Sayfa 6 / 32 İlkİlk ... 234567891016 ... SonSon
Toplam 474 mesajın 76-90 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    barisvan Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    benim araba hayalim artık gerçek oldu .bu işi yapanda allah razı olsun

Üye
    polat0537 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer AŞIK
    Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    09:41
    Yaşadığı Yer
    Bolu/Merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar şurdaki habere hiç bir şeyi bilmeden yorum yazan denyolara bakın Engelli plakası tarih oluyor | Mynet Haber

Üye
    Metas63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    31.10-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alcatel den alıntı

"GEÇİCİ MADDE 6 – Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ile özürlülük derecesi % 90 ve üzerinde olan özürlüler adına tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara ..."

bu maddeden anladığım, ben ve benim gibi sol ayak engelli ve özel tertibatsız ve ötvsiz araç kullananlar için uygulamada bir değişiklik yok, değil mi?? yoksa yanlış mı anladım?

Bizler de yani sadece sol ayaktan engelli olup, sadece otomatik vites araç kullanan kişiler araçta olduğu sürece aracı başkasının kullanmasında bir mahsur varmıdır? Trafik kontrolünde bir sıkıntı yaşanır mı acaba ?

Üye
    Cevlikli12 Avatarı

Gerçek Adı
    Sadi
    Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    21:51
    Yaşadığı Yer
    Antalya- Lara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey benim gibi H sınıfı işitme engelliler arka cama yapıştırılan işitme engelli işareti de mecburiyetten kurtulacakmı...

Üye
    ali.demir Avatarı

Gerçek Adı
    ali demir
    Son Giriş
    25.09-2014
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Jungle Mesajı Gör
    Arkadaşlar Kdv için yüklenmemiz gerek bu kanunu kdv nin önüne geçmesi için cıkardılar politik bişey yeni araç alanlar kdv için dava açsınlar.
    kesinlikle haklısınız. vergi dairesine dilekçe verdim cevap gelir gelmez adliyedeyim....

Üye
    xcoll Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    15:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bunu hem iyi hem kötü tarafı olacak . bence artık birinci derece yakını olmaytanda özürlü bir tanıdığının üstünden araç alabilecek...

iyi tarafı bence özürlü araçı oldugunu belirtmemesı bilen bilenmeyen özürlü var arabada diye bakıyor .......

Üye
    rambo4 Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    18:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkese selam
    bu yeni uygulama çok uygun oldu damgalanmaktan rahatsızdık.
    ek12/z kaldırılıyor yani özürlü amblemi ama yazı karakterlerinin ölçüleri de biliyosunuzki küçük onların durumu ne olacak.normal plaka harf ve rakam karakter ölçüleri gibi mi olacak.

Üye
    fatma_24 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kalem Mesajı Gör
    her türlü damgadan nefret ederiz vesselam hayırlı olsun cümleten

istediğimiz zaman damgalı gezeriz ancak! Onun haricinde sökeriz damgayı
    sadede gelirsek nerde ve nasıl yaptıracağımız konusunda yardım rica ederim, bunun için gerekli evraklar nelerdir? Nereye gidilmelidir?

Üye
    cesar39 Avatarı

Gerçek Adı
    Cess
    Son Giriş
    01.08-2017
    Saat
    18:14
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Hepimize hayırlı olsun öncelikle.. Şu andaki mevcut engelli işareti bulunan plakamı değiştrimem için ne yapmam gerekiyo? en kısa sürede bundan kurtulmak istiyorum bende!!

Üye
    çerkez2000 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok güzel bir düzenleme haber için teşekkürler peki ne zaman değiştirebilirim plakayı acaba bilgisi olan varmı

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

1)Özürlü işaretinin plakalar üzerinden kaldırılması
    GEÇİCİ MADDE 6 – Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ileözürlülük derecesi % 90 ve üzerinde olan özürlüler adına tescil edilmişözel tertibatı olmayan araçlara verilmiş olan veüzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan tescil plakaları, araç sahiplerinin istemeleri halinde veya zayi, yıpranma ya da aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda ek-12/U ve ek-12/V'de nitelik ve ölçüleri gösterilen tescil plakaları ile değiştirilir.
    İlgili madde ile özürlü plakaları kaldırıldı.Hayırlı olsun.
    2)MADDE 53 Özürlülere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;
    a) Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup,tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır."şeklinde şerh konulur.Not:Aracı bizzat yine kendisi kullanacak.Sorun ortadan kalkmadı.
    b) Özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.NOT:Eskisi gibi aynı kaldı.
    c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.Not:Aracı bizzat yine kendisi kullanacak.Sorun ortadan kalkmadı.
    ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlükişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş işakdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.NOT:Eskisi gibi aynı kaldı.
    e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beşyıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sairşekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    f) Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.
    Talep halinde, trafik tescil kuruluşları tarafından özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, özürlülere örneği Ek:47’de gösterilen park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.”

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    10:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam arkadaşlar,

Öncelikle hepimize hayırlı olsun bu yeni mevzuat. (Ozida ve Bimer'e bu plaka ayrımı konusunda bir şikayetim oldu 3-4 ay önce, baya bir içerikli yazı yazmıştım, benim gibi şikayetini dile getiren arkadaşlara teşekkür ediyorum, talebimiz karşılandı sanırım. )

Adana'dayım, az önce Şoförler odası ile görüştüm durumu anlattım, kendilerine ulaşan resmi bir yazı olmadığını belirtip Trafik Şube'yi aramamı söyledi.

Bende Trafik Şubede bulunan yakınımı aradım. Kanunu söyledim ve Evet Resmi gazete'de yayımlandı dedi. Plakaların değişmesi için nasıl bir işlem yapılması gerektiğini sordum, ben hemen detaylı bilgi alıp arayayım seni dedi. Sanırım dilekçe yazman gerekiyor dedi, detaylı bilgiler gelince buraya yazar bilgi veririm hatta bilgi gelir gelmez gidip plakayı değiştireceğim.

Görüşmek dileğiyle.

Üye
    çerkez2000 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağolasın cihan ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    50
    Verilen Beğeniler
    31

@Raman72 dediğine göre değişen sadece plakanın kalkması.
    Değişen başka bi şey olmamış, aynı kalmış.

Üye
    ali ceyhan Avatarı

Gerçek Adı
    ali ceyhan
    Son Giriş
    25.08-2016
    Saat
    13:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yeni mevzuat bütün arkadaşlara hayırlı olsun , benim merak ettiğim , sol bacaktan engelliler otomatik şanjımanlı aracı donanım olmadan ÖTV den faydalanarak alabiliyor,zira otomatik şanzıman (sol bacaktan engelliler için ) tertibat olarak geçiyor, bu yeni düzenleme ile bir başkasına ait otomatik şanjımanlı aracı (H) sınıfı ehliyetle kullanabilecekmiyiz veya başka bir şehire gittiğimizde otomatik şanjımanlı araç kiralıya bilecekmiyiz . Konu hakkında bilgisi olan varmı acaba , teşekürler.

Sayfa 6 / 32 İlkİlk ... 234567891016 ... SonSon