Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    pıtbull Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    11.03-2012
    Saat
    10:10
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    SeLamun aLeyküm ÖnceLikLe tüm hastaLara SifaLar diLerim..
    Benm Sorum Su Biz özürLü statüsünde Bi araba aLmayı pLanLıyoruz hersey hazır raporumuzuda aLıcazda yakLasık 10 15 gündür bu konuyu takip ediyorum aradıgım cvbı buLamadım bide eLden sorayım dedim Sorum: Simdi arabayı aLırken ÖTV'den muaf oLcaz ama KDV'sini vercez gecenLerde biyerden duydum yeni bi yasa cıkacakmıs ÖTV KDV ikisindende muaf oLacak engeLLiLer diye böyLe bisey varmı dogrumudur biLgisi oLan yardım edebiLirmi kuru kuru KDV vermeseydik simdiden tsk ederim..

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

pıtbull

kdv iyadesi yok mesajları okursan daha açıklamalı anlarsın

Üye
    pıtbull Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    11.03-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kürekci, Gecmis msjLarda Kdv iadesinden bahsediyoLar benm Sordugum Yeni bi yasa duyumu aLdım akibeti hakkında biLgi arıyorum varmı öyLe bisi gbisinden anLtabiLdm mi Kardesim..

Üye
    osye Avatarı

Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    16:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

forum kirleniyo ama
    bende duyduğuma göre kdv kalkacakmış her 3 yılda bir engelliler yeni araç alabileceklermiş. ve bu araçların motor hacimleri 2500 cc ye kadar olabilecekmiş. kango doblo caddy gibi araçlar alınabilecekmiş
    birde devlet aracın çıplak vergisiz parasının yarısını engelliler adına bayiye ödeyecekmiş....

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

osye: iyi dedin formu iyce okusalar ne kafaları karışır nede tekrar sormazlar. yaradan ne demiş oku oku

Üye
    pıtbull Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    11.03-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Komik

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu konu ilk çıktığında böyle bir düzenleme için Maliye'nin çalışmaya başladığına dair dedikodu çıkmıştı. Ama sonra danıştay Maliye lehine karar verince, sanırım Maliye yeni düzenleme yapma işini bir tarafa bıraktı...
    Şimdi böylesi bir çalışma var mı içerde, sanmıyorum ama, olumlu-olumsuz bir duyumum da yok doğrusu...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    pıtbull Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    11.03-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anLadım eyvaLLah duyarLı davranısınz icin umarım Örnek oLursunuz anLayan ?

Üye
    kaanay Avatarı

Son Giriş
    02.03-2012
    Saat
    18:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mersinde yaşıyorum. 1 hafta önce vergi dairesine başvuruda bulundum. O sırada oradaki yetkili ile sohbet etme fırsatımız oldu. Diğer başvuranlardan kdv yi geri iade alan varmı diye sordum. 4 kişi parasını geri almış. Fakat bu paraları geri alacağız. O yüzden harcamayın bence dedi. Devlet bu konu ile ilgli mutlaka bir düzenleme yapacak diyor. Sırf bunu söylemek için üye oldum. Mersinde aynı şekilde mücadele eden varsa alistas35[]gmail.com adresinden bana ulaşabilir. Biz mersin opattan wolkswagen aldık.

Üye
    zcesurman Avatarı

Son Giriş
    26.01-2013
    Saat
    00:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar bende yni araba almayı düşünüyorum ama KDV olayı kafamı karıştırıp duruyor ankarada oturan bir arkadaş konu ile ilgili bir araştırma yapıp herkesi bilgilendirebilirmi? kulktan duyma işler yapıp hata yapmayalım bununla ilgili çalışmalar varmı? biraz beklemekmi lazım.....

Üye
    nusret doğan Avatarı

Gerçek Adı
    nusret doğan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bugün benim Vergi mahkemesinden yazım geldi isteğim red edilmiş. GİK benim yaptığım savunmaya savunma dahi yapmadı mahkeme şöyle red emiş....

1- Olayda davacının satın aldığı binek aracı kendisinin özürlü olmasından dolayı kullanımını kolaylaştırmak amacyla araçta özürlü özel tertibat tadilatı yaptırdığı ve yukarda bahsi geçen yasa hükmünde belirtilen her türlü araç gereç kapsamına girdiği kabul edilse dahi yasa hükmü aynı zamanda satın alınan araç gerecin istisna olmasını özürlülerin günlük yaşamını kolaylaştırmak amacıyla üretimine bağlandığından, daha sonradan araç gereç üzerinde yapılacak tertibatın istisna şartlarını doğurmayacağı ortadadır.
    2-Öte yandan vergi istisnası ve muafiyet şartlarının olayın gerçekleştiği tarih itibari ile mevcut olması yasal bir zorunluluk olup sonradan gerçekleşen değişikliklerin geçmişe dönük olarak istisna ve muafiyet kapsamına sokulması da mümkün değildir.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi birinci maddede aracın istisna olduğunu önce kabul ediyor sonrada red ediyor. Kendi kendine çelişiyor zorla red veriyor yani.
    Benim anlamadığım ikinci madde ne dediği ama şu durumda yeni yasa çıksa bizler geriye dönük hak talep edemiyeceğiz gibi duruyor .

Son olarak arkadaşlar artık bölge idareye gitmemizin bir gereği varmı acaba.....

yorumlarsanız sevinirim teşekkürler....

Üye
    sirinbaba Avatarı

Gerçek Adı
    şirin avcı
    Son Giriş
    10.01-2017
    Saat
    10:50
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli araç alımında ÖTV-KDV indirimi konusu.
    Engelli arkadaşların arasında bu konuda çok tartışıldığı ve konuşulduğunu bilmekteyim.
    Aslında alt kısma kopyalama ile eklediğim tebliğ okuduğumuzda KDV alınmayacağı belirtilmekte.
    Adana dan bir arkadaşın yerel mahkemeden KDV ücretinin aldığını öğrenmiştim. YARGITAY dan verilen karar onay var mıdır. kesin karar var mı. henüz YARGITAY kararı verilmemiş midir.
    KOPYALAMA YAPTIĞIM BİR TEBLİĞ DİR.
    Öğrenmek istediğim bu konuda YARGITAY ın kararı varsa sayı ve tarih bilen var mı.
    Denizli den 5 arkadaşın (böbrek hastası) geriye dönük KDV için mahkemeye başvurmak üzere bir avukat ile anlaşma yaptıklarını öğrendim. YARGITAY kararı varsa bildireyim.yoksa da bilgi vereyim.
    Ayrıca aşağıya kopyalamış olduğum tebliğ 2008 tarihli. bu tarihten sonra çıkan kanun (lehimize) var mıdır. bilgisi olan var mıdır.

şirinbaba-şirindede

KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
    SERİ NO: 110
    Resmi Gazete Tarihi: 11.7.2008
    Resmi Gazete Sayısı: 26933 (Mükerrer)
    3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu uygulamasına ilişkin olarak aşağıdaki düzenleme ve açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur............4. ÖZÜRLÜLERİN KULLANIMINA MAHSUS ARAÇ VE GEREÇLERİN TESLİMİNDE İSTİSNA UYGULAMASI

4.1. 5378 sayılı Kanunun 32 nci maddesi ile KDV Kanununun 17 nci maddesinin (4) numaralı fıkrasına, 7/7/2005 tarihinden geçerli olmak üzere eklenen (s) bendi uyarınca, özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve bilgisayar programlarının teslimi KDV’den müstesnadır.

Buna göre, münhasıran özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç (örneğin görme özürlülerin kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavye; ortopedik özürlülerin kullandıkları tekerlekli sandalye, ortez-protez gibi cihaz ve araçlar) ile özel bilgisayar programları istisna kapsamında kabul edilecektir. Binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının ise sözü edilen "araç-gereç" kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Üye
    nusret doğan Avatarı

Gerçek Adı
    nusret doğan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sirinbaba kardeşim kanunu doğru yazmışsın onun dışında şu an kanun yok, ama gördüğün gibi vergi mahkemesi bile red cevabı veriyor...

Üye
    Medo35 Avatarı

Gerçek Adı
    medo35
    Son Giriş
    11.05-2015
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim anlamadığım birşey var. KDV ile ilgili süreç devem ediyor. Bir gelişme olurmu bilemiyoruz. Ancak ÖTV ile ilgili sorun henüz tam anlamıyla aşılmış gözükmüyor. Özürlüler adına ÖTV siz alınan malzeme, araç ve gereçler hususundaki maddelere vakıf isek. ÖTV siz alınan bir malzemenin kullanımında zorunlu olan techizat veya onarım ile beraber parça bedelleri üzerindeki ÖTV niçin ödenir. Yada ÖTV siz alınan bir aracın aynı zamanda ÖTV siz bir yakıtla hareket ettirilmesi gerekmez mi? ne dersiniz. Bu tür imkanlar sağlanan kurumlar var.

Üye
    umutsuz13 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya Ve Çevresi :)
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0