Sayfa 10 / 40 İlkİlk ... 6789101112131420 ... SonSon
Toplam 587 mesajın 136-150 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    YILDO Avatarı

Gerçek Adı
    YILMAZ
    Son Giriş
    26.10-2013
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ / İZMİT
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Jungle;

Merhaba,
    Vergi dairesinin vergi mahkemesine yaptığı savunma ve sonucunda Vergi mahkemesinden bana gelen red cevabı:

Bursa Vergi%20mahkemesi 01 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    Bursa Vergi%20mahkemesi 02 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç
    Bursa Vergi%20mahkemesi 03 - Sakat statüsünde alınan araç için ödenen KDV'nin geri alınması işlemleri ve süreç

Üye
    dageteginden Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    21:58
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bilgi paylaşımları için teşekkür ederim.
    Bende 12.04.2011 Tarihinde araç aldım o zaman böğle bir şeyden haberim yoktu şimdi iade talep etsem olurmu
    yazılanlardan anladığıma göre GİB başvurmam gerekiyormuş bunun için örenk bir dilekçe varmı
    ben 2010 da GİB'e yazmıştım ama olumsuz cevap gelmişti daha sonra Sayın Başbaka verilmek üzere bir not vermiştim ama sanırım ulaşmadı elbirliği yaparsak bu işin üstesinden gelebiliriz diye düşünüyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Tamamdır, şu şeklide ekliyorum Vergi Mahkemesi'ne sunulacak dilekçeye:

Ayrıca yurt içinden alınan özürlü statüsündeki araçlar aynı gerekçelerle 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 7. maddesi ile Özel Tüketim Vergisi'nden ve 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 4. maddesi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden; yurt dışından alınan özürlü statüsündeki araçlar ise hem 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 167. maddesiyle Gümrük Vergisi'nden hem de 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 16. maddesinin 1. fıkrasının b bendi ile 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 167. maddesine atıf yapılarak Katma Değer Vergisi'nden istisna tutulmaktadır. Bu durumun, yurt dışından ithal edilen özürlü statüsündeki araçlar KDV'den muaf tutulurken yurt içinden alınan araçların 5378 sayılı kanuna rağmen bir tebliğ ile KDV'den istisna tutulmaması durumunun, hem kanunun tebliğ karşısındaki mutlak üstünlüğü ilkesini zedelediği, hem Anayasanın 10. maddesi ile çeliştiği, hem de yurt içindeki üreticiyi yurt dışındaki üretici karşısında zarara uğrattığı açıktır.

Ayrıca, halihazırda vergi mahkemesine dava açmış bulunan arkadaşılarımızın bu eklemeyei yapmasına gerek yok. Nasılsa vergi mahkemesi aleyhimizde karar verecek ve kararı bölge idare mahkemesine taşıyacağız. O aşamadaki dilekçede bu yeni ayrıntı yer alır...

Bölge idare mahkemesine verilecek dilekçenin içerik olarak vergi mahkemesine verilen dilekçeden bir farkı olmaz sanırım. Sadece şekil olarak bir değişiklik gerekecektir... Buna dair elimde bir örnek yok. Önerisi olan varsa paylaşsın lütfen... Ben de bu arada bir örnek hazırlamaya çalışacağım...

Araç alımı üzerinden 30 günü aşan bir süre geçen arkadaşlar, malum, vergi mahkemesi ile zaman kaybetmeyecekler, doğrudan gelirler idaresi başkanlığına dilekçe ile başvurup kdv'yi geri isteyecekler. Bu dilekçe de vergi dairesine verilen dilekçenin benzeri olacak. Sadece tepedeki makam adaı değişecek....

YILMAZ, resmi bana bulent@engelliler.biz adresime gönderirsen, ben mesajına eklerim....
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    05:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BİRİNCİ BÖLÜM : GÜMRÜK VERGİLERİNDEN MUAFİYET VE İSTİSNA Madde 167 - Aşağıda sayılan hallerde, serbest dolaşıma sokulacak eşya gümrük vergilerinden muaftır:.......................................... ..........
    5. Gerçek kişiler tarafından ithal edilen kullanılmış şahsi eşyadan;
    a) Kanuni ikametgahlarını Türkiye Gümrük Bölgesine nakleden gerçek kişilere ait alındığı tarihte üç yaşından büyük olmayan kullanılmış motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtaları, diyo

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Yılmaz, araç aldığım bayii vergi açısından Ertuğrulgazi vergi dairesine bağlı değil miymiş? Dilekçeyi oraya yazıp kdv'yi istemişsin, "Müdürlük" farklı mıymış da usul yönünden davada ara karar çıkmış?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar

maliyenin savunma stratejisi belli oldu bu gün ilgili dairelere yapacakları savunma metni en ince ayrıntısına kadar detaylı olarak gönderildi . bir taneside bende tabiki .

ayrıntılar ise

1) kdv kanununun 8. maddesinin 2. fıkrasıyla ( bu maddenin özü eger sen kdv yatırısan ben alırım . eger yanlış yatırdıgının farkına varırsan iadeyi maliye bakanlıgı yapar eger farkına varmazsan bu benim sucum degil kardeşim yatırmasaydın ) kdv yi yatıran aracı aldıgınız bayiidir . burda muhattabınız bayiidir ve siz kişisel olarak bana ( yani vergi dairesine ) dava açamazsınız . vuk ve kdv kanunlarına göre bana davayı ancak aracı aldıgınız bayii acabilir ( kıssaca topu taca attı . ama bu yasal ve dogru bir dayanaktır haberiniz olsun )

2 ) burda bir vergi hatası yoktur . evet kdv kanununun 8. maddesinin 2. fıkrasına göre kdv yatırmak isteyen herkes kdv yatırabilir eger kdv ödememesi gereken biri kdv yatırıyorsa bu benim hatam olmaz ( dogru bu bayiinin hatası ) . bu benim hatam olmadıgı için vergilendirme hatası olarak vuk kanununa göre dava açamazsınız ve aynı gerkçeyle vuk kanununa göre şikayet yolu ile dava açma hakkınız da yok ( bu da dogru )

3 ) en vurucu madde bu sıkı durun . kdv tahsil edilmesi bizim ( yani vergi dairesinin ) bir işlemi degil satıcı firmanın işlemidir . bu sebeple vergi dairesine dava açılması mümkün degildir YORUM SİZİN

4 ) engelliler kanunu yasalaşırken bu kanuna engelli taşıtlarıda dahil edilmek istendi ve kanun teklifleri sunuldu ama kabul edilmedi ( işte bu cümle son derece tehlikeli )

5 ) otomobiller münhasıran engelliler için üretilmiş araç degildir

6 ) adanadaki dava kişiyi baglar

saygılar sunarım

Üye
    istikbal Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

DADAŞ06;

O zaman ortak bir sorumluluk alacak bayi ile anlaşıp tüm araçları onun üzerinden KDV almadan alıp onun vergi dairesine bu araçlara mahsup edilen Kdv yi ödememesini sağlamaktan geçer. Madem vergi dairesi ben mükellef olarak müşteriyi tkmam seni tanırım bayici birader diyor çözüm budur. Ardından Vergi daire'si karşı atağa geçtiğinde tüm engelli araç sahiplerinin vekaletinde tek bir daire'ye davalar açılır ve kısır döngü başlar. Ama sonu bence engellilerin zaferi ile neticelenir.

Üye
    öztürkmen Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

yukardaki mahkeme kararı hasım mevkiine yönelik, nihai mahkeme kararı, dava 30 gün günlük sürede açılmışsa red (muhtemel ) veya kabul kararı verecektir. Bu sürde açılmamışsa Maliye Bakanlığına tevdine karar verecektir. Yani bakanlığa dilekçe vermiş gibi olacak. Buraya dikkat verilecek karara vaya 60 gün süre de bakanlık cevabına veya zımmen reddine karşı dava açılması gerekmektedr. Arkadaşlar Ankaradaki açılan davaların hepsi görevimden dolayı elimden geçiyor değişik bir kararı yakalarsam hemen yayınlarım ancak başka illerdeki arkadaşlar da hemen yayınlasın. ayrıca burada yeni bir veri vaya değişik bir durum olursa yazılması daha iyi olacağı kanısındayım.

Üye
    isa817 Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    23.08-2013
    Saat
    05:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İcem konu karmasıklasmaya başladı.belkıde ozaman bayii mi dava açılmalı,ya da bayii mi vergi dairesine dava açmalı.adanadakı dava kisiyi bağlıyorsa ozaman engelli kisi bu aracı münhasıran kullanması gerekiyo da mahkeme kdv nin iadesı uygun gördü yoksa. Farklı bir yol izlenmeli....?

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Vergi dairesi kendini böyle savunacak peki biz u savunmaya ne şekilde cvap vericez?

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Dadaş06 .....Cihan bey,
    Çok açıklayıcı bilgi sunmuş arkadaşlar olay net..Bizim otomobil bayileri ile görüşüp anlaşmamız lazım..Çünkü dava açma hakkı onların var..Yani konumda haklıyız ancak dava açan kişi yanlış kişi olduğundan davanın reddine karar verilmesi olası ihtimal..Yok eğer biz bayii aracılığıyla dava açarsak kazanma şansımız yüksek bir ihtimal..
    Ben böyle anladım..
    Görüşlerinizi alayım..

Bülent bey bu konu hakkında yorumlarınızı almak isterim..Ne dersiniz..
    Cihan bey konuya vakıf ona teşekkür ederiz..
    Kolay gelsin..

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

DADAŞ06;
    Aldınız mı cevabı....

Üye
    fullmoongokturk Avatarı

Gerçek Adı
    Göktürk KARAGÖZ
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu işin iyice cılkı çıktı he. Dün dava takibi için e-devlet sistemine girdim. Dikkat çekici nokta şu idi: Daha önce dava adı geçen Bölge İdare Mahkemesi ve dosya numarası gibi bilgiler yer almakta iken, dün baktığımda Bölge İdare Mahkemesi davasına dair bütün bilgilerin silindiğini ve yer almadığını fark ettim. Bölge İdare Mahkemesine ilişkin bilgilerin daha 3-5 gün önce sistemde kayıtlı olup şimdi ise sistemden silinmesiyle iyice kafam karıştı

Üye
    karaaslan_123 Avatarı

Gerçek Adı
    Nurettin
    Son Giriş
    24.09-2013
    Saat
    20:16
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eğerki dediginiz gibi ise bayiler ile anlaşıp herkes o bayiler üzerinden davalarını takip edcek ama bayiler derseki senin alacagın kdv benim sorunum degil derse ilgilenez bizi gibi. belirli şehirlerde belirli bayilerle anlaşıp kdv sini almak isteyen alıcılar oralardan alış veriş yapma imkanı dogar. bu hem bayi sahibinin işine gelir hemde biz alıcıların... Benim kendi görüşüm.

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar,
    Burada KDV ile ilgi bir kaybımız yok,aslında Bayii'ninde yok..Sadece bizim yerimize bayi dava açacak.
    Yani kardeşim ben senden araç alacam fakat bunun karşılığında benim dava açma hakkım olmadığından sen açacaksın diyeceğiz.Gerekirse mahkeme harcınıda biz veririz ve dava takibinide yaparız..BAYİİ'ye resmi olarak dava açma hakkın var aç diyeceğiz..Ancak Bayii bunu kabul eder etmez ayrı bir konu...
    Onuda tatlı bir dille bağlayacağız,bak kardeşim bize yardımcı olursa Bizim gibi onlarca insan olduğunu size faydamız olabileceğini falan filan bağlayacağız.Aklıma başka bir şey gelmiyor vallahi...

Sayfa 10 / 40 İlkİlk ... 6789101112131420 ... SonSon