Sayfa 9 / 32 İlkİlk ... 567891011121319 ... SonSon
Toplam 474 mesajın 121-135 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    çerkez2000 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: saww Mesajı Gör
    O kadarda insafsız olma!
    İyi si de var. Kötüsü de var.
    haklısın diğer polis iyi olmasa ortalık karışacaktı

Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    11:58
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle bütün engelli arkadaşlara, araç sahiplerine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. %90 altı engelli birisi olarak beni ençok sevindiren aracı sahibinden başkası kullanamaz ibaresinin kalkmış olmasıdır malum uzun yola gidiyoruz eşimiz yanımızda kullanamıyor biz sersefil oluyoruz kaza riski bile yüksek. Ama uygulamada emniyet birimlerinin bu noktayı es geçeceğini ve trafikte çok arkadaşımızın araçlarının bağlanıp mağdur olacağına daha sonradan mahkeme ile geri alınsa bile bunların yaşanacağına inanıyorum: ama yinede eşime kullandıracağım caymak yok. Plaka olayı kendini bilen sürücüler için uyarıcı bir etkendi saygılı olmaları ve yol vermeleri için ama memlekette böyle sürücüler olmadığı için kaldırılması isabet olmuş. Bide bu uygulama için ANKARANIN plot bölge seçildiğini şimdilik tüm türkiyede uygulanmayacağını okumuştum gazetede nekadar doğrudur bilinmez başka duyan gören arsa paylaşsın arkadaşlar.

Üye
    mehtap05 Avatarı

Gerçek Adı
    mehtap
    Son Giriş
    21.09-2011
    Saat
    22:32
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Kalem Mesajı Gör
    Evet, kullanabileceksin Mehtap Eşinle ortak kullanabileceksin rahatlıkla
    Birimler kendi düzenlemeleri için ugraşıyolardır. Ayrıntılara sonra ulaşırız inşallah.
    Tek söyleyebileceğim şu: Eşinle birlikte ortak arabanızı kullanmanıza kimse mani olamayacak bundan sonra.

Yasal olarak elimiz güçlü artık

Melek hanım bu gelişmeler öyle güzelki, uzun zamandır işim nedeniyle forumu takip edemedim.Umarım herşey söylediğiniz gibi sorunsuz ilerler.Teşekkür ediyorum cevapladığınız için.... İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM..

Üye
    Cevlikli12 Avatarı

Gerçek Adı
    Sadi
    Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    21:51
    Yaşadığı Yer
    Antalya- Lara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

soruma cevap veren yokmu....

Bülent Bey
    H sınıfı işitme engellilerin arka cama yapıştırmak zorunda olduğu (İşitme Engelli) amblemide kalktımı...

Üye
    çorabını satan bilge Avatarı

Son Giriş
    20.08-2013
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

muhteşem bir haber,çok mutlu oldum.geç kalınmış bir değişiklik olsada alınan karar isabet olmuş. bu değişikliklerin yapılmasında etkide bulunup pay sahibi olan tüm engelli arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.insana verilen değer her arttığında ve hassasiyetleri dikkate alındığında ülkemi daha çok seviyorum.

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

maddelerde bi eksik,bir kafa karıştırıcı durum olduğundan, bi de hukuksal mevzuatları yorumlamada iyi olan kardeşime yorumlatayım dedim . dedğine göre;

[Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup,] kaldırılması %90 altında ki aynı özürlülerin, aracın sahibi olmadan kullanabileceği ve bundan dolayı [kiralanması, ödünç verilmesi] kısmının da kaldırılmış olduğudur.

yani arkadaşlar herkes kullanamıyor sadece % 90 altında aynı engeli olan arkadaşınla aracını kullanabiliyorsun...

Üye
    albatroshaski Avatarı

Gerçek Adı
    ömer edip öncel
    Son Giriş
    18.04-2015
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gözlerimiz aydın nelere seviniyoruz demi halen hayat bize katlamalı zor sıkıntılarımız diz boyu ama damgalı eşşek olmaktan kurtulmak bile güzel.Kdv de alınmaya devam mı?
    hali hazırda kamu da özel de özürlü istihtamı gerçekleşmedi toki halen özürlü oranı %50 diyo utanmadan birde biz yapdık oluyo diye cevap veriyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Plakasında damgayı seven ve isteyen arkadaşlar, bu damgalamadan rahatsız olan bizleri dert etmeyin kendinize lütfen. Siz yine damgalı gezerek trafikte diğer sürücülerin o muhteşem yardımlarından yararlanmaya devam edebilrsiniz. Hatta tüm aracı sakat damgası ile donatabilirsiniz de! Bırakın bizler de damgasız plakayla başımızın çaresine bakalım. Bizi anlamaya çalışmayın. Gerek yok.

Bizler damgasız mutluyuz, sizler damgalı. Oh, daha ne olsun...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: albatroshaski Mesajı Gör
    gözlerimiz aydın nelere seviniyoruz demi halen hayat bize katlamalı zor sıkıntılarımız diz boyu ama damgalı eşşek olmaktan kurtulmak bile güzel.Kdv de alınmaya devam mı?
    hali hazırda kamu da özel de özürlü istihtamı gerçekleşmedi toki halen özürlü oranı P diyo utanmadan birde biz yapdık oluyo diye cevap veriyor.
    Ne güzle yazmışsın parmaklarına sağlık bu kdv yasası yıllardır var yeni bişey değil ama gelin görün hangi özürlü engelli arkadaşımız uygulamış.
    sitede eğitim alan hiçbir engelli yokmu ben merak ediyorum bi engellide cıksın desinki ben kdv ödemeden şu protezi aldım yada mesleki hayatımı kolaylaştıran şu programı aldım ama malesef yok okuyup haklarımızı istemesini bilmiyoruz.

Üye
    knockagain Avatarı

Gerçek Adı
    aykut
    Son Giriş
    03.05-2015
    Saat
    16:59
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

% 92 oranında yüksek seviyede omurilik felci olan bir engelli KDV'nin alınışı vede ÖTV'deki olumsuzluklardan dolayı yeni bir araç alamamaktan 23 yıllık bir arabayla uğraşmaya mahkum ediliyor vede bundan dolayı yollarda mağdur oluyorsa.....

Aracını kendi içindeyken bile bir yakını hatta ehliyeti olan engelli eşi bile Kendisi yanındayken kullanamıyosa.....

Bozulan aracını sağlam bir kişiye verip tamire yada servise gönderdiğinde acaba bir trafik ekibine denk gelirde aracıma el konulurmu endişesi yaşıyorsa...

İkiside engelli 2 arkadaş seyehat ederken araç sahibi sürücü gözlerinden uyku aktığı halde yeni almış olduğu aracını diğer ehliyet sahibi arkadaşına sırf ona verdiğimde kaza yaparsa kaskodan para alamam diye düşündüğünden gece yarısında otobanda direksiyon başında uyuyaraktan son anda bariyerlere girmekten kurtuluyorlarsa....

Maddi imkanları el vermediğinden araç alamayan ama sürücü belgesi olan bir engelli ister araç sürme merakını gidermek olsun yada önemli bir işi olduğunda arabası olan bir arkadaşından özel tertibatlı arabasını alamıyorsa....

VARSIN O ARAÇ DAMGALI YADA DAMGASIZ OLSUN......

Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    11:58
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

Ben Formu takip ettiğim kadarı ile plakanın damgalı kalmasını isteyen birisini göremedim varmı arkadaşlar.

Üye
    çerkez2000 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Plakasında damgayı seven ve isteyen arkadaşlar, bu damgalamadan rahatsız olan bizleri dert etmeyin kendinize lütfen. Siz yine damgalı gezerek trafikte diğer sürücülerin o muhteşem yardımlarından yararlanmaya devam edebilrsiniz. Hatta tüm aracı sakat damgası ile donatabilirsiniz de! Bırakın bizler de damgasız plakayla başımızın çaresine bakalım. Bizi anlamaya çalışmayın. Gerek yok.

Bizler damgasız mutluyuz, sizler damgalı. Oh, daha ne olsun...
    oturanboğa tebrik ederim çok güzel yazmışsın

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Tüh türkiye ve bütün engelliler kurtuldu görüyomusunuz.
    Ne damga olayıymış be, herkesin içine oturmuş.

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

arkadaşlar emniyet genel müdürlüğünün yazısını okudum T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı benim anladığım özel tertibatlı araçların tamamı değilde sadece sol ayaktan engelli arkadaşların araçlarını yakını kullanabilecek doğrumu anladım aydınlatırsanız sevinirim

Üye
    ukymk Avatarı

Son Giriş
    14.05-2012
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Uzaklar Nickli arkadaşında tekrar tekrar dediği gibi bende yönetmeliği inceledim ve % 90 ın altında olan özür oranı ile alınan araçlarda ruhsat sahibi dışında aracı başkasının kullanamayacağı yorumunu yaptım.
    Bu eski türkçe, osmanlıca, arapça, farsça(artık neyse) kökenli kelimeler yüxzünden uygulama yanlışlığına düşmemek lazım.
    En net sonuç sadece plaka işaretlerinin kalktığı yönünde

c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

e)
    Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

MADDE 13 Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    “Özürlü işaretinin plakalar üzerinden kaldırılması
    GEÇİCİ MADDE 6 Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ile özürlülük derecesi % 90 ve üzerinde olan özürlüler adına tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara verilmiş olan ve üzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan tescil plakaları, araç sahiplerinin istemeleri halinde veya zayi, yıpranma ya da aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda ek-12/U ve ek-12/V'de nitelik ve ölçüleri gösterilen tescil plakaları ile değiştirilir.”

KAYNAK:
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20110909-8.htm

Sayfa 9 / 32 İlkİlk ... 567891011121319 ... SonSon