Sayfa 38 / 40 İlkİlk ... 2834353637383940 SonSon
Toplam 587 mesajın 556-570 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    birol Avatarı

Gerçek Adı
    birol
    Son Giriş
    02.05-2012
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar mahkemelik bir iş kalmadı, resmi gazetede iadeye ilişkin yayımlanan birşey de yok. Ama illaki kdv iadesi isteniyor ve bunun için uğraşılması da kabul ediliyorsa "http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no =97758" linkindeki tasarının kanunlaşması için uğraşmalıyız.

teklif aşağıda...
    Teklif ile; 3065 sayılı Kanunda değişiklik yapılmak suretiyle özürlü vatandaşlar için üretilmiş binek otomobiil, diğer nakil araçları ve özel uygulamaların cep telefonları gibi her türlü araç gerecin vergi istisnası kapsamına alınması amaçlanmaktadır.

ne yapılabilir düşünülmesi gerek..

Üye
    beldibi35 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa uslu
    Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bu konuda bölge milletvekillerine kanun maddesine destek vermeleri konusunda mail attım ve bence diğer arkadaşlarında bu konuda tüm milletvekillerine destek vermeleri konusunda mail ve mektup yollamalarının dikkat çekeceğini umuyorum...

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    13:20
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Yukardaki linkte görüleceğe üzere otomobillere kdv muafiyeti için kanun teklifi verilmiş .İnşallah olumlu sonuçlanır.

Üye
    *Miray* Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    09:40
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teklifin tarihine bakılırsa yasalaşması zaman alacak gibi duruyor. 11/11/2011

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Gürsoy EROL,Şafak PAVEY gibi engelli vekillere ulaşıp bu teklifin yasalaşmasını sağlamalarını istemekten başka seçenek yok.

Onlara ulaşmak, orda soru işaretleri var.

Üye
    alcatel Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    13:19
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Engelliler, Özürlüler, Mevzuat Sakatlk Mevzuat Ana Sayfa arkadaşlar bu siteyi kaydetemenizi ve kdv iadesi ile ilgili aşağıdaki linkteki çalışmayı okumanızı tavsiye ederim. ENGELLLERN SATIN ALDII TAITLAR KDV’DEN STSNA MIDIR?

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

ARKADAŞLAR ÖZELLİKLE KIRMIZI YAZIYLA İŞARETLEDİĞİM BÖLÜMÜ DİKKATLİ OKUYUNUZ !!!!!!! YANİ BOŞUNA DAVA AÇMAYALIM

Nisan 2012
    Kâzım KARACAGelir İdaresi Grup Müdürü
    kazim.karaca58@hotmail.com
    ENGELLİLERİN SATIN ALDIĞI TAŞITLAR KDV’DEN İSTİSNA MIDIR?
    IV – SONUÇ Engelli vatandaşların satın aldığı özel tertibatlı motorlu taşıtların, KDV Kanununun 17/4-s maddesinde yer alan “özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları” kapsamında “araç-gereç” sayılmadığı 110 seri no.lu KDV Genel Tebliğinde açıklanmış olmakla beraber bazı yargı mercilerince aksi yönde verilen kararlar emsal gösterilerek çok sayıda dava açılmıştır. Danıştay’ın en son verdiği kanun yararına temyiz kararı ile, motorlu taşıtların yukarıdaki istisna maddesindeki “her türlü araç-gereç” kapsamında sayılamayacağı sonucuna varılmıştır. Konu ile ilgili olarak yargı mercilerince farklı kararlar verilmesi, Danıştay’ın verdiği bu karar ile önlenmiş olacaktır. Bu nedenle, engelli vatandaşların araç satın alırken ödedikleri KDV’nin iadesi için dava yoluna gitmelerinin bir anlamı kalmamıştır. Bu aşamadan sonra bu konuda dava yoluna gidilmesi, vatandaş açısından maddi külfetin yanında zaman kaybına yol açacaktır. Yargı mercileri ve davalı vergi idaresi açısından ise gereksiz mesai kaybına sebebiyet verecektir.

[1] 07.07.2005 tarih ve 25868 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

[2] 11.07.2008 tarih ve 26933 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

[3] .:: Trk Dil Kurumu ::. [erişim:3.1.2012]

[4] Adana Bölge İdare Mahkemesinin 13.04.2010 tarih ve Esas:2010/1658, Karar:2010/1721 sayılı kararı.

[5] Danıştay 3. Daire’nin 22.9.2011 tarih, Esas:2011/3445, Karar:2011/5067 sayılı kararı. (3.1.2012 tarih ve 28162 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.)

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bekle bekle bir hoş olduk. O yüzden yarın alıyorum kısmet olursa arabayı. Umarım bir yasa çıkarsada geri dönük şekilde alma şansımız olur. Teşekkürler herkese.

Üye
    naser34 Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Uzun süredir kimse yazmıyor. Sanırım herkes umudunu kesmiş Benim dava sürecim kısaca şöyle 2011 temmuzunda dava açtım. İstanbul 6 vergi mahkemesine davayı kazandım. Vergi mahkemesi temyize götürdü. Banada hangi şubeye paranızı yatıralım diye telefon açtılar. Ben henüz yatırmayın temyiz davası sonuçlanınca yatırırsınız dedim, şimdi davayı büyük ihtimalle kaybedeceğiz. sonra faiziyle geri alacaklar. inşallah kazanırım da arkadaşlara umut olur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Ben davayı kaybettim. Mahkeme danıştay argümanlarını yazmış ve davayı aleyhime sonuçlandırmış...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sedat03 Avatarı

Gerçek Adı
    sedat
    Son Giriş
    23.09-2013
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2011 de özürlü aracı aldık %98 özürlü ablamın üzerine vermiş olduğumuz kdv yi geri alma ihtimalimiz var mı lütfen yardım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Alamazsınız.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:24
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Bülent abi anayasa mahkemesine taşıyazmısınız mahkeme sürecinden sonra ?

Üye
    ozkancan Avatarı

Son Giriş
    09.12-2015
    Saat
    12:51
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar bir web sitesinde aşağıdaki yazıyı okudum. Her araç alan bu davayı açsa, belki yasalaşır diye düşünüyorum. Birde yazı hakkındaki yorumlarınız nedir.?

"sevgili arkadaşlar danıştayın karar vermesi hukuken son nokta değildir, somut olaya göre karar verilir zaten dikkat ettiyseniz hükmün sonuçlarına etkili olmamak üzere verildiği belirtilmiş, bir engelli vatandaşın geçenlerde başvurusu üzerine danıştayın kararı olduğunu ve fakat her somut olaya göre farklı değerlendirileceğini sonuçta hakim yorum yaparken kazai içtihatları yani yargısal içtihatları sadece göz önünde bulunduracağını ;(TMK m1) sadece dava daireleri kurulunun verdiği kararların bağlayıcı olduğunu söyledim ve davayı açtık, zaten kaybedilecek tek şey dava masrafı olur o da cüzi bir miktarda sonuçta... bu nedenle danıştayın verdiği karar yüzde yüz bağlayıcı değil, bunu göz önünde bulundurarak davanızı açın derim sonuçta madde hükmü geniş olarak yorumlandığı takdirde her türlü araç ve gerecin bu kapsamda değerlendirleceği açıktır, bu itibarla hakkınızı aramaktan vazgeçmeyin kaybınız olmaz...ki bu toplu başvuru en nihayetinde yasa koyucu tarafından dikkate alınarak hak yasalaşır kanaatindeyim... HAKKINIZI ARAMAKTAN VAZGEÇMEYİN..."

Sayfa 38 / 40 İlkİlk ... 2834353637383940 SonSon