Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Neyse takip edelim ve görelim diyorum.
    Bu arada tüm engelli dostlarımdan rica ediyorum. Kartlarınızı en yakınlarınıza dahi kullandırtmayın lütfen. Haklarımız istismar ediliyor diye elimizden alınmasın. Örneğin ortez ve protezlerde olduğu gibi. Ya hep ya hiç mantığı malesef ülkemiz siyasetcilerinde. Bazı kendini bilmezlerin cezasını vereceklerine tümden haklarımızı alıp işi çözmek onlara en mantıklı gelen çünkü.

Bizler kendi haklarımıza sahip çıkmayı beceremezsek kimse ama hiç kimse bizim haklarımıza sahip çıkmaz bunu unutmayalım.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:59
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Sevgili Rekursion söylediğin sözler ve savunduğun ilkelere sonuna kadar katılıyorum ama burası Almanya değil Türkiye dolayısıyla bizim insanlarımız görgü kurallarınna ve kişiye saygı kurallarını hiçe sayarak yaşarlar örnek vermeme gerek yok zaten biliyoruz,ama yinede hatırlatma yapayım yaklaşık 20 senedir araba kullanıyorum ve halada çok basit olan engelli yerine park etme sistemini hala öğrenemedik neden peki çünkü Saygımız yok ( sen Almanyada olduğun için bilmeye bilirsin ) dolayısıyla buradaki insanların endişesi hatta benim bile park kartını desteklememe rahmen endişelerimin olması gayet normaldir. Bu kartlar çıkınca bizim insanımız malesef işin cinliğine kaçıcak hemen ,kesinlikle ve kesinlikle şundan eminimki bu karttan hiç hak etmeyen bir sürü insanın elinde olacak,çok basit örnek vereyim
    arabaların camlarında görmüşsünüzdür doktor işareti polis işareti gazeteci işareti gibi stikırları bunları kopyalamak nasıl çok basitse yada basit olmasada alakası olmayan insanların arabasında olupta bu haktan yararlandıklarına göre bizim kartları çıkartmaları çok basit üzerine kendi resmini zaten yapıştırır internetten de örnek bir kopya rahatlıkla indirir,biraz benzese yeter ,zaten hangi avm deki görevli aynada asılı duran kartı soruşturacakki ( daha engelli olmayıpta engelli yerine park edene bişey yapamıyorken)
    Aslında daha birçok endişeler varda lafı uzatmak istemiyorum , demek istediğim lütfen bu konuda endişesi olan insanlarada saygı duyalım onlarla dalga geçmeyelim mesela, istersen arabanın her tarafına engelli etiketi yapıştır. felan demek bence çok kaba örnekler sonuçta bir endişe var haklı olarak hepimizde. hangimiz istemezki tüm haklarımızın doğru bir şekilde kullanılıpta bu damgalı plakadan vaz geçmemeyi ama işte endişelerimiz var çekincelerimiz var ,belkide bu yüzdendir engelli karta geçmek istemeyenlerin söylemleri.

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bi durun ne kadar acelecisiniz, kanunu uygulamadaki şartlar düzenleniyor deyip bir yandanda dayıya amcaya yeğene kuzene sevdiklerine veremden ölen dayıya vs filan bu kartlardan bir dağıtılsın ondan sonra kalırsa biz sakatlarada verirler nasıl olsa.

Bak şu arkadaşa verdik git rica et bir fotokopisini al kullan bişey olmaz diyecek halleri yok sanırım

Üye
    mıserik Avatarı

Gerçek Adı
    diyar
    Son Giriş
    14.12-2011
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    DİYARBAKIR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturanboğa bu konuda sana katılıyorum. yorumlarınızı titizlikle takip ediyorum. size saygı duyuyorum. ayrıca engelli damgasının kaldırılması için mücadelle eden bütün arkadşalara teşekür ederim. Not: arabam yok belkide hiç olmayacak ama olan arkadaşlar için çok sevindim.

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Kanun düzenlenirken müdahele etmek lazım diye düşünüyorum. Zira kanunda H ehliyeti olanlara verilecek diye yazıyor. Şimdi diyelim ben engelliyim babamın arabası var ben araç bile kullanmıyorum. Çok var içimizde bu durumda olan öyle değilmi. Ehliyeti var ama araç kullanmakla alakası yok. gidip babamın aracına Park yeri kartı alıyorum. Babam arabasını götürüp özürlü park yerine park ediyor. Yada işi genişletelim halam dayım amcam teyzem herneyse. Bunu yapacak karekterde çok kişi biliyorum. Hatta yapmak istemeyen engelliye baskı uygulayacak bir çok ailede olacaktır. İşte bunun önlenmesi için o kartların plakaya verilmesini istiyorum. Mesele bu kadar basit.
    Not: Benim anneme babama kardeşime üstüne para verseniz veremezsiniz o kartlardan. Çünkü benim ve eşimin yaşadığı zorlukları bilen ve bizim için hayatımızı kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapan vefalı kardeş anne ve babalardandır bizimkiler.

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Arkadaşlar IBB (Istanbul Büyükşehir Belediye'sinin) engelli park kartı verdiğinden bilgisi olan var mıydı? Resmi sitesinde böyle bir bilgi var;
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Özürlü Park Kartları
    Özürlü park kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından; İçişleri Bakanlığı’nın 05.07.2000 Tarih ve 159 sayılı “Özürlüler için park kartı verilmesi” hakkındaki genelgesi uyarınca alınan; 30.06.2005 Tarih ve 2005/5–31 Sayılı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına uygun olarak verilmektedir.
    Bu kart sahipleri; Yaya geçidi, itfaiye musluğu ve kavşaklar hariç, park yeri olmayan yerlerde trafiği aksatmayacak şekilde en çok 20 dakika geçici süreli park yapabilirler. Park yerlerinde öncelik hakkı sağlanır. Özel olarak özürlüler için ayrılan park yerlerinde bu kart sahibi olmayanlar park yapamazlar.
    - Nüfus Cüzdan Fotokopisi
    - Sakat Raporu Fotokopisi
    - Araca Ait Ruhsatın Fotokopisi
    - H Sınıfı Ehliyet Belgesinin Fotokopisi
    - 1 Adet Fotoğraf
    - Dilekçe(Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne)
    - Başvuru Formu (Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz)

Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    3

merhaba arkadaşlar malumunuz engelli plakalar kalkıyor yerine engelli park kart geliyor,
    engelli park kart nasıl alınır, nereye ne şekilde başvuru yapılır ,alınırken ücret alınır mı,kullanımı nasıldır
    her ilde uygulama değişikmi olur yoksa her yerde uygulama aynımıdır bilgisi olan arkadaşlardan ve engelli kartı yeni çıkarmış arkadaşlardan cevap bekliyorum teşekürler

Üye
    CAMEL Avatarı

Son Giriş
    29.10-2017
    Saat
    22:35
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sürücü belgesi tam manasıyla bir kabus.

Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    3

park kartı çıkaran arkadaşlar yokmu deneyimlerini kimse paylaşmıyor buradan

Üye
    BARIŞ ÖZCAN Avatarı

Gerçek Adı
    BARIŞ ÖZCAN
    Son Giriş
    27.10-2017
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O zaman ben konya da yaşıyorum konya büyükşehşr belediyesinden alabilrim öylemi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Emniyet'e gönderilen uygulama talimatı şu şekilde:

Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin son fıkrasında “talep halinde, trafik tescil kuruluşları tarafından özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, özürlülere örneği gösterilen park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar emniyet genel müdürlüğünce belirlenir.” Hükmü yer almaktadır.

Yönetmeliğin 53 üncü maddesi kapsamında adına tescil edilmiş aracı bulunan ve h sınıfı sürücü belgesi olan özürlüler ile gazilerin trafik denetleme şube müdürlükleri/büro amirliklerine müracaatları halinde kendilerine özürlüler için park kartı bastırılmak veya bilgisayar ortamında düzenlenmek suretiyle verilecektir.

Özürlüler için park kartlarının geçerlilik süresi 3 yıl olup bu sürenin sonunda müracaat halinde aynı sürelerle yenilenecektir. Özürlüler için park kartlarının amacı dışında ve hak sahipleri haricinde kullanıldığının tespiti halinde, kullananlar hakkında karayolları trafik kanununun 47-01-d maddesi gereğince cezai işlem uygulanacaktır [Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak / 66 TL].
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mesut40 Avatarı

Gerçek Adı
    MESUT ÇELEBİ
    Son Giriş
    26.04-2016
    Saat
    15:54
    Yaşadığı Yer
    KIŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖZÜRLÜ PARK KARTI 3/11/2011 DE BÜTÜN ZORLUKLARA KARŞI ALDIM.H-SINIFI SÜRÜCÜ EHLİYETİM VARDI.SENİN ARAÇ YOK DEDİ ALAMAZSIN DEDİLER.YÖNETMELİKTE HEM EHLİYETİ VEYA ARAÇ OLAN DİYOR DEDİSEMDE ANLAMADILAR BİLGİ EDİNME YOLUYLA CEVAPLADILAR VE NİHAYET ALDIM.

ŞÖFÜRLER ODASI KART İÇİN 10TL ALDI. BÜYÜK İHTİMAL BUDA YASAL DEĞİL. AMA ARAÇ PLAKASI DEĞİŞENLER İÇİN ŞÖFÜRLER ODASI 30 TL ALIYORLARMIŞ.

BİLG EDİNMEDEN GELEN CEVP;
    H-sınıfı ehliyetinizin olduğu ancak üzerinize özürlü araç kaydının bulunmadığı yeni çıkan yönetmeliğe göre park kartı alıp alamayacağınıza dair Müdürlüğümüze elektronik ortamda göndermiş olduğunuz 26.10.2011 tarihli Bilgi Edinme Müracaatınızla ilgili olarak;Emniyet Genel Müdürlüğünün 13.09.2011 gün ve 181166 sayılı, 06.10.2011 gün ve 197707 sayıl talimatları ile bildirilen ve 09.09.2011 gün ve 28049 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa bağlı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53.maddesinin son fıkrasında “Talep halinde, trafik tescil kuruluşları tarafından özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, özürlülere örneği (Ek: 47)'de gösterilen park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir." hükmü yer almaktadır.
    Yönetmeliğin 53 üncü maddesi kapsamında adına tescil edilmiş aracı bulunan veya "H" sınıfi sürücü belgesi olan özürlüler ile gazilerin trafik denetleme şube müdürlüklerine/büro amirliklerine müracaatı halinde, kendilerine Yönetmeliğin Ek-47 deki örneğine uygun "Özürlüler İçin Park Kartı" bastırılmak veya bilgisayar ortamında düzenlenmek suretiyle verilecektir. Özürlüler için park kartların geçerlilik süresi üç yıl olup bu sürenin sonunda müracaat halinde aynı sürelerle yenilenecektir. Özürlüler için park kartlarının amacı dışında ve hak sahipleri haricinde kullanıldığının tespiti halinde, kullananlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu'nun 47/1-d maddesi gereğince cezai işlem uygulanacaktır.”
    Denilmekte olup, (H) sınıfı sürücü belgesi (fotokopisi ile birlikte), fotoğraf ve dilekçe ile trafik tescil birimimize müracaat etmeniz halinde “Özürlü Park Kartı” düzenlenebilecektir.

Üye
    murat07ant Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    15.03-2017
    Saat
    14:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi benim anladığım babamın minibüsü var arkasında lifti var ve beni taşıyor ve bu kartı alamıyacak çünkü plaka özürlü değil ve ben olsamda özürlü park yerinden yararlanamayacağım öyle mi ? Çok saçma

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

Ben anlamadım bu işi belediyemi verecek bu kartı şöförler odasımı yoksa emniyet mi?

Alanyada tüm otoparklar belediyeye ait ve sadece kartlar belediye tarafından veriliyor.

Üye
    mesut40 Avatarı

Gerçek Adı
    MESUT ÇELEBİ
    Son Giriş
    26.04-2016
    Saat
    15:54
    Yaşadığı Yer
    KIŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    emniyet müdürlüğü trafik tescil bürosundan ordan size yardımcı olurlar

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon