Sayfa 27 / 40 İlkİlk ... 1723242526272829303137 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 391-405 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ne hukuk ne hukuk
    Biri kabul eder,diğeri reddeder ha gayret 2 kabul 1 red ile gidiyoruz

Siyasi mekanizmanın devreye girmesi lazım,kimin siyasi tanıdığı varsa CHP Milletvekilinni verdiği teklifi hatırlatılmalı.
    Lokman AYVA'yı eleştirenlere selam ederim.
    Yahu AYVA'ya her attığım maile muhakkak yanıt verirdi,adama o kadar rahat ulaşırdım.
    Şuana kadar Sayın Şafak PAVEY'e kişisel sitesi,Meclis e-maili,CHP Genel Merkezdeki e-maili olmak üzere dafalarca mail attım tık yok.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Metehan ve Nusret, yapılan savunma özünde aynı olduğu için, bence benim yaptığım ek savunmayı siz de küçük uyarlamalarla aynen yapabilirsiniz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    15:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba

6 ay önce aldığım engelli aracına ödediğim kdv iadesi için açtığım davanın üzerinden yaklaşık 5 ay geçti

bugün avukatımı arayıp son durumun ne olduğunu öğrenmek istedim

denen o ki kaba taslat yargıtay kararı bozacak gibi görünüyor iş yargıtaya taşındı 'dedi'

bu konu ile ilgili her hangi bir açıklama yada bilgisi olan varmıdır sevgili arkadaşlar

saygı değer yorumlarınızı bekliyorum

Üye
    öztürkmen Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

vergi davalarının temyiz mercii olan danıştay bu konuda engelliler lehine karara hönüz rastlanmadı. kararın temyiz edilmesi illa bozacak anlamına gelmez. bozarsa mahkeme tekrar karar verir: ya danıştaya uyar yada uymayarak kararında ısrar eder. ısrar ederse davalı idare, kararı vergi dava daireleri kurulunda temyiz eder. Vergi Dava Daireleri kurulununun kararı kesin ve bağlayıcıdır. böyle bir sonuçta Gelir İdaresi KDV istisnası ile ilgili düzenleme yapmaz.

Üye
    MARAŞLI75 Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    11.05-2015
    Saat
    19:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bugün sıfır hyundai i20 araç aldım 35000 idi 24000 tl ye aldım aparat için halis beye gittim evraklarını bi avukata ver KDV sini de alırsın vergi dairesinden dedi avukata 350 tl verirsin dosya açar davayı kazandındada 500 tl veriyosun dedi kesin ve net konuşdu bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı teşekkürler,,,

Üye
    pasam Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    10.09-2017
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bulent bey bu konuyu şafak payeve bildirmek doğru olmazmı

Üye
    nusret doğan Avatarı

Gerçek Adı
    nusret doğan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;
    Evet bülent kardeşim senden de bazı alıntılar yaptım ek savunmamı göndereceğim bugün, bildiğim kadarıyla dosyam edirneden istanbula gideceğinden sadece posta masrafı ödeyeceğim..

Birde bülent kardeşim bu TBMM de görüşülen özürlüler yasası görüşmelerine hiç değinmemiş siniz.
    adanada verilen red cevabında konunun görüşülüp yasama tarafından kabul görmediği ön plana çıkmış sanırım, daha önceki bir yazınızda bu konuyu gösteren bir yazınız vardı sanırsam ama savunmanızda göremedim....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: erayhasim Mesajı Gör
    Merhabalar ,

Benim konu hakkında bazı sorularım olacak,

1 - Kayın biraderim(%94 Down sendromlu) adına aracı satın aldık, muhtemelen önümüzdeki hafta sonu araç elimize ulaşır. Aracı aldığımız galeri bizden vasi tayini belgesi istemedi. Sadece sağlık raporunun 2 adet aslı gibidirinin yeterli olduğunu söyledi. Böylece işlemlere başlandı.

2- Bizim mahkemeden alınmış vasi tayini belgemiz yok.

3- Kayınbiraderim almanya(çifte vatandaş) doğumlu ve orada sulh hukuk mahkemesinden alınmış vasi tayin belgesi(yeminli tercümana çevirtilmiş ve Tr den noter onaylı) var lakin türkiye de kabul görür mü ?

4- Araç faturası kesildikten sonra ilgili vergi dairesine başvururken vasi tayini belgesi ile mi başvurmalıyız & gereklimidir. ?

Dün sulh hukuk mahkemesine gittim. 3 ay dan evvel mahkeme tarihi veremeyeceklerini belirttiler.. bu durumda ilk 30 gün denen bir süre var, sıkıntı yaşarmıyız ?

Teşekkürler.
    Araç kimin üzerineyse, davayı da o açacak. Eğer araç sahibi olarak down sendromlu kişi görünüyorsa, araç sahibi kişinin dava ehliyeti yoksa, bu durumda vasi atanması şart olur. Almanya'daki mahkemeden alınmış vasi atama kararı sanırım burada da geçerli sayılır. Kesin bir bilgim yok maalesef. Bence bir avukata danılmalısınız böyle şeyleri...

MARAŞLI75, Adana'daki bu son gelişmeden haberdar değiller demek ki... Şu anda "bu davayı kazanırım" diyecek bir avukat çıkacağına ihtimal vermiyorum. Varsa, bunu nasıl yapacağını, neye dayandığını açıklasın lütfen.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: av.omerustundag Mesajı Gör
    Arkadaşlar ben Av.Ömer Faruk Üstündağ.Adana alınan ve basına yansıyan son kararda Cuma Balpetek'in vekiliyim.Malumunuz üzere bizim karar epeyce yankı yaptı.Ama malesef dün yeni bir gelişmeden haberdar oldum.Aldığımız karar Bölge İdare Mahkemesi'nin kararıydı.Lakin Adana Vergi Dairesi Başkanlığı son yol olan karar düzeltme yoluna başvurdu.Yaklaşık 3 aydır karar düzeltmeden çıkacak kararı bekliyorduk.Ve malesef Adana Bölge İdare Mahkemesi kendi verdiği kararını bozdu ve davanın reddine karar verdi.Biz vergi dairesinden parayı da tahsil etmiştik.Bu nedenle şimdi parayı iade etmek zorunda kalacağız.
    [...]
    Aldığım diğer bir haber, Maliye Balanlığının Danıştay Başsavcılığına İ.Y.U.K 51.maddede düzenleme altına alınan kanun yararına bozma yoluyla başvurduğu yönünde. Bu demek oluyor ki lehte verilen ve kesinleşen kararların da bozulacağı yönünde. Vergi iadesini alan vatandaşların kesinleşen kararları da bu şekilde bozulmuş olacak tek iyi tarafı kanun yararına bozma durumunun hükmün sonuçlarına etki etmemesi. Yani kesinleşen kararlarla paralarını alanlar iade etmek zorunda kalmayacaklar ama kararları bozulmuş olacak. Bu işlemlerden sonra ben lehe karar çıkacağını sanmıyorum.
    Kendi dosyamız için de İç hukuk yolları tükendiğinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne müracaat edeceğim.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    vobros2003 Avatarı

Son Giriş
    15.12-2011
    Saat
    16:31
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,

Bizim kdv indirimi için vergi dairesine başvurduğumuzda, redde dayanak olarak gösterilen düzenleyici işlem; tebliğ, uygulanan işlem ise; red yazısıdır. Bu sebeple önümüzde 2 seçenek mevcuttur.

1) uygulanan işlem ile birlikte düzenleyici işlemin iptali amacıyla Danıştaya süresi içinde dava açmak;

2) herkesin bildiği üzere vergi mahkemesinde kdv iadesi için dava açmak.

Süre konusunda esas olan şudur; aracı satın alma tarihinden itibaren dava açma süresi başlar, kuruma müracaat ettiğinizde dava süresi kesilir, kurumdan gelen cevabın size tebliğinden itibaren süre baştan itibaren vuku bulur.

Dava dilekçelerinde forumda görüdüğüm kadarıyla usuli eksiklikler mevcuttur. Dilekçede yer alması gereken yazılı bildirim tarihi eklentisi dava dilekçesinin unsurları arasında yer alır.

Adana vergi dairesi, karar düzeltme yoluna gidip kararı lehine çevirmiş olması hepimizi üzmüştür. Fakat, ben müvekkilim adına davamı kanuni gerekçelere eşliğinde açarak, sonucunu bekleyeceğim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

vobros2003, dava süresi konusunda dayanılan kanun maddesi nedir? 2577'ye 7 mi? Orada 30 günlük sürenin vergi dairesinden yazı beklerken duracağına dair bir şey göremedim?
    Bu konuda en başından beri tartışmalı. Her kafadan bir ses çıkıyor...
    Ama zaten özünde vergi dairesinden aynı gün red yazısı alınabildiği için, 30 günlük sürede bir sorun olmuyor. Sorun, 30 günü geçen kişilerde...

Bir de tabii şu son gelişme var. Karar düzeltmenin ardından olumlu bir sonuç alabilir miyiz, bilemiyorum. Sonunda her şey danıştaya çarpacak gibi görünüyor.

Üye
    nusret doğan Avatarı

Gerçek Adı
    nusret doğan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar dün GİB in savunmasına ek cevabımı yazdım ve mahkemeye gönderdim, öğrendiğim kadarıyla şimdi onlar yine savunma yazacaklarmış, eminim ki şimdiki savunmalarına Adana da alınan red cevabı da eklenecek acaba savunma yapmasa mıydık ?

Üye
    diidii Avatarı

Son Giriş
    16.12-2011
    Saat
    12:11
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu gun de bana vergi dairesin den red cevabı geldi
    mahkemeye bas vurmam gereksiz anladığım kadarıyla
    iade söz konusu olmayacak

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Bende bu gün itibari ile savunmaya cevabımı verdim mahkemeye ayrıca olarak şunu sordum savunmaya cevap verme süresi 30 gündür. bilginiz olsun yani cevabınızı yazarken acele etmeyiniz detayları atlamayın. ben bilmediğimden biraz aceleye getirdim.!

Üye
    ceyhani01 Avatarı

Gerçek Adı
    Durmuş Ali Sayıcı
    Son Giriş
    19.09-2013
    Saat
    21:28
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar 13-10-2011 tarihinde aldığım aracın faturası kesildi istanbul büyük mükelleflere kdv iadesi için başvurdum 1 ay sonra red cevabı geldi red cevabını aldıktan bir gün sonra istanbul bölge idare mahkemesine başvuruda bulundum gelişmeleri paylaşırım sevgiler.

Üye
    Kimyaci Avatarı

Son Giriş
    16.05-2012
    Saat
    13:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ankara'da Gelirler İdaresi Başkanlığı nerededir bilgisi olan var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

Yeni araç aldım ve aldığım araç için işlemleri başlatmam gerekiyor. Acaba Gelirler İdaresine mi yoksa ilgili Vergi Dairesine mi müracaat edeceğim? Yardımcı olursanız memnun olacağım.

Sayfa 27 / 40 İlkİlk ... 1723242526272829303137 ... SonSon