Sayfa 24 / 40 İlkİlk ... 1420212223242526272834 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 346-360 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bülent hocam banada savunma yazısı geldi ben süreyi gecirmemişim. fakata usul yönünden ve kanun yönünden dava acamazsınız diye belli başlı bi kaç madde ile savunma yapmış bana yarın scanner edip göndericem sana bende savunma yazıp ve eskişehir vergi mahkemesinin kararını eklemeyi düşünüyorum sen savunmayı bir an önce ekle siteye ben senin savunmanı veriyim????

Üye
    fullmoongokturk Avatarı

Gerçek Adı
    Göktürk KARAGÖZ
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Jungle; yarın paylaşımı bekliyoruz. Şimdi temyize mi gideceksin?

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Madem 30 gun icinde dava acanlar bu iadeyi kesin olarak aliyor. Bizler otv sini odeyerek bu araclari sattigimizda yeniden sifir arac alamiyor muyduk yahu? Bes yil beklemek zorunda miyiz otv yi odedigimizde? Boyle bir imkan olsa arabayi satip otv sini odeyip sifirinin dizelini almayi deneyebilridim OTV ve KDV den muaf olarak...

Üye
    aramiise Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    17:37
    Yaşadığı Yer
    iskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Vergi dairesinden gelen ret yazısına süresi içerisinde 08.12.2011 tarihinde Hatay 1. Vergi Mahkemesine itiraz ettim. Adana Bölge idare mahkemesi, Eskişehir vergi mahkemesi kararlarınıda ekledim. Aslında bu ve benzeri konularda imza atmış olduğumuz uluslararası sözleşmelerin takibini yapan kurumlardan görüş alınarak birazda medyaya konuyu izah edebilecek kişiler vasıtasıylada kamuoyu oluşturulabilinir. Yalnızca KDV iadesi değilde geneli ilgilendiren temel konularda duyarlı program yapımcılarına mail veya telefon ile ulaşılabilinir. Benim aklıma ilk gelen CNN TÜRK den CÜNEYT ÖZDEMİR'dir. En azından farklı mahkeme kararlarıyla çelişkileri ekrana taşısa ve mağduriyeti dile getirse küçükde olsa bir adım sayılır. İsterseniz önce bu tip programları sıralayalım karar verelim ve düğmeye basalım.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Arkadaşlar selam ;

Vergi Hukuku'nda uzmanlığı bulunan bir avukat arkadaşla konuyu ayrıntılı görüşeceğim. Eğer bu işin oluru var derse ben davamı ona vereceğim. Terzi kendi söküğünü dikemez derler Bir de her avukat her konuyu bilemeyeceğinden bu işte uzman olan bir avukatla hareket etmekte büyük fayda görüyorum. Avukat arkadaşım bu işin oluru var dava açalım derse ; sizlerle gelişmeleri paylaşırım. Benimle birlikte hareket etmek isteyen arkadaşlar varsa ulaşsınlar. Beraber dava açabiliriz.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

sayın paşam

yukarıda bahsettiğiniz durum kesinlikle doğru DEĞİLDİR size o bilgiyi veren avukat sizin özel durumunuz veya vergi kanunlarını bilmediği için öyle cevap vermiştir size bir örnek vereyim

ankara bölgesinde hukuk konusunda bilirkişilik görevi yapan ve hukuk mezunu olup aynı zamanda gelir uzmanı olan mesai arkadaşım ve aynı zamanda engellidir kendisi ; haziran 2010 da aldığı aracının kdv iadesi için 1 hafta önce davasını açtı . bu arkadaşımda hukuku bilmiyorsa ben hiç bir şey bilmiyorum demektir .

sayın oturan boğa

Dava açma süresi
    Madde 7
    1. Dava açma süresi, özel kanunlarında ayrı süre gösterilmeyen hallerde Danıştayda ve idare mahkemelerinde altmış ve vergi mahkemelerinde otuz gündür.
    2. Bu süreler;
    a) İdari uyuşmazlıklarda; yazılı bildirimin yapıldığı,
    b) Vergi, resim ve harçlar ile benzeri mali yükümler ve bunların zam ve cezalarından doğan uyuşmazlıklarda: Tahakkuku tahsile bağlı olan vergilerde tahsilatın; tebliğ yapılan hallerde veya tebliğ yerine geçen işlemlerde tebliğin; tevkif yoluyla alınan vergilerde istihkak sahiplerine ödemenin; tescile bağlı vergilerde tescilin yapıldığı ve idarenin dava açması gereken konularda ise ilgili merci veya komisyon kararının idareye geldiği;
    Tarihi izleyen günden başlar.

iyuk un ilgili maddesi yukarda ve b fıkrasına göre

1 ) kdv iadesi nin taahhakuku tahsile bağlı degildir

2 ) kdv yi tevkif yoluyla mükellefi olan kişi yani bayii öder bu sebeple bayii dava açsaydı bu cümle geçerli olurdu

3 ) teblig yada tebliğ sayıla hal ise sizin baş vuru yaptığınız dilekçeyle size verilen red cevabı oluyor dolayısıyla bu red cevabından itibaren 30 gün

ARTIIIIIIIIIIIIIIIII

KDV KANUNU 8. MADDE ile kdv mükellefi olmayan yani sen iade isteme hakkına sahip oluyorsun kdv 23 nolu sirkü

bu iki kanun ve iki madde savunmanda mutlaka olmalı

saygılar sunarım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Süper bir çıkış noktası Cihan. Birazdan benim davama vergi dairesinin verdiği svunmayı buraya ekleyeceğim... DÜn gece o savunmaya karşı esasa ilişkin kısmı için bence baya sağlam bir karşı görüş yazdım. Usul yönünden de burada gerekli yazıyı tamamladık mı, pazartesi ilk iş ek savunmayı mahkemeye vermek olacak...

____
    Metehan ve Nusret arkadaşlarımızın davaları ile ilgili olarak vergi dairelerinin yaptığı savunma metinleri elime ulaştı. Birazdan onları da buraya ekleyeceğim. Hafta sonumuzu bu savunmalara karşı ek dilekçe yazmaya ayıralım... Lütfen herkes gerek avukatları aracılığıyla gerekse kendi bilgi ve tecrübeleriyle bu konuda bilgi ve görüşlerini bizlerle paylaşsın. Olabilecek en doğru dilekçeyi yazmalıyız ki davalar lehimize sonuçlansın...

Bilgi alıp gitmek bir yere kadar yani! Biraz da sizler paylaşın bilgilerinizi. Lütfen.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    av.omerustundag Avatarı

Son Giriş
    10.12-2011
    Saat
    14:42
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar malesef gelişmeler kötü.Ayrıntıları birazdan yazacağım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Ömer bey, gelişmeleri aktarmanızı merakla bekliyoruz...

Benim açtığım davaya Marmara Kurumlar Vergi Dairesi Müdürlüğü'nin gönderdiği savunma:

B Marmara Kurumlar Savunma1 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    B Marmara Kurumlar Savunma2 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    B Marmara Kurumlar Savunma3 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç

Metehan arkadaşımızın açtığı davaya Sakarya Vergi Dairesi Başkanlığı'nın gönderdiği savunma:

Sakarya VD savunma1 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    Sakarya VD savunma2 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    Sakarya VD savunma3 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    Sakarya VD savunma4 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

23.09.2006 yılında adlığım Fiat Doblo araç için Vergi Dairesine başvurdum,reddedildi.
    Vergi Mahkemesine dava açtım,bekliyorum.

Daha öncede belirtmiştim,yine belirteyim.
    Ünlü bir firmanın Hukuk Müşaviri Avukat Abime ve büyük davalara bakan başka bir Avukat abime davaları incelettim.Her ikisi de KDV Kanununun resmi gazetede yayınlandığı 01.07.2005 tarihinden sonra araç alan herkes KDV'sini geri alabilir,dediler.Buna göre davamı açtım.Gelişme oldukça ileteceğim.

Üye
    av.omerustundag Avatarı

Son Giriş
    10.12-2011
    Saat
    14:42
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ben Av.Ömer Faruk Üstündağ.Adana alınan ve basına yansıyan son kararda Cuma Balpetek'in vekiliyim.Malumunuz üzere bizim karar epeyce yankı yaptı.Ama malesef dün yeni bir gelişmeden haberdar oldum.Aldığımız karar Bölge İdare Mahkemesi'nin kararıydı.Lakin Adana Vergi Dairesi Başkanlığı son yol olan karar düzeltme yoluna başvurdu.Yaklaşık 3 aydır karar düzeltmeden çıkacak kararı bekliyorduk.Ve malesef Adana Bölge İdare Mahkemesi kendi verdiği kararını bozdu ve davanın reddine karar verdi.Biz vergi dairesinden parayı da tahsil etmiştik.Bu nedenle şimdi parayı iade etmek zorunda kalacağız.İnanılması zor ama malesef Türkiyede hukuk böyle enteresan kararlar veriyor.Aldığım diğer bir haber, Maliye Balanlığının Danıştay Başsavcılığına İ.Y.U.K 51.maddede düzenleme altına alınan kanun yararına bozma yoluyla başvurduğu yönünde.Bu demek oluyor ki lehte verilen ve kesinleşen kararların da bozulacağı yönünde.Vergi iadesini alan vatandaşların kesinleşen kararları da bu şekilde bozulmuş olacak tek iyi tarafı kanun yararına bozma durumunun hükmün sonuçlarına etki etmemesi.Yani kesinleşen kararlarla paralarını alanlar iade etmek zorunda kalmayacaklar ama kararları bozulmuş olacak.Bu işlemlerden sonra ben lehe karar çıkacağını sanmıyorum.Kendi dosyamız için de İç hukuk yolları tükendiğinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne müracaat edeceğim.
    Forumunuzu okudum ve inceledim.Malesef verilen bilgilerin bir çoğu yanlış.Yanlış yönlendirmeler de mevcut tani.Ben Maliye Bakanlığı'nın bu işe sessiz kalmayacağını ve bir şekilde işin önne geçeceini tahmin ediyordum.Ve düşündüğüm gibi de oldu.Karar düzeltme sonucu verilen kararı UYAP'tan gördüm ama daha gerekçeli karar elime ulaşmadı ulaşınca paylaşacağım.Davalarınıza devam etmenizde fayda var biraz masraf etmiş olacaksınız ama son gelişmelerden sonra kazanma şansınızın olduğunu düşünmüyorum.Vergi mahkemelerinin verdiği kararlar lehte olsa da Danıştay'ın söyleyeceği son söz önemli olduğundan davaların aleyhe biteceği açık.Gelişmeleri paylaşacağım.Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur.Selamlar.

Üye
    istikbal Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

Şansa bak daha 30 dk önce gidip 80tl bayılıp dava açtım Harikasın Türkiye!!!

Üye
    SUNLAND Avatarı

Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    15:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam forumda yayınlandımı bilmiyorum ama bir kanun teklifi var linkte okuyabilirsiniz. KDV kaldırılması hakkındA

http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-0177.pdf

Üye
    nusret doğan Avatarı

Gerçek Adı
    nusret doğan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar gelen cevap moalimizi bozdu ama yinede G.İ.B in bana gönderdiği savunmaya istinaden aşağıdaki savunmayı da ben yazdım nasıl olmuş, gönderiyimi vergi mahkemesine?

Açtığım davaya Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı'nın gönderdiği savunma:

Istanbul BMVD savunma1 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    Istanbul BMVD savunma2 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    Istanbul BMVD savunma3 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    Istanbul BMVD savunma4 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç

KARŞI SAVUNMAM:

İSTANBUL9.VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA
    SUNULMAK ÜZERE
    EDİRNE VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA
    EDİRNE

DAVA DOSYASI NO : 2011/1855

DAVACI : Nusret DOĞAN

DAVALI :T.C GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı
    Büyükdere cad. No:116
    34394 Esentepe-Şişli/İSTANBUL

DAVA KONUSU :
    1- Davalı T.C GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının 18-11-2011 Tarih ve B.07.1.GİB.4.99.35.01/50712 Saılı Savunmalarında, 5378 sayılı kanunun 32. Maddesi ile KDV Kanunu’nun 17.maddesinin (4) numaralı fıkrasına, 07.07.2005 Tarihinde geçerli olmak üzere eklenen (s) bendi uyarınca , özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve bilgisayar programlarının teslimi KDV’den müstesnadır.
    Buna göre, münhasıran özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç (örneğin görme özürlülerin kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavye; ortopedik özürlülerin kullandıkları tekerlekli sandalye, ortez-protez gibi cihaz ve araçlar) ile özel bilgisayar programları istisna kapsamında kabul edilecektir. Binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının ise sözü edilen "araç-gereç" kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.
    Maddesine istinaden bahsi geçen aracımın KDV den istisna tutulamayacağına değinerek, talebimin reddini istemişlerdir.
    Dava dilekçemde sunmuş olduğum ek evraklarımda da anlaşılacağı üzere benim hastaneden aldığım rapor özel tertipatlı araç kullanabilir şeklindedir ve acenteden almış olduğum araç ise raporuma uygun olarak tadilattan geçirilmiş ve bu tadilat sonucu aracın özel tertibatlı olup olmadığının tespiti için TÜV’e (Araç kontrol İstasyonu) giderek Tadilat sonrası kontrolleri yapılıp onaylandıktan sonra trafik ruhsatı alınabilmiştir. Sonuçta tüm bireylerin ulaşabildiği otomatik vites, düz vites ve normal frenli araçları kullanamadığımdan, kimseye ihtiyaç duymadan mesleğimi ve yaşamımı idame ettirebilmem için gerekli olan ulaşım imkanım, satın aldığım özel tertibatlı aracım sayesinde olmuştur. Yukarda saydığım nedenlerden dolayı satın aldığım araç , özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç kapsamına girmektedir.
    Diğer yandan, kanunda ismi geçen ve örnek olarak verilen görme özürlülerin kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavye; ortopedik özürlülerin kullandıkları tekerlekli sandalye gibi her biri özürlüler için vazgeçilmez olan araç gereçlerden, özel tertibatlı bir araç daha mı önemsizdir ki KDV’den istisna tutulmamak istenmektedir. Taşıtlarda alınan KDV’nin yüksek olması onları istisna dışına çıkarmayı gerekli kılmıştır ki bu ise, anayasamızın 2. maddesi olan “Türkiye Cumhuriyeti demokratik,laik ve sosyal bir hukuk devleti” ibaresindeki sosyal devlet maddesinin ( hepsi özürlü bireye hizmet eden araç-gereçlerden KDV’si yüksek olanın gelir amaçlı istisna dışı tutulması) çiğnenmesine neden olmuştur..
    2- Yine Eskişehir vergi mahkemesi 2011/458 Esas no ve 2011/917 Karar No’su ile, Davacı Kudred YÜKSEKŞEREFLİ ‘nin açmış olduğu KDV iade davasını, davacının aracını özrüne uygun olarak (Elde gaz ve fren tertibatı) tadilattan geçirmesi nedeniyle aracı özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç kapsamına alarak davacıyı haklı bulmuş ve Aracına ödediği KDV nin tarafına iadesine karar vermiştir.
    3- Ayrıca yurt dışında alınan özel tertibatlı özürlü araçlar 4458 sayılı gümrük kanunu’nun 167.maddesiyle gümrük vergisinden ve 3065 sayılı katma değer vergisi kanunu’nun 167.maddesine atıf yapılarak katma değer vergisinden istisna tutulmakta dır.. Bu durumda yurt dışından ithal edilen özel tertibatlı özürlü statüsündeki araçlar KDV'den muaf tutulurken, yurt içinden alınan aynı statüdeki araçların 5378 sayılı kanuna rağmen bir tebliğ ile KDV'den istisna tutulmaması durumu, kanunun tebliğ karşısındaki mutlak üstünlüğü ilkesini zedelediği, Anayasanın 10. maddesi ile çeliştiği , araç alımlarında yurt dışına yönelmeyi arttırdığından yurt içindeki firmaları yurt dışındaki firmalar karşısında zarara uğrattığı ve ülke dışına fazladan döviz çıkmasına neden olduğu da açıktır

4- .T.C GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı savunmalarına Engelliler kanunu yasalaşırken bu kanuna engelli taşıtlarıda dahil edilmek istendi ve kanun teklifleri sunuldu ama birleşimlerde yapılan görüşmelerde kabul edilmedi cümlesini koymuşlardır. Bu argüman kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddia iki açıdan tutarsızdır:

4:1- Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen 5378 sayılı ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN'un KDV istisnasını düzenleyen 30. maddesine dair ne Genel Kurul'da ne de komisyonlarda bir teklif yapılmıştır. Bu madde 1 Temmuz 2005 tarihinde gerçekleştirilen 22. Dönem 3. Yasama Yılı 123. Birleşiminde kabul edilmiştir ve Genel Kurul Tutanağı incelendiğinde (ekte) maddeye dair hiç bir teklifin yapılmadığı açıkça görülmektedir.

4:2- Bu maddeye dair ilgili komisyonlardaki görüşmelerde de bir öneri yapılmamıştır. Yapılan şey şudur: Başbakanın imzası ile 44 maddeden oluşan "Özürlüler Hakkında ve Bazı Kanunlar ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı" TBMM Başkanlığına verilmiştir. Aynı anda Başkanlığa aynı konuda 2 ayrı kanun teklifi daha sunulmuştur. Bunlardan biri Tekirdağ Milletvekili Mehmet Nuri Saygun imzasıyla sunulan 46 maddelik "ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ"dir, diğeri de 49 Milletvekilinin imzasıyla sunulan 91 Maddelik "ÖZÜRLÜLER KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ"dir. Bu bağlamda iki kanun teklifi Tasarı ile aynı konuları düzenlediğinden, Tasarı ile birleştirilmiş, görüşmelerde Başbakan imzasıyla sunulan Tasarının esas alınacağına karar verilmiştir. Yani, ortada ne dava konusu ile ilgili maddeye dair bir teklif vardır ne de görüşme. Olan şey, aynı içerikte olduğu gerekçesiyle biri 46 diğeri 91 maddeden oluşan kanun tekliflerinin tümden görüşme dışı bırakılmasıdır.
    Hülasa, 5378 sayı numarası ile yürürlüğe giren ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN'un bu 137 maddeyi tümden dışladığını söylemenin mantıkla ve kanunun amacı ile bağdaşmadığı, hukuki mesnetten yoksun olduğu açıktır.

Üye
    istikbal Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Keşke bizim hakimlerde bu kadar hakim olsa insanlara

Sayfa 24 / 40 İlkİlk ... 1420212223242526272834 ... SonSon