Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    aybak Avatarı

Son Giriş
    24.09-2011
    Saat
    23:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selamlar eşim %90 özürlü malulen emekli.bi aile dostumuzun durumuda aynı o da %90 özürlü araç almak istediğinde bildiğim kadarıyla sadece 3. derece yakınları kullanabilecek oysa ki o kendisi kullanmak istiyor.bu nedenle bu dostumuz eşimin adına vergi indirimli araç satın alabilir mi?aramızda hiç bir kan bağı yok.ya da bu durumun bize bir zararı ilerde bi terslik çıkma olasılığı varmıdır ??? yardımcı olursanız çok seviniriz sevgiler

Üye
    Maki Avatarı

Gerçek Adı
    maki
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tabiki izin vermeyin ruhsat sahibi kimse aracın tüm huhuki sorumluluğu ruhsat sahibidir maliye 3 derece dışındakilerin kullanması sonucu ötv nin geri ödettirilmesi ile ilgili mevzuatta boşluk olduğu ve bir işlem yapılmayacağını bildirdi ama bu durum yurtdışından gelen araçlar için geçerli değil birde %90 ve üzeri engelliler araç kullanamaz çünkü ağır özürlüdür

Üye
    x54 Avatarı

Son Giriş
    18.02-2013
    Saat
    15:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Maki;

maki ağır özürlü demişsiniz ama bende de 92 rapor um var ehliyette aldım yani araba kullanmak için hiçbir engelim yok. kullanmaya kalksam cezamı alırım. %92 raporla alınan aracı kendim kullanınca sıkıntımı olur?

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ne alaksı var adamın fiziksel-ruhsal-sinir yapısı doktorlar tarafından uygun görüldü ise kullanır ama ben bu güne dek %90 rapor alıpta araç kullanan görmedim eğer varsa böyle bir durum ya rapor şişirilmiştir, ya da enteresan bir durum vardır mesela belden aşağısı tutmayan bir insan % kaç alır cetvele bakmadım ama o insana direksiyon üzerinden gaz ve frean pedalları yapılarak araç sürmesi sağlanır ama tehlikeli midir kesinlikle tehlikeli bir durumdur bu. aynı zamanda eşinizin kan bağı yoksa 1. dereceden kesinlikle eşiniz üzerine bişey alamaz alırsa bir gün yakalanırsanız hem eşiniz mağdur olur hemde karşı taraf.

Üye
    x54 Avatarı

Son Giriş
    18.02-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

code örn diyaliz hastaları %90 rapor alıyorlar.. ama araba kullanmaları için hiçbir engelleri yok. + ben böbrek nakilliyim (%70 veriliyor) hipertansiyon ve işitme kaybım var cihaz kullanıyorum. bunlar toplamda %92 yaptı bunun neresi şişirilmiş rapor? rahat bir şekilde de araba kullanıyorum.

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

x54 haklısın atlamışım iç hastalıkları dediğin doğrudur, ama şu da var uzun yolculuklarda araç kullanman hem sana hem çevrendekilere zarar verebilir.

Üye
    x54 Avatarı

Son Giriş
    18.02-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

code benim rahatsızlığımda böyle birşey yok.. anlamıyorsun galiba 6 sene garsonluk yaptım.. 8 aydır da memurum. dediğin gibi "..ne alaksı var adamın fiziksel-ruhsal-sinir yapısı doktorlar tarafından uygun görüldü ise kullanır" < işte bende kullanabiliyorum arac.. uzun kısa farketmez..

Üye
    pasam Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    10.09-2017
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba bahsettıgınız engellı arkadasımız araç kendısı kullanabılecek durumdaysa kendısı kullansın kullanabılecek durumda degılse yakın akraba 3 dercede yakınları ruhsata yazılsın

Üye
    Maki Avatarı

Gerçek Adı
    maki
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

burada önemli olan sürücü belgesinin %92 rapordan öncemi yoksa sonramı alınması dr %92 engelli kişiye raporu göre göre sakınca görmüyorsa düşündürücü bu benim görüşüm hastalığın adı ne olursa olsun

Üye
    x54 Avatarı

Son Giriş
    18.02-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben bu aracı kendim kullanabilirmiyim diye merak ediyordum. sanırım yasal bir engel yok..

Üye
    burakcan Avatarı

Gerçek Adı
    burak
    Son Giriş
    10.11-2011
    Saat
    16:41
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yok arkadsm ruhsata kendi ismini yazdıracaksın 2 kişi isim yazdrblıor yada istege bglı 1.2.3 kan bağları kullanblir yazıor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aybak Avatarı

Son Giriş
    24.09-2011
    Saat
    23:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlaaaarrr benim sorumun içeriği aslında sizin tartıştığınız mesele değildi soru döndü dolaştı nereye geldi benim merak ettiğim özürlü dostumuz eşimin raporundan faydalanıp araç alırsa bunun bize ne gibi zararları olacağıydı lütfen bu soruya cevap istiyorum.