Sayfa 20 / 40 İlkİlk ... 1016171819202122232430 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 286-300 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selamlar

karar tahmin ettigim gibi . usulden reddedilen ilk mahkeme kararının onanması . kıssaca bu şu demek oluyor : dava açma usulünün yanlış olduğu . sayın göktürk kdv iadesi davanızı kaybetmiş değilsiniz sadece dava açma usulünüz hatalı . gib size bir cevap verecek ( 60 gün içinde .ilk mahkemenin kararı gib e tevdiğinden itibaren 60 gün ) yada 60 gün içinde vermezse reddetmiş sayılır siz işte o zaman mahkemeye dava açacaksınız ve davanız esastan görüşülür

saygılar sunarım

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

Göktürk, esasdan değil usulden kaybetmişsin arkadaşım. yolu biraz uzatmış oldun. şevkin hiç kırılmasın ve kaldığın yerden dava sürecini hemen başlat. 1-2 derken bu gibi kararlarla köşeye sıkıştıracaz GİB'i. Sadece cephede en önde olan askerler sizsiniz. Haliyle yıpranan da sizler oldunuz&olacaksınız. şimdiden kolay gelsin der etraflıca bir araştırma ve yardım alarak açacağınız ikinci davada başarılar diliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Göktürk'ün dava sonucuna bakarsak, şöyle bir şekil uygulaması yapmış mahkeme:
    1- Fatura tarihinden itibaren 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılmalı
    2- Bu süre içinde vergi dairesine başvuru yapmak ve Red Yazısının gelmesini beklemek 30 günlük süreyi durdurmuyor! Her nasıl olurs aolsun 30 gün içinde vergi dairesinden red yazısını alıp davayı açmak şart. Aksi halde:
    3- Şekil yönünden vergi mahkemesine dava açamazsınız. Gelirler İdaresi Başkanlığı'na müracaat etmeli, oradan gelecek yanıta göre (vergi mahkemesine değil!?) idare mahkemesine dava açacaksınız...

Doğru mu anladım arkadaşlar?

Şimdi bu durumda olan, yani davayı şekil yönünden kaybedeb arkadaşlar, gelirler idaresi başkanlığının red yazısına istinaden İdare Mahkemesine dava açmalılar... GİB 60 gün içinde Red yazısını vermezse, zaten olumsuz cevap vermiş sayılır ve idare mahkemesine dava açma hakkı doğar...
    Mahkeme hangi tarihte GİB'dan görüş istemişse, onun üzerine 60 gün koyacaksın

Not: Yukarıdaki 1 ve 2 numaralı maddeler için şunu söylemek lazım; her ne olurs aolsun 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açmak lazım. Bu bağlamda vergi dairesinden Red yazısını elden almak şart. Benim vergi dairesinden yazım 33 günde geldi!!! Neyse ki 30 gün dolmadan vergi dairesine gidip Aslı Gibidir kopyasını elden alıp davayı o şekilde açmıştım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fullmoongokturk Avatarı

Gerçek Adı
    Göktürk KARAGÖZ
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün Vergi Dairesne gidip 18,40 TL + Faizi 1,00 TL miktarında posta ücreti yatırmış bulunmaktayım. Şu duruma göre ben davaya devam etme gözüyle bakmıyorum diyebilirim. Çünkü gün geçtikçe içeri giriyorum. 150 TL masraf ettim ve devam ettikçe masraflara boğulmaya devam ediyorum/ediyoruz... Bu söylediklerime istinaden, aşağıdaki sorularıma sizlerden açıklayıcı ve net cevaplar alabilirsem duruma göre hareket edeceğim...

1- Ortada sonuçlanan bir dava var ve bu sonucun ardından bana GİB'den neye istiaden cevap gelecek?
    2- Bu bağlamda; GİB bir sonuç gönderecekse şayet hem Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığına hemde bana mı gönderecektir?
    3- Yukarıdaki mahkeme sonucunu göz önünde bulundurursak şayet 60 günlük süreç ne zaman yani hangi tarihte başlar?
    4- 60 günlük süreç geçti ve GİB'den şahsıma cevap gelmedi. Ben buna istinaden neye dayanarak (Örneğin; dava dilekçemde basit düşünceyle "bana cevap gelmedi mi diyeceğim" ne diyeceğim yani) dava açabilirim?

Şimdiden teşekkürler...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

İdare Mahkemesinin kararında "istemin özeti" kısmında Vergi Mahkemesinin kararı şu şekilde özetlenmiştir:
    1. vergi mahkemesine dava açma süresi aşılmıştır.
    2. Bu durumda VUK 124. maddeye göre düzeltme şikayet yolu ile Gelir İdaresi Başkanlığına muracaat edilmesi gerekmektedir.
    3. Ortada idari merci tecavüzü vardır. ( 2577 Sayılı Kanun 14/3-b)
    4. Dolayısıyla 2577 Sayılı Kanun 15/1-e gereğince dava dilekçesinin Gelir İdaresi Başkanlığına tevdiine karar verilmiştir.

Buna göre oturanboga'nın 1 ve 2. maddede yazdıkları anlaşılmalıdır.Yani:
    1- Fatura tarihinden itibaren 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılmalı
    2- Bu süre içinde vergi dairesine başvuru yapmak ve Red Yazısının gelmesini beklemek 30 günlük süreyi durdurmuyor! Her nasıl olursa olsun 30 gün içinde vergi dairesinden red yazısını alıp Vergi Mahkemesine davayı açmak şart.

NOT: altını çizdiğim yerleri düzelttim. Oturanboga bu kısımları düzeltir misin yazında)

Göktürk arkadaşımız Vergi Mahkemesinden böyle bir karar çıktıktan sonra bu kararın hukuka aykırı oldugu iddiasıyla bozulmasını istemiş. Oysa burada hukuka aykırılık yok. Vergi Mahkemesinin kararı gayet hukuka uygun. Ortada idari merci tecavüzü var çünkü.
    Dolayısıyla İdare mahkemesi de şu gerekçeyle Vergi Mahkemesi'nin kararını onamış ve arkadaşımızın itirazını reddetmiş:
    ortada 2577 sayılı Kanun 49. madde 1. fıkrasında sayılan bozma gerekçelerinin bulunmadıgı anlaşılmıştır. Dolayısıyla itiraz işleminin reddine karar verilmiştir vs vs.
    ...

2577 Sayılı Kanun, Madde 49 – 1.
    Temyiz incelemesi sonunda Danıştay:

a) Görev ve yetki dışında bir işe bakılmış olması,
    b) Hukuka aykırı karar verilmesi,
    c) Usul hükümlerine uyulmamış olunması,
    Sebeplerinden dolayı incelenen kararı bozar.
    ....

213 sayılı vuk der ki:
    VUK, Madde 124 – (Değişik : 23/6/1982 - 2686/24 md.)
    Vergi mahkemesinde dava açma süresi geçtikten sonra yaptıkları düzeltme talepleri reddolunanlar şikayet yolu ile Maliye Bakanlığına müracaat edebilirler.
    ...

2577 Sayılı Kanun,Madde 15 – 1. (Değişik: 5/4/1990 - 3622/6 md.) Danıştay veya idare ve vergi mahkemelerince yukarıdaki maddenin 3 üncü fıkrasında yazılı hususlarda kanuna aykırılık görülürse, 14 üncü maddenin;

e) 3/b bendinde yazılı halde dilekçelerin görevli idare merciine tevdiine,
    ...

Üye
    fullmoongokturk Avatarı

Gerçek Adı
    Göktürk KARAGÖZ
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Kalem;

Çok güzel açıkladığınızı ifade ederek teşekkür ediyorum. Fakat ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Göktürk, vergi mahkemesine dava açma süresi aşılmadıgında yapılacak şeyler belli. Ama senin durumun değişik. Karıştı işler. Bu noktadan sonra bir avukat yardımı iyi gelir diye düşünüyorum. Şimdiden ümitlendirmek istemiyorum seni. Senin davana bakabilecek bir arkadaş bulmaya çalışıyorum (dernek aracılıgıyla). Konya'dan. Bir yerle temas kurmaya çalışıyorum sonuçlanınca yazarım sana. İkna edebilirsem...
    Bu şekilde işin içinde avukat olunca senin gibi durumla karşılaşanlar arkadaşları bilgilendirme şansımız da olur. Bu amaçla bir hukuk yardımı bulalım diyorum. Dediğim gibi sadece teşebbüse geçtim. Dilerim olumlu sonuçlanır. Sonuçlanınca buradan yazarım sana. Şimdilik telaşlanma her şeyin bir çözümü vardır

Üye
    pasam Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    10.09-2017
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yeni araç alanlar da bu kadar zorluk çıkarsa eskıden bir yıl iki yıl once araç alanlar ne yapar heralde kdv yi geri alamazlar mı oluyor ben gecen yıl 2010 da araç aldım daha herangi bir yere müracatta bulunmadım sadece bir avukata telefonda soyledım adana mahkeme kararını oda bılıyormuş okumuş bana dedıgı yenı araç alanlar kdv yı gerı alır oncekı yıllarada alanlar alamaz dedi.

Üye
    fullmoongokturk Avatarı

Gerçek Adı
    Göktürk KARAGÖZ
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kalem;

İnşallah olumlu bir sonuç alırsın. Şimdiden çok teşekkürler. Ortada telaşe edilecek bir durum yok ki zaten. Ben bundan kelli salmışım çayıra mevlam kayıra hissiyle yaklaşıyorum Olsa da olur olmasa da... Ama yapılabilecek bir durum var ise, elimizden de bir şey geliyorsa onuda yapmamak nankörlük olur akabinde.

Üye
    esra baltacı Avatarı

Gerçek Adı
    Esra
    Son Giriş
    01.09-2013
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

allah yardımcın /mız olsun.. alcaksın ınsallah..

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

göktürk bizdeki bu mucaeleci ruhu olduktan sonra hiç bir engel duramaz önümüzde bende vergi mahkemesinin sonucunu bekliyorum bakalım ne diyecekler benim faturam kesildikten bir hafta sonra red yazısını elden aldım ve ertesi gün vergi mahkemesine verdim bendede usul hatası olmaz umarım şu aşamada yapmam gereken yada herhangi bi usulsuzluk yaptımmı bilmiyorum ? gelir idaresi başkanlığına bi dilekce verecekmiyim vergi dairesine verdiğimiz dilekce yetmiyomu yeni araç alanlar için?

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

önce herkese selam

sonra şu şaşkınlıgı atın bir üzerinizden . yazdıklarımı iyi okuyun . kendinize gelin . saçma sapan yorumlarada inanmayın .

bakın süreçte hata yaptıgınız olay şudur :

ilk mahkeme mercii tecavüzü kararı verince siz kararı anlamadınız ve temyize gittiniz . temyize gitmeniz anlaşılabilir ama neyi temyiz edeceginizi bilmiyordunuz . sandınızki temyizde mahkeme işin kdv kısmını karara baglar ama olay böyle olmaz temyize gittiginizde ilk mahkeme kararının yanlış oldugunu temyiz etmeliydiniz kıssaca olayda bir mercii tecavüzü olmadıgını savunmalıydınız bunu yapmadınız gittiniz kdv yok ötv yok başka şeyler ile savunma yaptınız gerci mercii tecavüzü olmadıgını da savunsanız karar aynı olacaktı olay tamamen mercii tecavüzüdür . size anlatmaya çalıştım ama malesef başarılı olamadım burda benimde hatam cok büyük çünkü daha fazla gayret etmeliydim .

sayın göktürk bu yazdıklarım aklınızın bir köşesinden hiç cıkmasın

1 ) sonuclanmış bir dava var diyorsun . ben göremiyorum öyle bir dava . ortada usulden kaybedilmiş bir dava var kıssaca mahkeme işin kdv boyutuna hiç bakmadı yani kdv yi alamazsın demedi sadece gittigin yol yanlış dedi. ilk mahkeme gib e kararı gönderdi . gib ister cevap verir ister vermez bu gib in bilecegi iştir

2 ) gib gönderirse sana cevap yazar mahkemeye cevap yazmaz

3 ve 4. sorun ise ) ilk mahkemeye gidip ilk mahkeme kararının hangi tarihte gib e tevdii edildigini ögrenebilirsin ve teblig tarihinden itibaren 60 gün sayarsın eger bunu yapmak istemiyorsan bir dilekce yazarsın ve gib den kdv iyade istersin red cevabını tekrar mahkemeye taşırsın . ama şunu unut ma her halukarda 2. bir dava acacaksın

genel olarak

bu karar kdv iadesinin reddi degildir . bu kararda kdv iadesiyle ilgili hic bir karar verilmemiştir . bu kararda kdv konusuna hiç girilmemiştir bile . bu kararın özü dava acmanın bir adabı vardır ve sen bu adaba uymadın kararıdır .

saygılar sunarım

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Göktürk, şimdi ben arkadaşla görüştüm. Ona anlattıklarımı mail yoluyla da ona ulaştıracagım. Ayrıca bu konunun geçtiği link de istendi. Dolayısıyla bu başlıgın linkini de vereceğim mailde. hukukçu arkadaşlarla birlikte degerlendirecekler. Sonucu bildirrim. Ben şimdi mail atacagım...
    İnşallah buyuk ihtimalle hukuk yardımı da alabileceksin...
    Böylece bizler de hiç olmazsa bu durumda ne yapacagımızı ögreniriz...

Üye
    shaman Avatarı

Son Giriş
    21.10-2013
    Saat
    11:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi araba alan birisi otuz gün içinde Vergi dairesinden red cevabı alıp Vergi mahkemesine dava açarsa doğru bir yol izlemiş mi oluyor?

Üye
    Hoskal Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    17:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Örnek Dava süreci:

1. İhtimal:Vergi Mahkemesinin verdiği "idari merci tecavüzü nedeniyle red" kararına karşı; davacı tarafından itiraz edilmezse mahkeme dava dilekçesini Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderir. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı da mahkemenin gönderdiği dava dilekçesini şikayet yoluyla düzeltme başvurusu dilekçesi olarak değerlendirip, konunun araştırıldığı yönünde bilgi yazısı gönderir davacıya. Akabinde Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı konuyu ilgili vergi dairesi başkanlığına sorar ve yazışmalar neticesinde davacıya talebinin reddedildiği bildirilir. Red yazısının tebliğinden itibaren Vergi Mahkemesinde 30 günlük dava açma süresi içerisinde dava açılabilir.

2. İhtimal:Vergi Mahkemesinin verdiği "idari merci tecavüzü nedeniyle red" kararına karşı; davacı tarafından itiraz edilirse,
    Bölge İdare Mahkemesinin itiraz üzerine verdiği onama kararıyla vergi mahkemesinin "idari merci tecavüzü nedeniyle red" kararı onanmış olur ve dava dilekçesini Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderir. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı da mahkemenin gönderdiği dava dilekçesini şikayet yoluyla düzeltme başvurusu dilekçesi olarak değerlendirip, konunun araştırıldığı yönünde bilgi yazısı gönderir davacıya. Akabinde Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı konuyu ilgili vergi dairesi başkanlığına sorar ve yazışmalar neticesinde davacıya talebinin reddedildiği bildirilir. Red yazısının tebliğinden itibaren Vergi Mahkemesinde 30 günlük dava açma süresi içerisinde dava açılabilir.

Sayfa 20 / 40 İlkİlk ... 1016171819202122232430 ... SonSon