TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.264
    Verilen Beğeniler
    3.817

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Gece sürüş yasağı da araçta monoküler sürücü olduğunu gösteren etiket şartı da söz konusu değil. Bu çok çok net bir durumdur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Cassini Avatarı

Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    01:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2013 yılına geldik hâlâ 2008 yılında çıkan karardan bazı polis memurlarının haberi yok. "Gece araç kullanamazsınız, aracınız men edilecek" diyorlar. Dilimde tüy bitti anlatmaktan. Danıştay kararıyla yasak kalktı emniyet birimlerine yazıyla bildirildi diyorum, bize öyle bir bilgi gelmedi diyorlar. Uygulama yapan memurun yaptığı uygulamanın kanunundan, tüzüğünden haberi olmaması gibi gülünç bir durum olabilir mi? İşin bir diğer komik boyutu da yasağın kalktığını araştırmak istemiyorlar. Oysa ki plakayı sorgulamak için aradıkları nöbetçi memuru arayıp anında durumu öğrenebilirler.

Monoküler sürücülere tavsiyem http://www.monder.org.tr/img/danistay.pdf bu adresteki danıştay kararını yazıcıdan çıkarın aracınızda dursun. Ayrıca bulunduğunuz bölgenin emniyet birimine giderek yasağın kalktığına dair imzalı kaşeli bir evrak alın. Trafik uygulamasında polis memuru yasağın kalktığını kabullenmek istemiyorsa bu belgeleri gösterin.

Üye
    buzluçay Avatarı

Son Giriş
    28.08-2021
    Saat
    21:14
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

en mantıklısı öyle yapmak

Üye
    bisnev Avatarı

Son Giriş
    06.01-2016
    Saat
    12:18
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaşlar ben de monoküler ehliyete sahibim fakat uzun zamandır araç kullanmıyorum bu yüzden de her yıl göz raporunu hastaneye vermek gibi bir durumum olmadı benim merak ettiğim şu ben şimdi trafik çevirmesinde kontrol amaçlı durdurulsam ve bu durum ortaya çıksa ki çıkar bana uygulanacak yaptırım tam olarak nedir sadece para cezası mı yoksa ehliyeti süreli veya süresiz olarak geri alma gibi bir durum var mı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.264
    Verilen Beğeniler
    3.817

Para cezası ve sürücü belgesinin iptali ile karşılaşırsınız. Ki zaten kontrol yapmadığınızda sürücü belgeniz geçersiz konuma düşmüştür.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kazım80 Avatarı

Son Giriş
    26.08-2013
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Haberi şu an öğrendim ve sevinçten kuşlar gibi hafifledim... Minnettarım sizlere..

Üye
    sonerpasam Avatarı

Son Giriş
    27.09-2013
    Saat
    13:49
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar... sol gözümde doğuştan göz tembelliği vardı görme çok az yani.. sağ gözüm tam görüyor.. renk körlüğüm yok.. normalde monoküler ehliyet almam gerekiyordu ama sağlık raporu aldığım hastane (devlet kurumu oluyor bu arada özel de değil) sağ göz sol göz kapatmadan direk oku dedi bende okudum sonra raporu verdi.. her iki gözüm görüyormuş gibi rapor verdi bende bişe diyemedim birden ne yapacağımı bilemedim aldım raporu çıktım.. sonra sınavları kazandım ehliyetimi aldım.. ama şimdi içim içimi yiyor bişe olur mu diye.. vicdanım sızlıyor.. siz olsanız ne yapardınız monoküler e çevirir miydiniz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.264
    Verilen Beğeniler
    3.817

Tadını çıkar Soner kardeşim... Özenli ve dikkatli araba kullan yeter.

Üye
    krsdbkm Avatarı

Gerçek Adı
    bayram koçer
    Son Giriş
    12.11-2014
    Saat
    07:11
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende monoküler ehliet alcam suan herseyi kazandım trafıkde benım merak ettiğim konu neden biz ticari arac kullanamıyoruz neden bizde bi yerde şofer olarak çalışamıyoruz dava acsak kazanma sansıız olur mu ?

göz görmüyor bu allah vergisi ne yapabiliriski herşeyi neden bu kadar kısıtlıyorlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.264
    Verilen Beğeniler
    3.817

Bayram, ben olsam dava açardım doğrusu! Çok büyük bir haksızlık ve ayrımcılık suçu aslında

Üye
    onurveemir Avatarı

Gerçek Adı
    onur şevik
    Son Giriş
    11.07-2015
    Saat
    02:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben yıllardır araç kullanıyorum. Gece veya gündüz birçok çevirmeye yakalandım. Uzun yola çıktım binlerce km yol gittim ama ehliyetle ilgili bir problemle karşılaşmadım çok şükür.. Sanırım keyfi hareket ediyorlar

kurallara çok iyi uymalısın.. Sinyal, dönüş açısı ve sağa dönüşlerde biraz daha fazla dikkatli olmalısın

Üye
    meh020 Avatarı

Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    21:47
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,
    Denizli de ikamet etmekteyim monoküler ehliyet alacağım. Gece araç kullanma yasağının kalktığı çok kesin ama neden emniyetteki arkadaşların haberi yok acaba... Emniyetteki ehliyet birimini aradım gece araç kullanma yasağı kalktı dediğim de nerden duydunuz öyle birsey olsa bizim haberimiz olur öyle birşey yok diyorlar.. Tüm birimlere yazı yazılmasını nasıl talep edebiliriz ??yoksa çevirmeye girsek ceza yazmak istediğinde dirensek bağlı bulunduğu emniyete arayacak onların zaten haberi yok sonra bir sürü uğraş boş yere ..

Üye
    SphiNX Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    21.10-2021
    Saat
    23:03
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    151
    Verilen Beğeniler
    149

@onerpasam

Ben çevirmezdim. her yıl göz doktorundan aldığın raporu trafiğe vermek zorunda kalmazsın
    Tabi kendin göz kontrolünü yaptır trafiğe çıkamayacak kadar da ileriyse kaza riskini de arttırmamak lazım diye düşünüyorum.

Üye
    SphiNX Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    21.10-2021
    Saat
    23:03
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    151
    Verilen Beğeniler
    149

Diğer arkadaşların da dediği gibi danıştay kararının çıktısını ruhsatın içine koyun sıkıntı yaşamayın.

Danıştay kararı: http://www.monder.org.tr/img/danistay.pdf

Ülkemizde sabah akşam yasalar değişiyor, danıştay kararları çıkıyor Bunları memurların bilmesi lazım hem fikirim ama siz de bende bu kararın çıktığı burada veya buna benzer sitede öğrendik. Biraz da kendimiz dikkat etmemiz ve haklarımızın ne olduğunu öğrenmeliyiz.

Üye
    kul_veysi Avatarı

Gerçek Adı
    veysi
    Son Giriş
    09.04-2016
    Saat
    10:54
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    26.09.2006 tarih ve 26301 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin onbeşinci fıkrasının (ç) bendinde; " Monoküler kişiler;
    1) A1, A2, B, F sınıfı sürücü belgesi alabilir.
    2) Ticari araç kullanamaz.
    3) Kendileri açısından konulan kurallara uyup uymadıklarının denetlenebilmesi için sürücü belgelerine monoküler ibaresi yazılır.
    4) Kullanacakları araçların içinde, sağında ve solunda olmak üzere en az 3 ayna bulunması zorunludur.
    5) Sürücü belgesi aldıktan sonra her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu almaları zorunludur.
    6) Kullanacakları araçların azami hız sınırları; yerleşim yeri içinde 50, yerleşim yeri dışında 18/7/1997 tarihli ve 23053 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır." hükmü bulunmaktadır.

Monoküler sürücülerin her yıl göz uzmanından sağlık raporu alma zorunluluğu bulunmaktadır. Monoküler sürücülerin her yıl almak zorunda olduğu raporu ilgili tescil kuruluşunca kayıtlara işletebilir veya işletmeden araç kullanırken denetimlerde gösterilmek üzere yanında bulundurması yeterlidir.

Ayrıca, Monoküler sürücülerin gece araç kullanmasında sakınca bulunmamaktadır.

İyi günler dileriz.

-----------------------------------------------------
    Malatya Trafik Tescil Sube Mudurlugu

-----------------------------------------------------
    Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumsal E-Posta Servisi

Bimer başvurum sonucu bana gönderilen cevap bu arkadaşlar en net ve güncel bilgi olurda benim gibi yeni araç alıp şüphede kalan arkadaşlar için paylaştım hepinize kazasız belasız hayırlı sağlıklı ömürler dilerim...

2015/7 ay

Sayfa 6 / 7 İlkİlk ... 234567 SonSon