Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    guneyli Avatarı

Son Giriş
    29.08-2008
    Saat
    18:06
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar kızkardeşim %100 engelli

1 - onun adına yurt dışından sedan veya hatchback kasa araç alabilir miyim?
    2- aldıgım zaman yurt dışından kaç yıl satamıyorum ötv siz
    3- yeni yasaya göre yurt içindeki 5 yıl bittiğinde önceden ötv ötemeli idi şimdi ise hiç bir şekilde ötv ödemiyorum sanıyorum. değil mi? ve 5 yıl sonra engelli olmayan birine satabilir miyim?

kusuruma bakmayın bir kaç soru sordum bir anda

teşekkür ederim şimdiden

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Yurt dışından sadece minibüs getirebilirsiniz. Getirilen araçta, kızkardeşinizin araca binip-inmesini sağlayacak özel donanım bulunmak zorunda.

Yurt içinden ise özel donanımsız sıradan bir araç (1600 cc'ye kadar) alabilirsiniz. Araçta sakat damgalı plaka olur. Alırken ÖTV ve sonrasında MTV'leri ödemezsiniz. 5 yıl kullandıktan sonra kime isterseniz vergisiz şekilde satarsınız. Daha önce -sakat olmayan birine- satarsanız, başta ödemediğiniz ÖTV'yi ödersiniz
    Araç kardeşinizin üzerine olur. Aracı araç sahibinin 3. dereceye kadar kan bağı olan kişiler kullanabilir. Bu ibare ruhsata işlenir. Başka hiç kimse aracı kullanamaz.
    Ayrıca aracın yasal sorumluluğu da size (noterde tahütname veren kişiye) ait olur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    guneyli Avatarı

Son Giriş
    29.08-2008
    Saat
    18:06
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cevabınız için teşekkür ederim oldukça net ve aydınlatıcı oldu

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: guneyli
    2- aldıgım zaman yurt dışından kaç yıl satamıyorum ötv siz
    5 yıla kadar satamazsınız.5 yıldan sonra Gümrük vergilerini ödeyerek veya bir engelliye satarak,10 yıldan sonra gümrük vergisi ödemeden aracı satabilirsiniz.