Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ywz Avatarı

Son Giriş
    28.08-2011
    Saat
    03:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar,
    kısaca annemin durumunu anlatayım.
    kendisi 65 yaşında.
    ciddi sağlık sorunları var. kalp yetmezliği, hipertansiyon, bel fıtığı vs.
    haftada bir kez hastaneye gittiğimizde az gitmiş oluyoruz. günlerimiz hastane yollarında geçiyor.

benim bu forumda yaptığım bir kaç saatlik incelemem, aklımdaki sorulara yeterli bir cevap bulmamı sağlayamadı.

anladığım kadarı ile, annemin % 90 iş göremez raporu alması lazım. bu rapor elimizde yok. böyle bir girişimde bulunmadık. varsayalım ki, müracaat ettik ve bir hastane bize böyle bir rapor düzenledi. bu durumda annemin hiç bir şekilde ehliyet alamayacak durumda olması şart mıdır? ve bunu nasıl ispatlıyoruz. annem ilkokul mezunu, sanırım şu anda bu yüzden ehliyet alması mümkün değil.

ya da ben tek tek soru sormayayım, konuya vakıf bir arkadaş bu durumunu özetleyeceğim bir kişinin vergi indirimi hakkı edinme şansı olup olmadığını, var ise hangi yollarla bu hakkı kullanabileceğini yazıversin. vasi tayini gibi şeyler gördüm, bu da bir şart mıdır mesela?

annem:

65 yaşında
    emekli
    40 yol önce kalbinden ameliyat geçirmiş
    halen kalp yetmezliği ve eşlik eden başka kalp rahatsızlıkları var
    koah hastası
    bel fıtığı var
    karnında iri fıtıklar
    yatalak değil ancak beş dakikadan uzun yürüyemiyor ve merdiven çıkamıyor
    ilkokul mezunu ( sanırım diploması elimizde yok)

konuyu iyi bilen arkadaşların açıklamalarını bekliyorum.bu hastalıklarla ne oranda iş göremez raporu alabileceği konusuna fazla dalmayalım lütfen, ben bu kısmı doktorlara vs danışarak bir öngörü sahibi oabileceğimi sanıyorum. %90 iş göremez raporu olduğunu varsayalım ve bunun üzerine konuşalım.

mesela, ehliyet alamaz kısmı nedir, şart mıdır?
    ortopedik bir engeli olmaması ötv indirimine mani midir?
    vasi tayini şart mıdır? (akli melekeleri tam olarak yerinde)
    aracı kendi üzerine mi, yakını üzerine mi alacak? (yukarıda alıntıladığım açıklamada son cümlei kafamı karıştırdı biraz)

şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    % 90 ve üzeri rapor almanız halinde vergi istisnalı araç satın alabilirsiniz. Başka hiç bir şart söz konusu değil...

Aracı annenizin 3. dereceye kadar yakınları kullanabilir

Aracı vekaletle alacaksınız, vasilikle değil. Bazı noterler vasi diye saçmalıyor, böylesiyle karşılaşırsanız başka noterden işlem yapın... Araç annenizin üzerine olacak ama tüm sorumluluğu üzerinize aldığınza dair noterde taahütname imzalayacaksınız...

Bu forumdaki sabit başlıkları incelerseniz daha detaylı bilgiye de erişebilirsiniz: Özel Donanımlı Otomobiller - Motorlu Araçlar - H Sınıfı Ehliyet
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...