Sayfa 18 / 40 İlkİlk ... 814151617181920212228 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 256-270 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    buzdan Avatarı

Son Giriş
    08.03-2013
    Saat
    15:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Benim raporumdada h ehliyeti alır otomatik vites araç kullanır ibaresi bulunmakta. şimdi bendemi ötv indiriminden faydalanamıyorum. Gerçi ben şuan sıfır araç alamayacağım ikinci el otomatik vites araç araştırıyorum ama olsun.

Üye
    Mustafa2256 Avatarı

Gerçek Adı
    MUSTAFA
    Son Giriş
    25.03-2015
    Saat
    17:40
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben konuyla ne alakası yok ama istediğimiz kişiye aracımızı kullandırabilecekmiyiz...

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    05:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dadaş,maden in rahatsızlığı sağ ayakta olduğu içjn mi özel tertibat yazmalı ?

Üye
    ekürim Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    15:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne kadar çok kişi dava açarsa bu konu o konu gündemde kalır ve baskı yaratır. 5-10 kişi mahkeme yolu ile kdv alır ise maliye bu konuda düzenleme yapmak zorunda kalır. 2005 yılındaki tebliğde değiklik yapıp ya oto için kdv iade edilmez diyecek ya da kdv yi istisna tutacaktır. Çünkü iki farklı uygulama olmaz. Bir yandan da meclisten bastırıp (engelli milletvekilleri aracılığıyla) Maliyenin olumlu bir şey çıkarması için çalışmak lazım (Maliye, para tutarları fazla olduğu için kdv istisnasına karşı çıkacaktır.Bir yanda da 2012 kriz yılı bu nedenle gelirinin düşmesini istemeyecektir.)

Üye
    erayhasim Avatarı

Gerçek Adı
    eray Arslan
    Son Giriş
    14.12-2011
    Saat
    21:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar ,

Benim konu hakkında bazı sorularım olacak,

1 - Kayın biraderim(%94 Down sendromlu) adına aracı satın aldık, muhtemelen önümüzdeki hafta sonu araç elimize ulaşır. Aracı aldığımız galeri bizden vasi tayini belgesi istemedi. Sadece sağlık raporunun 2 adet aslı gibidirinin yeterli olduğunu söyledi. Böylece işlemlere başlandı.

2- Bizim mahkemeden alınmış vasi tayini belgemiz yok.

3- Kayınbiraderim almanya(çifte vatandaş) doğumlu ve orada sulh hukuk mahkemesinden alınmış vasi tayin belgesi(yeminli tercümana çevirtilmiş ve Tr den noter onaylı) var lakin türkiye de kabul görür mü ?

4- Araç faturası kesildikten sonra ilgili vergi dairesine başvururken vasi tayini belgesi ile mi başvurmalıyız & gereklimidir. ?

Dün sulh hukuk mahkemesine gittim. 3 ay dan evvel mahkeme tarihi veremeyeceklerini belirttiler.. bu durumda ilk 30 gün denen bir süre var, sıkıntı yaşarmıyız ?

Teşekkürler.

Üye
    SUNLAND Avatarı

Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    15:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

DaDAŞ kardeş yalnış bilgilendirme yapma, Kanun aşağıdaki gibi, ÖTV kanununu açıp okuyabilirsin. Ototmatikl viteste özel donanım aranmıyor.

Malül ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması’na yönelik 30.04.2010 tarihli Özel Tüketim Vergisi Sirküleri/12’ye göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçlarıilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    15:41
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

sayın sunland

1 ) öncelikle yukarıda yazdığınız bilgiler kanun değildir sirküdür ve kanunuda biliyorum sirküyüde

2 ) cevap verdiğim arkadaşın sadece sol alt ekstremitede engeli yok . arkadaşın engel durumu farklıdır. tabii bu durumu bilmediginiz için yanlış değerlendirmişsiniz

3 ) bana okumamı tavsiye ettiğiniz o ötv kanununu ayrıntılı bir şekilde size okumanızı tavsiye ederim

4 ) sağlık raporunuzda tertibatlı araç kullanır yazmıyorsa ( sadece kendi kullananlar için ) ötv den faydalanmanız mümkün değildir .

5 ) her sol ayak engelli ötv den faydalanır diye bir kanun yok ötv de böyle bir maddede yok sirküyle yazılan bir şeyi kanun sayamazsınız. ötv kanunu çok açıktır tertibatlı araç der ve bu durumla yola çıkıp sol ayak engelli bir kişi gidip hastaneden tertibatlı araç kullanır raporunu alır ve h sınıfı ehliyetiyle maliyeye gelir maliyede o yukarıda yazdığınız sirküye göre bu kişiyi ötv istisnasından faydalandırır . eğer kişi hastaneden otomatik vitesli araç kullanır yazılı rapor alırsa bu raporla ötvden faydalanamaz kıssacası tertibat şarttır

yanlış değerlendirme yaparak kişilerin kafasını karıştırmayın lütfen

saygılar sunarım

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende sol ayak engellıyım.otomatik vıtes araç kullanır rapor aldım ve tasıtlar vergı d. Sordum ötv den yararlanıyorum

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    15:41
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

isa817

siz sadece sol ayak engellisiniz degilmi ?

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dogrudur sadece sol ayak.kdv konusunu dagıtmak istemem.ama bilader sen,sana özelden gelen mesaja cevap yazdın.bu sefer forumdaki arkadaşlar sana özelden gelen madenin sorusunu bilmedikleri için farklı anlaşım e tabiki haliyle yanlıs anlanılıyo

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

göktürk kararını merakla bekliyoruz umarım istediğin gibi karar cıkmıştır??

Üye
    SUNLAND Avatarı

Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    15:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖTV muafiyeti için;Sakatlık sol alt ekstrem olacak ve raporda h sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır yazmalı.

Üye
    freee Avatarı

Gerçek Adı
    akın
    Son Giriş
    05.12-2016
    Saat
    10:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul/kadıköy
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yasa çıkartıp önümüz kesilmesinde ...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

fullmoongöktürk , karar metnini bulent@engelliler.biz adresime gönderirsen özel alanları kapatıp burada yayınlayabilirim. Böylece üzerinde fikir yürütmek daha kolay ve verimli olur
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    BaCillus Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    14.12-2014
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Düzce
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    araç alımında ÖTV den muafız peki kDV'sindende muaf olunabiliyormu..

Sayfa 18 / 40 İlkİlk ... 814151617181920212228 ... SonSon