Sayfa 11 / 40 İlkİlk ... 78910111213141521 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 151-165 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    çhehov Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    15:51
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    yada kdv den pay veririz!

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

Yalnız burada vergi mahkemesinin vermiş olduğu ara karar, yani kesin karar değil. Yıldo arkadaşa gönderilen de karşı tarafın savunması. Hukuki olarak imkanı varmıdır bilmiyorum ama burada Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı hasım yönünden davanın reddini talep etmiş. Davanın özü yönünden değil. Hal böyle oluncada mahkeme bizede karşı tarafın savunmasına istinaden bizden de karşı savunma istiyor. Bizde burada hasım yönünden değişiklik talebinde bulunabiliriz diye düşünüyorum ama ne derece doğrudur yorum yapamıcam. Hukukcu arkadaşlarımız bu konuda görüşlerini yazarlarsa aydınlatıcı olur.

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    05:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bu konuları iyi bir maliyeciye sormak gerek. ben bi tane biliyorum yalnız konuya daha hakim daha vakıf bir arkadaşımız veya bülent bey sizin bu konuyu daha iyi yorumlıyacanızı düşünüyorum.Levent GEÇYÜREK üstat eski deftardar yardımcısı ve Maliye baş müfettişi , istifa etti şimdi izmir alsancakta yeminli mali müşavirlik yapıyor vede engelli hakları ve indirimleri üzerine bir çok makalelleri var.googleden kişinin yazılarına ulaşılabilinir.

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İsa bey,
    Ben Facebook sayfamdan Levent bey'e konu ile ilgili detaylı bir mesaj attım.
    Yalnız Dadaş06 rumuzlu Cihan bey'de Maliyeci ve hala görevli onun bilgileri ve mesajlarını dikkatle okuyun.Bizler yorum yapıyoruz ama Cihan bey konunun uzmanlarından.Faydalanmaya çalışalım fikirlerinden..
    Bilginiz olsun..

Çhehov ;
    Gerekirse anlaşırsak veririz değil mi )

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bütün arkadasların Yazdığını dikkate alıyorum.

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Peki şu an yargıda olan davalarımız etkilenecekmi benim davam vergi mahkemesinde fatura tarihim 18.10.2011 daha bir ay olmadı fatura tarihi bayiyle görüşüp birde onlara dava actırsammı beni kırmaz acarlar birde şunu unutmayın bayiye komisyon falan vermeyin Kdv den cünkü onlar arac sattıkca komisyon alıyor zaten ve anket için sizi arıyolar memnun kaldınızmı bayimizden size nasıl davrandılar diye bi anket yapıyor doğuş oto bayi hayır biz mahkemeye vermeyiz derse sizde bende size ankette kötü davrandığını söylerim diyip tehdit edersiniz

ki bu anket bayi için çok önemli

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İsa bey ;
    Levent bey'in soyadı GENÇYÜREK mi yoksa GEÇYÜREK mi ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: DADAŞ06 Mesajı Gör
    slm arkadaşlar

maliyenin savunma stratejisi belli oldu bu gün ilgili dairelere yapacakları savunma metni en ince ayrıntısına kadar detaylı olarak gönderildi . bir taneside bende tabiki .

ayrıntılar ise

1) kdv kanununun 8. maddesinin 2. fıkrasıyla ( bu maddenin özü eger sen kdv yatırısan ben alırım . eger yanlış yatırdıgının farkına varırsan iadeyi maliye bakanlıgı yapar eger farkına varmazsan bu benim sucum degil kardeşim yatırmasaydın ) kdv yi yatıran aracı aldıgınız bayiidir . burda muhattabınız bayiidir ve siz kişisel olarak bana ( yani vergi dairesine ) dava açamazsınız . vuk ve kdv kanunlarına göre bana davayı ancak aracı aldıgınız bayii acabilir ( kıssaca topu taca attı . ama bu yasal ve dogru bir dayanaktır haberiniz olsun )

2 ) burda bir vergi hatası yoktur . evet kdv kanununun 8. maddesinin 2. fıkrasına göre kdv yatırmak isteyen herkes kdv yatırabilir eger kdv ödememesi gereken biri kdv yatırıyorsa bu benim hatam olmaz ( dogru bu bayiinin hatası ) . bu benim hatam olmadıgı için vergilendirme hatası olarak vuk kanununa göre dava açamazsınız ve aynı gerkçeyle vuk kanununa göre şikayet yolu ile dava açma hakkınız da yok ( bu da dogru )

3 ) en vurucu madde bu sıkı durun . kdv tahsil edilmesi bizim ( yani vergi dairesinin ) bir işlemi degil satıcı firmanın işlemidir . bu sebeple vergi dairesine dava açılması mümkün degildir YORUM SİZİN

4 ) engelliler kanunu yasalaşırken bu kanuna engelli taşıtlarıda dahil edilmek istendi ve kanun teklifleri sunuldu ama kabul edilmedi ( işte bu cümle son derece tehlikeli )

5 ) otomobiller münhasıran engelliler için üretilmiş araç degildir

6 ) adanadaki dava kişiyi baglar
    İlk 3 madde teknik içerikte. Buna dair hukuki değerlendirme yapmak lazım. Lütfen hukukçu ve maliyeci tanıdığı olan herkes bu argümanlara karşı görüş alsın ve bizlerle paylaşsın.

4- "engelliler kanunu yasalaşırken bu kanuna engelli taşıtlarıda dahil edilmek istendi ve kanun teklifleri sunuldu ama kabul edilmedi"
    Bu argüman kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddia iki açıdan tutarsızdır:
    1- Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen 5378 sayılı ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN'un KDV istisnasını düzenleyen 30. maddesine dair ne Genel Kurul'da ne de komisyonlarda bir teklif yapılmıştır. Bu madde 1 Temmuz 2005 tarihinde gerçekleştirilen 22. Dönem 3. Yasama Yılı 123. Birleşiminde kabul edilmiştir ve Genel Kurul Tutanağı incelendiğinde (bkz) maddeye dair hiç bir teklifin yapılmadığı açıkça görülmektedir.
    2- Bu maddeye dair ilgili komisyonlardaki görüşmelerde de bir öneri yapılmamıştır. Yapılan şey şudur: Başbakanın imzası ile 44 maddeden oluşan "Özürlüler Hakkında ve Bazı Kanunlar ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı" TBMM Başkanlığına verilmiştir. Aynı anda Başkanlığa aynı konuda 2 ayrı kanun teklifi daha sunulmuştur. Bunlardan biri Tekirdağ Milletvekili Mehmet Nuri Saygun imzasıyla sunulan 46 maddelik "ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ"dir, diğeri de 49 Milletvekilinin imzasıyla sunulan 91 Maddelik "ÖZÜRLÜLER KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ"dir. Bu bağlamda iki kanun teklifi Tasarı ile aynı konuları düzenlediğinden, Tasarı ile birleştirilmiş, görüşmelerde Başbakan imzasıyla sunulan Tasarının esas alınacağına karar verilmiştir. Yani, ortada ne dava konusu ile ilgili maddeye dair bir teklif vardır ne de görüşme. Olan şey, aynı içerikte olduğu gerekçesiyle biri 46 diğeri 91 maddeden oluşan kanun tekliflerinin tümden görüşme dışı bırakılmasıdır.
    Hülasa, 5378 sayı numarası ile yürürlüğe giren ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN'un bu 137 maddeyi tümden dışladığını söylemenin mantıkla ve kanunun amacı ile bağdaşmadığı, hukuki mesnetten yoksun olduğu açıktır. Ayrıca mevcut yasada var olan bir şey için ilgili kanuna ekleme yapılmasının bir anlamı olmadığından dolayı, olası bir kanun teklifinin kabul edilmemesi de son derece doğaldır.

5- "otomobiller münhasıran engelliler için üretilmiş araç degildir"

5378 sayılı kanunun Başbakan imzasıyla sunulan genel gerekçesi bu argümanı kadük hale getirmektedir: "Anayasamızda özürlü bireylerin temel sorun alanları olan; eğitim, sağlık, çalışma hayatı, sosyal güvenlik ve toplumsal hayata uyum alanlarında özel düzenlemeler yapılmış ve özürlü bireylere bu alanlarda özel olarak korunacak grup olarak yer verilmiştir. Ancak, Anayasamızda yer alan bu hükümlere rağmen özürlü bireylerin sorunlarının azaltılmasında yeterli mesafe alınamamıştır. [...] Özürlülük; özürlü bireyi, ailesini, yakın çevresini ve ait olduğu toplumsal yapıyı ilgilendiren bir olgudur. Özürlü bireylerin diğer toplum kesimlerinden farklı olmayan temel gereksinimleri bulunmaktadır. Sağlık, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanma, eğitim görme, meslek ve iş edinme, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler ile siyasal yaşama katılma bunların başında gelmektedir. Ancak temel gereksinimler açısından bir farklılık bulunmamasına karşın, bir özel gereksinim grubu oluşturan özürlü bireyler, bu hizmetlere ulaşabilirlik açısından diğer bireylere göre eşit olmayan bir konuma sahiptir ve bu anlamıyla da ayrımcılık belirginleşmektedir. [...] Ayrımcılık açısından değerlendirildiğinde; toplumsal alan ve yaşam çevresi, özürlü bireyler gözetilmeden düzenlenmektedir. Bu yapılanma, özürlü bireyi korunmaya muhtaç ve dar bir çevreye bağımlı kılmakta, toplumsal yaşam içinde ulaşabilirliğini sınırlandırmakta ve engelli duruma getirmektedir. Bu düzenlemelerdeki temel ilke; özürlü bireylerin gereksinimlerinin diğer bireylerinkiyle eşit önemde olduğu, bu gereksinimlerin toplumsal planlamalarda esas alınması ve bütün bireylere ayrımcılığı ortadan kaldıracak ve eşit katılım fırsatını tanıyacak biçimde kullanılması olmalıdır. [...] Bu bağlamda dünya ölçeğinde özürlülere yönelik yapılan her türlü çalışmanın ana hedefi özürlülerin toplumsal yaşama tam ve eşit katılımının sağlanması ve güçlendirilmesidir. İnsan hakları ve temel özgürlüklerin tam olarak hayata geçirilmesi, özürlülerin eşit fırsatlara sahip olmaları ve güçlendirilmeleri için esastır. Bölgesel farklılıkların, tarihsel, kültürel ve dini nedenlerin önemi akılda tutulurken, siyasi, ekonomik veya kültürel sistemlerine bakılmaksızın, tüm insan haklarının ve temel özgürlüklerin korunmasını ve geliştirilmesini sağlamak ana hedeftir. Özürlü olmakla hiç kimsenin; bağımsız yaşama, yaşamdan haz duyma, kendi tercihlerini kullanma, topluma katkıda bulunma, bir meslek sahibi olma, ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel ve eğitsel alanlardan yararlanma, fırsat eşitliği, tam katılım, istihdam, iyi bir yaşam standardına ulaşma ve kendine yeterli olma, kendi sorunlarının çözümüyle ilgili konularda söz ve karar sahibi olma hakları kısıtlanamaz ve engellenemez. Özürlülerin kendine yeterli, toplumla kaynaşabilen, üretici bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için eğitsel, kültürel, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bütün hizmetler, olanaklar ve avantajlar özürlülerin toplumla kaynaşmalarını engellemeyecek biçimde ve onların durumlarına ve ihtiyaçlarına uygun koşullarda düzenlenmelidir. [...] Tasarı, yukarıda belirtilen gerekçelerle hazırlanmıştır."
    Kaldı ki kanun koyucu eğer motorlu taşıtların KDV'den istisna olmamasını isteseydi ve bu araçların engellilerin günlük yaşamları için gerkekli olduğu kanısına varmasaydı, KDV kanununun 17 4 s maddesine bu durumu açıkca yazar, hatta ve hatta yurt dışından gümrük muhafiyetiyle getirilen araçların KDV'den de istisna oldugunu belirleyen KDV kanununun 16'ya 1 b fıkrasına "engelli araçları hariç" diye parantez içi bir hüküm koyardı. Malum, KDV 16'ya 1 b'de KDV'den istisna olunması istenmeyen gümrük kanunun maddeleri parantez içi hükümle engellenmiş, ama arabalar engellenmemiştir. Bu durum açıkca ortaya koymaktadır ki kanun koyucu arabaları KDV'den istisna olarak görmektedir.

6- "adanadaki dava kişiyi baglar"

Evet, mahkeme kararları kişiyi bağlar ve onun için ben de şahsi davamı açarak kanuni hakkımdan yararlanmak istedim. Kaldı ki Adana'da Bölge İdare Mahkemesi'nin kararına gerekçe olan argümanlar da, bu davada ortaya koyduğumuz gerekçeler de Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan tüm engelliler için sabittir. Davalı kurumdan beklentimiz mahkeme kararlarına ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gücüne karşı ayak diremesi değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının önündeki engelleri kaldırması ve Başbakan imzalı kanun gerekçesinin gereğini yerine getirmektir...

Not: Yukarıdaki ifadeler mahkeme dilekçesine uygun hale getirilir... Burada amacım temel argümanları ortaya çıkartmak. Bu bağlamda önerilerinizi yazarsanız metne son şeklini veririz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Bunu bölge idare mahkemesine sunacak şekilde yazarsan bülent abi daha iyi olur çünkü bizim hali hazırda bi davamız var zaten benim fatura tarihim henüz geçmedi zaten atık tarihin bi önemi yok bayi ye actıracaksan davayı ne yapıcaz çok şaşırdım?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Bölge mahkemesine yazılacak dilekçe için henüz araştırıyprum. Emsal bi dilekçe bulup üzerinde çalışacağım. Yalnız, gelirler idaresi başkanlığının savunması da önemli. herkesin davasına aynı savunmayı vereceklerse, tamam, ama önce bu savunmayı ve vergi mahkemesinin kararını görmek lazım.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gençyürek kardeşim

Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar istanbul için yazıyorum hiç mi hiç sanmıyorum bayiilerin bizim için dava açacak vs. uğraşacak zaten ekmek peynir gibi araç satıyorlar belki anadoludaki şehirlerde kabul ederler belki...

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mahkeme yoluyla olcbk ne olcaksa kanunda boşluk yok gibi.kisinin özür derecesinin mecburiynetine kdv iade eder diye düsünüyorum.kendi fikrim bu.adanadakinin engeli ney di

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey

ilk 3 maddeden kurtulmak kolay

1 ) vergi dairelerine verdiginiz dilekcede hatanız şudur : olayı vergi hatası olarak degerlendirmişsiniz bu sebebeple hem bu 3 maddeye takılıyorsunuz hemde mecii tecavüzü kararıyla karşı karşıya kalıyorsunuz . oysaki dilekcenizde kdv kanununun 8. maddesinin 2. fıkrasına göre düzeltme talep edip iade isteseydiniz bu 3 madde ve mercii tecavüzüyle karşılaşmazdınız .

öncelikle bayiye bir dilekce yazacak ve kdv kanununun 17 ye 4 s maddesiyle kdv den istisna oldugunuzu ve ödememeniz gerektigini belirtecektiniz. bayii de bu dilekcenizle birlikte kdv kanununun 8 e 2 fıkrasına * göre düzeltme talep edecekti ve talebe verilen red cevabına göre vergi mahkemesine gidecektiniz
    bu sayede ilk 3 maddeden ve merci tecavüzünden kurtulacaktınız cünkü bakanlıgın bu konuda yayınladıgı 91 ve 23 no lu tebligler var eee bakanlık kendi tebliglerini yok sayamaz zaten

ayrıca hakimler bu üç maddeyi büyük ihtimalle dikkate almayabilir çünkü tebligi mahkeme huzurunda yok hükmündedir hakimler kanuna bakar

2 ) kanun teklifleri kısmına gelirsek . mevcut yasada var olan bir şey için kanununa ekleme yapılmasının bir anlamı olmadıgından dolayı şimdiye kadar verilen kanun tekliflerinin kabul edilmemesi son derece dogaldır . kaldıki kanun koyucu eger motorlu taşıtların kdv den istisna olmamasını isteseydi ve bu aracların engellinin günlük yaşamları için gerkekli oldugu kanısına varmasaydı kdv kanununun 17 4 s maddesine bu durumu açıkca yazar hata ve hatta yurt dışından gümrük muhafiyetiyle getirilen araçların kdv dende istisna oldugunu belirleyen kdv kanununun 16 ya 1 b fıkrasına engelli araçları hariç diye parantez içi bir hüküm koyardı malum kdv 16 ya 1 b de kdv den istisna olunması istenmeyen gümrük kanunun maddeleri parantez ici hükümle engellenmiş ama arabalar engellenmemiştir bu durum açıkca ortaya koymaktadırki kanu koyucu arabaları kdv den istisna olarak gçrmektedir.
    bu lstedeki 5 numarayada uygun

3 ) 6 numara icinse evet mahkeme kararları kişiyi baglar bu sebeple bende kişisel olarak dava acarak kanunulardan faydalanmak istedim

saygılar sunarım

* KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
    Madde 8

2. Vergiye tabi bir işlem sözkonusu olmadığı veya katma değer vergisini fatura veya benzeri vesikalarda göstermeye hakkı bulunmadığı halde; düzenlediği bu tür vesikalarda katma değer vergisi gösterenler, bu vergiyi ödemekle mükelleftirler. Bu husus kanuna göre borçlu oldukları vergi tutarından daha yüksek bir meblağı gösteren mükellefler için de geçerlidir. Bu gibi sebeplerle fazla ödenen vergiler, Maliye Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslara göre ilgililere iade edilir.

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Cihan bey,
    Teşekkürler madde madde yazarak açık bir şekilde anlatmışsınız elinize sağlık..
    Yeni araba alacak olan kişiler ne yapmalı..
    Madde şeklinde yazarsanız..Çünkü madde şeklinde çok açıklayıcı oluyor..
    Sizin bilgileriniz ışığında benim gibi diğer başvuracak kişilere yol göstermiş olursunuz..
    Teşekkürler.

Sayfa 11 / 40 İlkİlk ... 78910111213141521 ... SonSon