Sayfa 28 / 40 İlkİlk ... 1824252627282930313238 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 406-420 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nusret doğan Avatarı

Gerçek Adı
    nusret doğan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Off Offf Adana Bölge İdare mahkemesi üst kurulunun red kararından sonra ortamda büyük bir sessizlik var. Arkadaşlar Adanadaki ilk olumlu kararda hakim Şebnem erdoğan üye, İkinci olumsuz kararda ise başkan vekili nasıl olur da kendi kararları ile ters düşerler anlaşılır gibi değil.......

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Bi baskı vardır üzerlerinde yada başka bişe anlaşılır gibi değil ama pes doğrusu.

Üye
    murtadam Avatarı

Son Giriş
    20.04-2012
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese Merhaba

Forumu uzun süredir takip etmeme rağmen bu ilk mesajım.

Ben de arabamı 2 aralıkta teslim aldım. Fatura tarihim 28.11.2011. Bu gün ( 20.12.2011 ) aracı aldığım bayinin bağlı olduğu vergi dairesine ( Kozyatağı Vergi Dairesi ) Bülent Bey'in hazırladığı itiraz dilekçesini düzenleyerek verdim. Vergilendirme bölümü memuru şefinden onay almamı istedi. Şef dilekçeyi okuyarak müdür yardımcısından onay almamı söyledi. Müdür yardımcısı dilekçeyi okuyarak gel müdürün yanına gidelim dedi. Böylelikle daire müdürüyle görüştüm.

Müdür " böyle bir başvuruya red yazısı veremem ayrıca onay da veremem. red ya da onay verebilmek için kapsamlı bir araştırma yapmamız lazım, bu yazıyı KDV grup müdürlüğüne yazman gerekir. Sözkonusu dilekçeye red yazısı veren vergi daireleri var ancak onların da başı belaya girecektir " dedi. Bunun üzerine ben de " ben parayı bayie ödedim, bayi size bağlı ve bu bedeli vergi olarak size beyan etti. Bu durumda size değil de grup müdürlüğüne yazı yazarsam usulen yanlış yapmış olmam mı ? " dedim. Bunun üzerine müdür " bayinin KDV'yi ödeyip ödemediği, bu paranın hazineye geçip geçmediği, senin özürlülük durumun, aracın bu duruma uygunluğu, bu tür araçların yasa kapsamına girip girmediği gibi çok kapsamlı bir araştırma yapmamız lazım. Bu uzun bir süreç. grup müdürlüğüne başvurursan daha kısa zamanda cevap alırsın" dedi. Ben de " bu durumda ulaştığım sonuç beni grup müdürlüğüne göndermek yerine oturup araştırmanız gerektiğidir. Ben bu dilekçeyi size 30 gün içinde verdim artık araştırmanız 6 ay da sürse bana bi cevap vermeniz gerekiyor. " dedim. Bunun üzerine müdür müdür yardımcısına dönerek " dilekçeyi işleme koyun, en kötü ihtimalle grup müdürlüğüne başvurması için bir yazı gönderirsiniz, elinde yazılı bir belge olur" dedi.

Yani kısacası kimse sorumluluk altına girmek istemiyor. Bir şeyler bilip bastırmadıkça da kaçak güreşmeye çalışıyorlar. Gelişmelerden haberdar edeceğim.

Bu arada TBMM web sitesinde şöyle bir haber var

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17/4 Fıkrasının "s" Bendinin Değiştirilmesine İlişkin Kanun Teklifi
    Teklif ile; 3065 sayılı Kanunda değişiklik yapılmak suretiyle özürlü vatandaşlar için üretilmiş binek otomobiil, diğer nakil araçları ve özel uygulamaların cep telefonları gibi her türlü araç gerecin vergi istisnası kapsamına alınması amaçlanmaktadır.
    Son Durumu : KOMİSYONDA

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Peki Bir coğumuzun davası devam ederken yada kaybetmişkin bu yasa komisyondan gecerse biz bu paramızı alabilecekmiyiz yada hangi yolla alabileceğiz?

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

Bence kanun çıkardıklarına göre resmi gazetede yayınlama tarihinden sonra araç alımlarında uygulanacaktır

Üye
    gazi3428 Avatarı

Gerçek Adı
    Tahsin
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    20:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey, murtadam arkadaşın yazısıyla ilgilibu konudaki düşüncelerinizi duymak isteriz..

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

yanlız tasarıyı CHP vermiş kabul edileceyini sanmıy
    orum

Üye
    ensar_yasar Avatarı

Gerçek Adı
    ensar
    Son Giriş
    16.07-2017
    Saat
    16:38
    Yaşadığı Yer
    gümüşhane
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ben 10 gün önce vergi dairesine dilekçemi verdim aynı gün aldığım red cevabıyla direk vergi mahkemesine gittim red cevabını ve dilekçemi verdim bugün bana mahkemeden cvp geldi tarayıcı olmadığı için aynen aktarıyorum

TC
    TRABZONVERGİ MAHKEMESİ
    ESAS NO :......
    KARAR NO :......

DAVACI :E

DAVALI :karadeniz vergi dairesi müdürlüğü- TRABZON

DAVANIN ÖZETİ avacının ;kendi adına satın almış olduğu otomobil için ödenen katma değer vergisinin iadesine yönelik karadeniz v. dairesi müd. yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin;özürlülere yönelik KDV istisnası kapsamında olan otomobil için fazladan ödenen verginin iadesinin gerektiği ileri sürülerekiptali ile tahsil edilen verginin iadesi istenmektedir

TÜRK MİLLETİ ADINA
    karar veren trabzon vergi mahkemesi Hakimliğince 2577 sayılı idari yargılama usulü kanununun 14'ncü maddesi gereğince dava dilekçesi ve ekleri incelenerek işin gereği düşünüldü
    2577 sayılı idari yargılama usulü kanununun 7. maddesinde:vergi mahkemelerinde dava açma süresinin 30(otuz) gün olduğu bu süren,in tebliğ yapılan hallerde veya tebliğ yerine geçen işlemlerde tebliğ tarihni izleyen gün başlayacağı;14. maddesinde:dava dilekçelerinin idari merci tecavüzü yönünden inceleneceği;yine aynı kanunun 15. maddesinde ise:idari merci tecavüzü halinde dilekçelerin görevli idari merciine tevdiine karar verileceği hükme bağlanmıştır
    213 sayılı vergi usul kanununun 122. maddesinde: mükelleflerin vergi muamelelerindeki hataların düzeltilmesini vergi dairesinden yazı ile isteyebilecekleri; 123. maddesinin 2. fıkrasında düzeltme merciinin talebi yerinde görmesi durumunda düzeltmenin yapılmasını emrdeceği , yerinde görmesi halinde keyfiyetin düzeltmeyi isteyene yazı ile tebliğ olunacağı 124.ncü maddesinde ise:vergi mahkemesinde dava açma süresi geçtikten sonra yaptıkları düzeltme talepleri reddolunanların şikayet yoluyla maliye bakanlığına müracaat edebilecekleri kurula bağlanmıştır.
    Dava dosyasının incelenmesinden, davacının söz konusu otomobili 16.04.2010 tarihinde kendi adına satın aldığı, söz konusu araç için ödenen katma değer vergisinin iadesine yönelik olarak 09.12.2011 gününde karadeniz v. dairesi müdürlüğüne başvurduğu, bu başvurunun 09.12.2011 gün ve 30259 sayılı işlemle reddedilmesi üzerinede bakılmakta olan davanın açıldığı anlaşılmaktadır
    Vergi usul kanununun yukarıda sözü edilen hükümleri uyarınca, vergi mahkemesinde dava açma süresinin geçirilmesinden sonra yapılan düzeltme başvurusunun reddedilmesi durumunda şikayet yoluyla maliye bakanlığına başvurulması ve ancak bakanlığın olumsuz yanıtı üzerine bu işlemin iptali istemiyle dava açılması mümkün olduğundan maliye bakanlığına başvurulmadan açılan davanın idari merci tecavüzü nedeniyle bu aşamada incelenmesi mümkün bulunmamaktadır
    Açıklanan nedenlerle, dava dilekçesi ve eklerinin maliye bakanlığına gönderilmesine, aşağıda dökümü yapılan 24.40tl yargılama giderlerinin davacı üzerine bırakılmasına, harçlar kanunu uyarınca 18.40 tl makdu karar harcının davacıdan tahsiline artan posta ücretinin istemi halinde davacıya iadesine 12.12.2011 gününde harar verildi

Arkadaşlar şu durumda ben ne yapmam gerekiyo bakanlığa dilekçeyi benmi vermem gerek yoksa onlar benim dilekçemi göndereceklermi

Üye
    öztürkmen Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bahsedilen kanun teklifi mükemmel ancak teklifi veren muhalefet partisi gündeme alınmaz veya alınsa bile kanunlaşması muhtemel değil. aslında bu iyi bir gelişme peşini bırakmamak lazım. inşallah kanunlaşır

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

murtadam, CHP'nin teklifi birka. aydır var. AKP onu dikkate alıp değişiklik yapmaz... Çünkü bu iki parti birbiri ile o kadar ters ki! Şike yasası hariç hiç bir konuda anlaşamadılar!

Ensar, Maliye'den (gelirler idaresi başkanlığından) gelecek red yazısına istineden dava etme hakkınız olacak artık. Ama yukarıda da yazdığımız gibi, bence boşuna dava açmakla uğraşmayın.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    filiz3441 Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

tekrar selam arkadaslar bana vergi dairesinin cevabı geldi ve davayı maliyey yönlendirdiler maliyeden aldıgım bilgiye görede 2 ay sürec verıyorlarmıs ve 2 ay sonunda red cevabı alcakmısız devamı ıcın bır avukata danısmam gerektigini söylediler inanın bu noktada tıkandım artık bilgisi olan varsa paylaşssın..

Üye
    istikbal Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

Bu kdv olayı gündemdeyken seçime girdik biliyorsunuz. O zaman bir seçim vaadi olarak bile değerlendirilmemişken şimdi sırf bir yasa teklifi olarak sunuldu diye kabul edileceğini, Türkiye gibi adaletsizliği ile nam salmış bir ülkeden beklemeyi açıkçası mantıklı bulmuyorum.

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    05:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şu dakikadan sonra tek yol olarak insan hakları mahkemesi oldugunu düsunuyorum

Üye
    Av.Deniz Demir Avatarı

Son Giriş
    27.02-2013
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖZEL DONANIMLI ARAÇLARDA KDV İSTİSNASI VAR MI, YOK MU ?

TBMM’nin internet sayfasında yer alan bilgilere göre “Özürlüler Hakkında ve Bazı Kanunlar İle Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” kabul edilirken 1/1029 nolu Tasarı-Teklif esas alınmış. Bir başka deyişle bu konuya ilişkin olarak hazırlanan hükümet (AKP) tasarısı, Lokman Ayva tarafından hazırlanan tasarı, CHP tarafından hazırlanan tasarı ve diğer tasarılar birleştirilmiş.

KATMA DEĞER VERGİSİ İSTİSNASI TASARI VE TEKLİFLERDE ŞÖYLE DÜZENLENMİŞ:

HÜKÜMET (AKP) TARAFINDAN HAZIRLANAN TASARI
    Madde 30.- Madde ile, özürlülerin eğitimleri, meslekleri ve günlük yaşamlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gerecin katma değer vergisinden muaf tutulması amaçlanmaktadır.

LOKMAN AYVA TARAFINDAN HAZIRLANAN TEKLİF
    MADDE 23.- 25.10.1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17 nci maddesinin 4 üncü fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.
    n) Bizzat özürlüler tarafından kullanılan özel tertibatlı olarak imal edilmiş, sonradan özel tertibat takılmış ve ilave özel tertibat takılmış motorlu kara taşıtları ya da özürlünün taşınması amacıyla birinci dereceden yakını bir sürücü veya özürlü kişi tarafından iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılan özürlü adına trafik siciline kayıtlı motorlu kara taşıtları,
    o) Özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç, özel bilgisayar programları ile fonksiyon kazandırıcı ortez-protez vb. yardımcı ve destekleyici cihazlar.

CHP TARAFINDAN HAZIRLANAN TEKLİF
    MADDE 68.- 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17 nci maddesinin "4 Diğer istisnalar" bendinin (r) alt bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bentler Eklenmiştir:
    s) Özürlülere hizmet amaçlı kurulmuş dernek, vakıf ve bunların üst kuruluşlarının çalışmalarında kullanılmak üzere iktisap edecekleri motorlu kara taşıtlarıyla, sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve özürlülerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve özürlülerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş tertibatlı taşıtlar.
    t) Özürlülerin eğitimleri, meslekleri, sportif faaliyetleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç, özel bilgisayar programları ile fonksiyon kazandırıcı ortez - protez vb. yardımcı ve destekleyici cihazlar.

Yapılan görüşmeler neticesinde tabi ki hükümet tarafından hazırlanan tasarı metni kabul edilmiş. Tasarı ve tekliflerde yer alan maddeler karşılaştırıldığında Hükümetin hazırladığı tasarı da otomobiller (motorlu taşıtlar) ile ilgili olarak bir KDV istisnası özellikle öngörülmemiş.

Öte yandan Lokman Ayva ve CHP tarafından hazırlanan tekliflerde ; KDV istisnasının motorlu kara taşıtlarına da uygulanacağını özellikle yazılmış…

Yasa mecliste görüşülürken bu madde ile ilgili kimse söz olmamış… Hükümetin hazırladığı metin okunmuş, söz isteyen olmamış ve kabul edilmiş. Bu madde görüşülürken Lokman Ayva’nın söz almaması bana biraz enteresan geldi. Bu konuda hükümeti eleştirebilir di, ama yapmamış… keza CHP de sessiz kalmış.. .

Bu durumda ben kendimce iki farklı yargıya varabilirim.
    1- Araç- gereç deyimi normal şartlarda otomobilleri kapsamaz. Yasalarımızda genellikle otomobilleri de kapsayacak şekilde “Motorlu Kara Taşıtı ifadesi” kullanılır. Bu durumda hükümet KDV uygulanmaya devam etsin, vergi geliri azalmasın demiş, Lokman Ayva ve CHP de maddenin değişmeyeceğini düşünerek (umutsuzluk içinde) herhangi bir müdahalede bulunmamışlar.

2- Ters tarafından bakarsak; Lokman Ayva ve CHP; “araç-gereç deyimi her şeyi kapsar, otomobili de kapsar, öyleyse mevcut madde yeterli, özellikle otomobil, kara taşıtı vs. gibi bir kelime yazmaya gerek yok” şeklinde düşünmüş olabilirler.

Son olarak CHP bu olaya ilişkin olarak kasım 2011 de kanun teklifi meclise sunmuş; binek otomobil ve özel araçlara da KDV isitisnası uygulanmasını,
    2010 yılı ve sonrasında ödenen KDV lerin iade edilmesini teklif etmiştir.

Buradan okuyabilirsiniz....
    http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-0177.pdf
    Syg.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Deniz bey, bu başlıkta daha önceki tartışmalarımızdan şu sonucu çıkartmıştık yazdığınız konuyla ilgili olarak:

4- "engelliler kanunu yasalaşırken bu kanuna engelli taşıtlarıda dahil edilmek istendi ve kanun teklifleri sunuldu ama kabul edilmedi"
    Bu argüman kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddia iki açıdan tutarsızdır:
    1- Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen 5378 sayılı ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN'un KDV istisnasını düzenleyen 30. maddesine dair ne Genel Kurul'da ne de komisyonlarda bir teklif yapılmıştır. Bu madde 1 Temmuz 2005 tarihinde gerçekleştirilen 22. Dönem 3. Yasama Yılı 123. Birleşiminde kabul edilmiştir ve Genel Kurul Tutanağı incelendiğinde (bkz) maddeye dair hiç bir teklifin yapılmadığı açıkça görülmektedir.
    2- Bu maddeye dair ilgili komisyonlardaki görüşmelerde de bir öneri yapılmamıştır. Yapılan şey şudur: Başbakanın imzası ile 44 maddeden oluşan "Özürlüler Hakkında ve Bazı Kanunlar ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı" TBMM Başkanlığına verilmiştir. Aynı anda Başkanlığa aynı konuda 2 ayrı kanun teklifi daha sunulmuştur. Bunlardan biri Tekirdağ Milletvekili Mehmet Nuri Saygun imzasıyla sunulan 46 maddelik "ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ"dir, diğeri de 49 Milletvekilinin imzasıyla sunulan 91 Maddelik "ÖZÜRLÜLER KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ"dir. Bu bağlamda iki kanun teklifi Tasarı ile aynı konuları düzenlediğinden, Tasarı ile birleştirilmiş, görüşmelerde Başbakan imzasıyla sunulan Tasarının esas alınacağına karar verilmiştir. Yani, ortada ne dava konusu ile ilgili maddeye dair bir teklif vardır ne de görüşme. Olan şey, aynı içerikte olduğu gerekçesiyle biri 46 diğeri 91 maddeden oluşan kanun tekliflerinin tümden görüşme dışı bırakılmasıdır.
    Hülasa, 5378 sayı numarası ile yürürlüğe giren ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN'un bu 137 maddeyi tümden dışladığını söylemenin mantıkla ve kanunun amacı ile bağdaşmadığı, hukuki mesnetten yoksun olduğu açıktır. Ayrıca mevcut yasada var olan bir şey için ilgili kanuna ekleme yapılmasının bir anlamı olmadığından dolayı, olası bir kanun teklifinin kabul edilmemesi de son derece doğaldır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 28 / 40 İlkİlk ... 1824252627282930313238 ... SonSon