Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    byTURAN Avatarı

Son Giriş
    20.08-2008
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese selam,
    Benim H sınıfı ehliyetim var, ama üzerinde hiçbir ibare yok. sol el parmaklarımın olmamasından özrüm var. Benim merak ettiğim, ben normal debriyajlı araç kullanabilr miyim, yoksa otomatik olması şart mı?
    bana yardımcı olursanız çok sevinrim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ehliyet alırken verdiğiniz sağlık kurulu raporunda nasıl bir ibare vardı? Yasal olarak bağlayıcı olan o ibaredir (ve gerekirse değiştirilebilir)
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Elden kumanadalı özel tertibatlı Otomatik veya manuel vitesli araç kullanabilirsiniz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten bir eli olan biri nasıl elden kumandalı araç sürebilir yahu! Direksiyonu neyle tutacak?

Pusula Dizayn'daki donanımla araç kullanabilirsin. Ama yurt içinden vergi muafiyetli araç alamazsın.

www.pusuladesign.com

th 20737 untitled 122 110lo - Sol el parmaklarım yok. Nasıl bir araç kullanabilirim? [Soru]

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Parmak yok diyor.El değil.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Fark etmez.. Bir elde sorun varken elle kumanda olmaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Peki,Direksiyon elle kullanıldığına göre ve senin görüşüne göre tek elle direksiyon kullanılmayacağına göre bu arkadaş aracı nasıl kullanacak???

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Tek elle direksiyon ve otomatik vites. Ayrıca yukarıda resmini koyduğum kumandası olacak.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Araca takılan cihaz Sağlık kurulu raporunda ne olarak geçecek.???

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

"Sol elini kullanmasına gerek bırakmayacak özel donanıma sahip otomatik vitesli araç kullanabilir"
    Bu raporla H sınıfı sürücü belgesi alabilir ve kullanabilir.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Yanılıyorsun OturanBoğa,şekilde gösterdiğin cihaz elle kumandalı cihaz.Cihaz direksiyona takılı olduğu için, elden kumandalı Otomatik vitesli araç kullanabilir.Diye geçecek.

Üye
    aykaram26 Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    11:29
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/polatlı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar boşuna tartışıyorsunuz arkadaşlasakatlık durumum aynı sol el üç parmak eksik diger ikiside yüzde40 çalışıyor ben 4 ay önce yurt dışından araba getirdim ankara hastanesinden raporumu aldım heyet sol el fonksiyonlarının saga alınması ve otamatik vites yazdılar gümrükteki heyette aynen onayladı arabam otomatik vites sol far sinyal sag tarafa demir çubukla aktarılmış hepsi bukadar :wink: :wink:

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

"Elden kumandalı demek, gaz-fren için elden kumandalı olarak anlaşılmaktadır. Onun için elinde-kolunda sorun olanlar için heyetin vereceği raporda teknik bilgi olması gereksiz. Onlar sadece "şu uzvunu kullanamaz" diyorlar teorik olarak. Gerisi ttrafiğin ve maliyenin işi... O sebeple yukarıda söylediğim ibare mutlak doğrudur.

aykaram26, evet, elinden-kolundan sakatlığı olan kişiler yurt dışından vergi muafiyetiyle araç alabilirler; ama yurt içinden alamazlar:

Rapor örneği:

th 20548 2 122 1175lo - Sol el parmaklarım yok. Nasıl bir araç kullanabilirim? [Soru]

Bu rapora karşılık Gümrük karar örneği:

th 20557 1 122 928lo - Sol el parmaklarım yok. Nasıl bir araç kullanabilirim? [Soru]

Üye
    ciazma Avatarı

Son Giriş
    26.01-2011
    Saat
    11:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa
    aykaram26, evet, elinden-kolundan sakatlığı olan kişiler yurt dışından vergi muafiyetiyle araç alabilirler; ama yurt içinden alamazlar
    Benim sağ kolumda Erb Paralizisi denen bir hastalık var. Sağ kolumun özellikle uç kısımlarını (dirseğim ve özellikle de bileğimden sonrasını yani parmaklarımı) kullanamıyorum. Aslında normal bir arabayı sağ kolumdan destek alarak kullanabiliyorum ama tabi ki nizami bir şekilde değil.

Doktorum. Ankara Numune Hastanesi Ortopedi'de tıp fakültesinden arkadaşlarım çalışıyor. Onlara gidip ne yapabileceğimi sorduğumda "İki elin de direksiyonu kavrayamadığından asla ehliyet alamazsın." deyip kestidiler attılar. Kalakaldım. Çaresiz döndüm. Çok ağrıma gitti. Neyse konuyu dağıtmayayım.

Efendim ayrıca daha sonra defterdarlığa vergi indiriminden faydalanmak için başvurdum. Ankara Eğitim Hastanesi'ne sevk edildim. Oradan %40 üzerinde rapor aldım ama yüzde kaç olduğnu tam öğrenemedim zira hastaneyle defterdarlık yazışmayla hallediyor hastaya raporu teslim etmiyorlar.

Benim sorum şu anladığım kadarıyla (forumda dolandığım kadarıyla yani) belli oranlarda engellilik %'leri belli oranda ÖTV indirimi sağlıyor. Siz yurtdışından vergi muafiyetiyle araç alabileceğimizi yazmışsınız. Bu muafiyet yine engelin %'sine göre mi olacak yoksa tamamen vergiden muaf mı olacağız? Bir de bunca işi (gümrük, aracı bulma, getirme vb.) daha kolay yapmanın bir yolu var mı? Düşündükçe gözümde büyüyor bunca iş.

Saygıyla.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa
    "Elden kumandalı demek, gaz-fren için elden kumandalı olarak anlaşılmaktadır. Onun için elinde-kolunda sorun olanlar için heyetin vereceği raporda teknik bilgi olması gereksiz. Onlar sadece "şu uzvunu kullanamaz" diyorlar teorik olarak. Gerisi ttrafiğin ve maliyenin işi... O sebeple yukarıda söylediğim ibare mutlak doğrudur.
    Elden kumandalı demek, sadece gaz-fren için elden kumandalı olarak anlaşılmamalı.Nedenine gelince;Elden engelli olunduğu için rapora hastalığı yazılacak.Hastalık elden olduğu için el için gerekli tertibat mutlaka raporda belirtilecek.Teknik olarakta Mühendis hastalığa göre proje çizecek.Ve projeye göre tertibat takılacak.
    Dolayısıyla raporda teknik bilgilerin mutlka olması gerekmektedir.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon