapylaşmak istiyorum ama olmadı

KOCAELİ 2.VERGI MAHKEMESI beni SAKARYA BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE sevk etti ve 30 gün icinde basvurmam gerekıyormus

bundan sonraki sürecte dilekce örneklerinizle ve fikirlerinizle yardımcı olursanız sevinirim..

Üye
    enr41 Avatarı

Gerçek Adı
    enr41
    Son Giriş
    07.01-2017
    Saat
    14:17
    Yaşadığı Yer
    İZMİT
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

oturanboğa yükleme izni vermiyor site yada nasıl yükliyebiliriz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Teşekkürler Filiz.

Filiz'in mahkeme kararını aşağıya kopyalıyorum. Sürece dair anladıklarımı şöylece özetleyeyim (yanlışım varsa lütfen düzeltin): Vergi mahkemesine dava açabilmek için araç alımının üzerinden 30 gün geçmemiş olması şartı var. Eğer bu süre geçmişse ve vergi mahkemesine dava açılmışsa, mahkeme "idari merci tecavüzü" gerekçesiyle davayu usuden reddediyor ve bölge idare mahkemesine atıyor topu.
    Nitekim konunun ilk mesajında yazdığım gibi (Pozitif+, sen de bunu yapmalısın), "Beş yıl içinde ÖTV istisnası ile araç alan herkes bu istisnadan yararlanır (Vergi konusunda zaman aşım süresi 5 yıl. 5 yıl içinde ÖTV'siz araç almış olan kişiler önce Gelirler İdaresi Başkanlığı'na benim aşağıdaki dilekçeme benzer bir dilekçe ile başvurup ödediği KDV'nin geri verilmesini talep edecek. Oradan gelecek cevabın ardından 60 gün içinde de konuyu -yanlış hatırlamıyorsam- İdare Mahkemesi'ne taşıyacak. Eğer orası olumsuz bir karar verirse, bu sefer son karar için Danıştay süreci işleyecek.)"

Şimdi Filiz'in ne yapması gerek? Bildiğim kadarıyla,
    1- Gelirler İdaresi Başkanlığı'na dilekçe yazıp "ödediğim kdv'nin geri verilmesini istiyorum" demeli (Vergi dairesine yazılan dilekçenin basit bir uyarlaması iş görür)
    2- Gelirler idaresi başkanlığı 60 gün içinde cevap vermek zorunda (ama vermeyecektir). 60 günün sonunda cevap vermediği için başvuru reddedilmiş sayılacağından, bu aşamadan sonra idare mahkemesine başvuru yapılmalı. İdare mahkemesi sonrasında dosya Danıştay'a taşınır; teamüldendir. Ve son kararı Danıştay verir...

Ne dersiniz?

idarimercitecavuzu1 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    idarimercitecavuzu2 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Vuralh bey o dilekce örneğini bizimle burda paylaşırmısın bizede faydası olsun üstelik hakim tarafından düzeltilmiş bunu sizden büyük rica ile istiyorum??

Üye
    enr41 Avatarı

Gerçek Adı
    enr41
    Son Giriş
    07.01-2017
    Saat
    14:17
    Yaşadığı Yer
    İZMİT
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

OTURANBOĞA MAHKEME MALİYE BAKANLIĞINA TEVDİİ'ne DEMİŞ ACABA MAHKEME BİZİM ADIMIZA DOSYA DİLEKÇELERİNİ GÖNDERMİŞ OLABİLİRMİ? AŞAĞIDAKİ ALINTIYA GÖRE;
    ALINTI
    Arkadaşlar açtığım dava üzerine mahkemeden karar çıktı. Daha önce yazdığım gibi mahkeme olayı vergi hatası olasılığı olarak değerlendirmiş ve başvurumuzu da vergi hatasının düzeltilmesi başvurusu olarak değerlendirmiş. Ancak Vergi Usul Kanununun 124. maddesindeki "Şikayet yolu ile müracaat: Madde 124 – (Değişik : 23/6/1982 - 2686/24 md.)
    Vergi mahkemesinde dava açma süresi geçtikten sonra yaptıkları düzeltme talepleri reddolunanlar şikayet yolu ile Maliye Bakanlığına müracaat edebilirler." hükmü gereği düzeltme talebinin reddi üzerine önce Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yolu ile müracaat ederek, vergi idaresinin düzeltme talebinin reddine ilişkin işleminin iptalini ve vergi hatasının düzeltilerek ödenen KDV'nin iadesini talep etmek gerektiğini belirtmiş ve oradan da red cevabı gelirse bunun üzerine vergi mahkemesinde dava açılması gerektiğini söylemiş.

Buradan çıkarılacak sonuç:

1- Bu dava açma süresi geçtikten sonra vergi idaresine ödedikleri KDV'nin vergiden istisna olması nedeniyle vergi hatası olduğu gerekçesiyle iade isteyenler başvurularına aldıkları red cevabına karşı Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yoluyla müracaat edecekler. Şikayet yoluyla müracaatları reddedilenler bu red cevabına karşı 30 gün içerisinde vergi mahkemesine dava açacaklar.

2- Red cevabına karşı Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına başvurmayıp doğrudan dava açanların durumunda ise mahkeme dava dilekçelerini Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderecek oradan red cevabı gelmesi üzerine, bu red cevabının geldiği tarihten itibaren 30 gün içinde yeniden vergi mahkemesinde dava açma hakları olacak. Dava bu defa esastan görüşülüp karara bağlanacak.
    Başlangıçta olumsuz gibi görünen karar aslında olumlu ögeler içeriyor. Bunlardan birincisi mahkemenin durumu vergi hatası olabileceği ihtimali, talebi de vergi hatasının düzeltilmesi talebi olarak değerlendirmesi. İkincisi meseleyi vergi hatası olabileceği olasılığı olarak değerlendirmesi nedeniyle 30 günlük zamanaşımı süresini uygulamaması. Üçüncüsü dava dilekçemizi kendiliğinden vergi dairesinin üst mercii olan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına göndermesi.

Dava açanlar ise mahkemece dava dilekçesinin gönderilmesi üzerine Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının red cevabı üzerine yeniden vergi mahkemesinde dava açabilirler.

bence filiz arkadaşımız direk olarak mahkemenin vermiş olduğu karar doğrultusunda sakarya bölge idare mahkemesine 30 gün içinde gitmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Burada bizim için en fadalı olacak şey dilekce örnekleridir arkadaşlar. bilgi birikimi hakim savcı avukat elinden
    düzenlenmiş veya düzeltilmiş dilekce örnekleridir. lütfen bunları bülent beye iletiniz iletemiyorsanız siz Wordden copy paste yapmanızı rica ederim

Üye
    titan Avatarı

Son Giriş
    04.01-2017
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Bülent Bey GİB e başvurmadan mı dava açacaksıN?

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Jungle;

üstad dilekçenin yedeğini almamıştım ama örneği elime gecerse yayınlarım

Üye
    fullmoongokturk Avatarı

Gerçek Adı
    Göktürk KARAGÖZ
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Filiz ve diğer arkadaşlara;

Vergi Mahkemesinden gelen cevap doğrultusunda Gelir İdaresi Başkanlığına yazı yazmayınız. Çünkü sizin elinize Gelir İdaresi Başkanlığından belli bir zaman sonra bir cevap gelecektir ve cevapta red olacaktır büyük bir ihtimalle. Direk Bölge İdare Mahkemesinin yolunu tutunuz lütfen...

Bununda kanıtı şudur: Vergi Mahkemesi, (Bana Gelir İaresi Başkanlığından gelen red cevabı doğrultusunda söylüyorum) zaten Gelir İdaresi Başkanlığından yazı (savunma) istiyor ve bu savunmayı hem bana hemde davacıya ileterek bilgi verir; diyor.

Belki diyeceksiniz Vergi Mahkemesi neden böyle yapıyor? Neden yapmasın ki neymiş efendim özetle söylüyorum "Vergi Dairesine başvuruda bulunmuşum (ki dava açma süreci olan 30 gün red kararının kişiye tebliğ edildiği günden itibaren başlar) dava açma süreci geçtikten sonra" düzeltme talebi olarak değerlendiriyormuş... Olur mu böyle bir şey arkadaş ben red kararının ardından 30 günü geçirmemişim ve bunun savunmasını birde Türk Milleti Adına şeklinde lanse ediyor...

Tekrar söylüyorum GİB'den bana savunma yazısı geldi ve bu savunma yazısı da Vergi Mahkemesi aracılığıyla geldi. Kısacası GİB'e dilekçe yazıp cevap beklemeye gerek olmadığını düşünüyorum...

Bu arada bazı arkadaşlar Gelir İdaresi Başkanlığını Gelir İdaresi Mahkemesi olarak telaffuz etmişler. Gelir İdaresi Başkanlığı denirse doğru bir telaffuz olacağını varsayıyor (ki öyle bir mahkeme yok) ve Vergi Mahkemesinden sonucu gelenlerin dava sürecini bir üst mahkeme olan Bölge İdareye sevk etmesini temenni ediyorum...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Arkadaslar ben bu davanin hukuki boyutundan cok siyasi boyutunun sorunun hallinde basat rol oynayacagini dusunuyorum. Alinan aracin salt engellinin kullanimina tahsisi meseleyi bizim lehimize yorumlamayi mecbur kilar gorunse de hepimiz biliyoruz ki bu islerde hakkaniyetten ve gerceklerden ziyade birilerinin bizler hakkindaki algilari ve ekonomik hesaplari kararda basat rol oynayacak. Bu nedenle ben bu mahkeme surecini destekleyen bir kampanya baslatmaktan yanayim. AKP basta olmak uzere CHP MHP ve BDP ye iceriginde neden hakli oldugumuzu ve KDV istisnasi istedigimizi usulunce izah eden mailler gondermemiz gerekir. Davayi destekleyen bir calisma olur bu..

Üye
    filiz3441 Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

günaydın arkadaslar..Fulmoongokturk öncelikle bilgi paylasımın icin tesekkür ediyorum bana gelen kararıda incelediniz o halde ben beklemekten baska bişey yapmayacagım karardada 12 kasım gününe kadar itiraz yolu acık diyor itirazı o halde gelir mahkemesi benim adıma yapmış görülüyor yanlışım varsa düzeltiniz...

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    slm arkadaşlar

öncelikli mahkemelerden gelen red cevpları usulden red cevapları olup dava açma usulunü bilmediğimiz anlamına gelir. bu sebeple karamsar olamayalım lütfen

diğer bir durum ise nereye baş vuracağımız hakkında : eğer arabayı son 30 gün içinde almışsak vergi dairesine baş vurarak gelen red cevabını idare mahkemesine yürütmeyi durdurmalı olarak açacağız

2 eğer arabayı son 30 gün içinde değil daha önce almışsak dilekçeyle gelir idaresi başkanlığına baş vurarak gelen red cevabına karşı idare mahkemesinde yürütmeyi durdurmalı dava açacağız

son olarakta yanlışlıkla gelir idaresine başvurmamız gerekirken vergi dairesine baş vurarak aldığımız red cevabını mahkemeye taşımış olup ve mahkeme kararı sonucu usulen mercii tecavüzü kararıyla reddolunan davalarımız ; bitmiş durumda değildir sadece mahkeme süreci uzamıştır . burdaki mesele usulen yanlış olan dava açma şeklinin düzeltilmesi kararıdır yani davayla ilgili bilgiler gelir idaresi başkanlığına gönderilerek davanın esastan görüşülmesine başlanacaktır

saygılar sunarım

Sayfa 4 / 40 İlkİlk 1234567814 ... SonSon