Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cakmakm Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    30.05-2013
    Saat
    11:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar benim bir özürlü aracım var bu aracımı zor zamanlarda eşi oglum kulanabilirmi bu konuda banayardımcı olurmusunuz teşekkurler,

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

aracınızda özel donanım varsa sizden başkası kullanamaz.

otomatik vitesliyse herkes kullanabilir.

Üye
    erolktr Avatarı

Gerçek Adı
    Erol
    Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

otomatik vitesliyse ancak özel tertibatta varsa kullanabilir mi?

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Eğer ki özel donanım mevcut ise kullanamazlar....

Üye
    CAN_KUŞ Avatarı

Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

neden kullanamıyorlar ben uzun yola gıdersem nasıl kullanacagım o kadar yolu

Üye
    akcay Avatarı

Son Giriş
    16.11-2011
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BEN 20 yıldır özel tertibatlı araç kullanırım ve her yıl bursa dan trabzona giderim ve genellikle aracımı yanımda birisi kullanır ve polis durdurduğunda hiç sorun çıkarmaz.kişi araçata olunca aracı kim kullanırsa kullansın

Üye
    CAN_KUŞ Avatarı

Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ıyı haber. aslında bunun yasadada maddesı olması lazım

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

cankuş yalnız yanıldığın bişey var yasal bir dayanağın yok burada tamamen polisin insiyatifine kalmış sana orada 3 milyar ceza kesip ehliyetine el koyup bir daha engelli araç alma hakkını oratadan kaldırabilir.

Üye
    ukymk Avatarı

Son Giriş
    14.05-2012
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Fabrikamızda çalışan bir abimiz Tertibatlı bir araç aldı
    Geçenlerde bursadan Orduya gitti yolda polis çevirmiş.
    sonrada sen yorulmuşsundur. çocuk kullansın biraz demiş POLİS???

Anlam vermekte zorlanıyorum..
    Anlaşılan bunu şu şekilde yorumlayacağız.
    şehirler arası yolculuklarda araç sahibi aracın içinde iken eşinin çocuğunun kullanmasına müsade ediyorlar galiba??
    Ama yazılı olanlar bunu böyle demiyor.
    Bu nasıl iş

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Varolan düzenlemeye göre araçta özel donanım varsa, o aracı araç sahibinden başka hiç kimse kullanamıyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cakmakm Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    30.05-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar benim h sınıfı ehliyetim var soltaraftan ortapetik engeliyim otamatik fitesli araç kulanabilirmiyim.bundan on sene önçe yurdışından özel tertipatlı araç getirtim gümrüktan on seneyi doldurduğundan gümrükten düşürtüm simdiye kadar vergisi yoktu şimdi yeni çıkan kanunda verğisi varmıdır birde ozamanlar yurdışından gelenaraclarda tartibat mecburdu benimde aracım tartibatlı ben tertibatzızda sürebiliyorum araçımıns tertibatını söksem herhangi bir cezası varmı birde aracımı otamatik fitesli tertibatsız kulansam bir tirafikte bir sorun cıkarmı hepinize selamlar sizleri cok seviyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ankara Naklihane ile iletişime geçip aracın ruhsatındaki şerhi kaldırtacaksınız.
    Makine mühendisine gidip aracın üzerindeki donanımı çıkartmak için proje çizdirip, donanımı çıkarttıracaksınız
    Emniyet'e gidip ruhsatı değiştireceksiniz.
    Not: Aracı dilediğiniz gibi satabilirsiniz de tabii ki.

Ama öncesinde... Sürücü belgenizde ya da emniyeteki dosyanızda "özel donanım" ibaresi yer alıyordur herhalde? Bunu değiştirmeniz gerek. Bunun için yetkili hastaneler'den birinden yeni bir rapor çıkarttırmanız ve onu emniyet'e götürmeniz gerek. Raporda sol bacaığınızdan sakatlığınız olduğu tanı olarak belirtilmeli ve ayrıca "otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı sürücü olur" ibaresi bulunmalı. Bu rapor ibaresi sürücü belgenize işlendiğinde, otomatik vitesli tüm araçları kullanabilir hale geleceksiniz.

Sol bacağından sakatlığı olanlar yurt içinden otomatik vitesli aracı -hiç bir özel donanım olmaksızın- ötv-mtv istisnası ile satın alabilirler. Ve bu aracı herkes kullanabilir...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cakmakm Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    30.05-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benim anlamadığım koınu yurt içinden alınan otamatik fites tartibatlı özurlü aracını eşiniz b s ını f ı ehliyetle kulanabiliyormu lütfen bana bilgi verin teşekkürler birde ben 95 senesinde yurt dışından tertibatlı bir araç getirdim 10 yılı doldugundan gümrükten düşüttürdüm şimdi ise kulanıyorum inşalah bir sakıncası yoktur arada bir b sınıflı eşim işe gidipgeliyor bunun bir sakıncası vamıdır lütfen bana bir yardımcı olun teşekkürler sizleri seviyorum, l

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Konu ile ilgili aklıma takılan bir soru var. Mesela bu sol gaz pedalı sistemi istendiğinde devre dışı bırakılabiliyor . Yani donanım orada duruyor, çıkarılmıyor ama sol gaz pedalını arkaya doğru çekince normal sağ ayak ile kullanılabiliyor (bu arada otomatik vitesli araçtan bahsediyorum). Bu şekilde bence hem sağ ayak engeli olan kişi hem de sağlıklı eşi kullanabilir (özel tertibatı sökmeden devreye sokup veya devreden çıkararak)

Sol ayak engeli olan kişinin yakınları nasıl ki kullanabiliyor özürlü aracını, sağ ayak engelli olanın da aynı haktan faydalanmış olur böylece. Olası polis kontrolünde sanırım yine polisin insiyatifinde kalmış olacak ama bence bu şekilde bir tertibat olursa yakınlarının kullanması engellenmemeli.

Bu arada engelsiz yaşam fuarına alman bir firma katılmıştı, engelli arac sistemleri tasarlayan ve üreten. Orada her iki ayağını kullanamayan sürücüler için geliştirilmiş bir sistem vardı, sağ tarafa takılıyor ve elinizle kumanda ediyorsunuz (kolu aşağı itince gaz, öne itince fren yapıyor, diğer versiyonunda kendine doğru çekince gaz, öne doğru itince fren yapıyor). Bu sistemin de 3 avantajı var direksiyondan kumandalı sisteme göre:
    1. direksiyondan cember ile kumandalı sistemde airbag sorunu yaşanıyor, bunda öyle sorun yok
    2. istendiğinde kolaylıkla devreden çıkarılabiliyor, normal arac gibi kullanılabiliyor, sonra yine devreye alınabiliyor
    3. bu tertibatı takmak için aracın hiçbir yeri delinmiyor, böylece satarken tertibatı çıkardığınızda, takılmış olduğu belli olmadığından aracın değeri de düşmemiş oluyor.
    Bunlar firmanın satış temsilcisinin aktardığı bilgiler.. onun yalancısıyım
    ve işte böyle kolaylıkla devreden çıkarılabilen bir sistem varsa neden devreden cıkarıp normal sürücü kullanamasın?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Mustafa bey, bir üstteki mesjaımı okuyup, anlaşılmayan bir yer varsa onu sorar mısınız...

Evet Landish, çok çok çok spesifik bir donanım değilse, B sınıfı sürücü belgesi olan kişiler de araçlarımızı kolayca kullanabilir. Bizdeki donanımı görünce bocalayacak B sınıfı sürücü belgesi olanlar eminim son model bi Mercedes kullanmak istediklerinde de benzer bocalamayı yaşarlar. Mercedes kullanmak için özel bi ehliyet aramıyorlar da kıytırıktan özel donanımlı araç kullanmak için niye arıyorlar!

Bu konuda bir tartışma: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-oneriler.html

Sayfa 1 / 2 12 SonSon