Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 58 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kıskanç&erkek Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    işitme engeliliyim 80 ds ile 90 ds raporum var duyabiliyorum konuşuyırum şimdi size 2 sorum var? 1=şimdi ben b ehliyetimi yoksa h ehliyetimi alırım ? 2=eğer h ehliyeti alırsam babamın arabasını kullanabilirmiyim yoksa özel donanımlı araçmı kulalanırım ? lütfen acil ::)))

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

kıskanç erkek: H sınıfı ehliyet alırsın. ehliyet alırsan babanızın arabası ticari araç değilse; kullanabilirsin. İşitme engellilere özel donanımlı araç olmaz ki...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    sürücü yönetmeliği:

Kulak-burun-boğaz muayenesine ilişkin esaslar
    MADDE 7 –
    (1) İşitme kaybında;
    a) İşitme normal olmalıdır. Normal kulak hava yolu eşiği 25 dB’den iyi işitmek üzere diğer kulaktaki kayıp 50 dB olmalıdır.

b) İşitmeyi yukarıda tarif edilenden daha kötü olan olgularda; bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 dB olmak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilirler; bu kişilerin ticari araç kullanamayacakları ancak; işitme cihazı ile kullanabilecekleri belgelerine işlenir.
    [...]

f) Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir. Bunların kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler (Ek:2) yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 dB’den fazla işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazından fayda görmeyen olgular bu kapsamda değerlendirilir.

Üye
    kıskanç&erkek Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim sorun şu h ehliyeti ile babamın arabasını kullanıyorum diyelim tirafik durduğu zaman sorun çıkarırmı? bide a2 ehliyeti neden vermiyorlar onu anlamıyorum 4 teker 2 teker arasın da ne fark varki

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

H ehliyetim var ve her iki kulağımdan 110 desibele kadar işitme gücü kaybım var. Kardeşimin kayınpederimin eniştemin arkadaşımın ve eşimin arabalarını kullanıyorum. Oto kiralamaya gidip araba kiralayabiliyorum. Hangisi müsaitse onu alıp kullanıyorum. Kendi üzerime arabam yok ...

İşitme engellisin diye A2 ehliyeti vermezler: hiç uğraşma vermezler. Bu uzun bir hikaye yazmaya bile gerek yok. Gerçekten vermezler.

Birimiz sormuş işitme engelli olup B ehliyet aldığında TAKSİ falan sürmek isteyen arkadaşımıza: TAKSİ falan süremezsin. Ehliyetiniz b olsa bile üzerinde damga var: "Ticari Araç kullanamaz"...
    Yani B ehliyeti üzerinde "Ticari ARAÇ kullanamaz" ibresi basılıyor... hafif işitme engellilere duyurulur; bu yazı iğrenç duruyor ve göze çok batıyor.

Üye
    kıskanç&erkek Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başkaların arabasını kulandığıda işitme engelli olduğuma belirten bir scktir takmama gerek var mı

Üye
    ZAFER1979 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:21
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    6

Mr.No;

konuyu net bilmemekle beraber bir örnek vermek istiyorum işyerinde çalışan bir arkadaşım h sınıfı ehliyeti var ve ötv ödeyerek aldığı araca trafikten sakat işaretli plaka verildi ve ruhsatındada kullanım şekli yerinde sakat aracıdır diye bir ibare var. ayrıcı arka camın sag ve soluna stikır yapıştırıyor.

Üye
    keopsEs Avatarı

Gerçek Adı
    Esin
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    20:50
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işitme engelliler A2 ehliyeti alamıyor mu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.226

İşitme engelliler tüm araçları kullanaiblir. Sadece, kullandıkları aracın arka camına işitme engelli olduklarını gösteren bir kart iliştirmek zorundalar o kadar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ERTMEN Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET ERTEM
    Son Giriş
    27.10-2014
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar
    ben geçen hafta H sınıfı ehliyetimi aldım
    kullandığı protez kısmında işitme engelli yazıyor
    bu H sınıfı ehliet ile ben herkesin arabasını sürebiliyormuşum
    yalnız arka sag cama işitme engelli olduğunu belirten sticker takmak şartı ile
    geçen iki gün sticker takmadan arkadaşımın aracını kullandım
    malum trafiğe yakalanmadım ama bu stickeri takmadan
    kendi adıma kayıtlı olmayan aracı kullanırken trafiğe yakalanırsan
    cezası nedir.
    arabanın bağlanması gibi ağır bir ceza vardmıdır
    bilgilerinizi paylaşırmısınız
    selamlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.226

Aracı bağlar mı bilmem ama, bir ceza keseceği muhakkak.Bence riske girmeye değmez. Arka cama basit bir stikır iliştirmek zor değil...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yolda rutin kontrole yakalandınız diyelim.
    Baktınız, ehliyet işitme engellilere verilenlerden H sınıfı ve araçta stricker yok.
    Polis 2 şey yapar:
    1. ceza yazar: cezası 140 lira, itiraz edemezsiniz...
    2. kağıt kalem verir : A4 kağıdına karalarsınız "Dikkat sürücü işitme engelli" arka cama yapıştırırsanız öylece gönderir.

Aracınızı Kesinlikle bağlamaz... Ancak A4 kağıt bulamazsanız yola devame tmenize insiaytifine kalmış bir durum yaratır. Genelde izin vermez... Bazı polisler durumdan bihaber. İşitme engelli ile bedensel engellileri karıştırıyor. Bakıyor h sınıfı hemen araçı bağlayabiliyor. Ancak bunu yapmaya hakkı yok.

Zafer1979 arkadaşınızın sakatlık durumu belirtmemişsiniz. Hem işitme engelli hemde bedensel engelli sanıyorum. Doğru mudur?

Üye
    ERTMEN Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET ERTEM
    Son Giriş
    27.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bazı polisler durumdan bihaber. İşitme engelli ile bedensel engellileri karıştırıyor. Bakıyor h sınıfı hemen araçı bağlayabiliyor. Ancak bunu yapmaya hakkı yok.

Mr. No Abi bu cümlen çok dikkatimi çekti
    malum bir çok trafik polisinin bu konuyu veya yönetmenliği, yasayı falan bilmediğine %90 katılıyorum.
    Bu işitme engellilerin trafik de araç sürme şartlarını falan gösteren yasa , yönetmenlik nerde bulurum
    bir kopya çıktısını yanıma almak istiyorum.
    böyle bir durumda karşılaştığım da trafik polisine H sınıfı ehliyetliyim ama İşitme engelliyim aracın üzerime kayıtlı olması gerekmiyor işitme engellilerin araç sürme veya trafiğe çıkma esasları bu şekildedir diye gösterebilmem Diger özel tertibatlı araçlar ile farklılığımız olduğunu belirtebilmem için
    bu durumu anlatan veya yazan yasa , yönetmenlik varmı bildiğiniz yerlerde link falan verebilirmisiniz. ben bulamadım
    bir kopya çıktısını araba da bulundurmada fayda var zarar yok bence.
    Malum bakıp H sınıfı ehliyet araç ruhsatı başkasına ait işleri uzatmaya giderbiliyor ise buna karşıda önlem almak istiyorum.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Bilgi edinme kapsamında tarafıma gelen yazı,

Sayın İlker
    19.07.2010 tarihli dilekçeniz incelenmiştir.
    Dilekçenizde belirtilen konu ile ilgili olarak arşiv kayıtlarımızın tetkikinden, başvurunuzun konusu işitme engellilerin ÖTV muafiyetinden faydalanmaması olduğundan Maliye Bakanlığına yönlendirilmiştir.
    Ayrıca, "H" sınıfı sürücü belgesine sahip işitme engellilerin dilekçenizde de belirttiğiniz gibi yeteri kadar dikiz aynası ve arka camında işitme engelli olunduğunda dair işaret bulunan araçları kullanmasında sakınca bulunmamaktadır. İyi günler dileriz.
    2069

Üye
    ERTMEN Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET ERTEM
    Son Giriş
    27.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlker abi bilgi edinmeden gelen cevapda H sınıfı ehliyeti olan İşitme engelliler sticker takarak her aracı kullanır demiş.
    e mevzuatta hiç bir bilgi bulamadım acaba kanunu yada yasayı farklı yorumlamadan mı çıkıyor bu
    mesela örneğin Beni trafik polisi çevirdi Mr.No abinin dediği gibi ehliyet H sınıfı araba ise özel tertibatlı değil özürlü aracı değil bende işitme engelliyim biz sticker takarak her aracı kullanabiliriz dediğimde benden daha mı iyi biliyon nerde böyle kanun , yönetmenlik diyen ters ve laftan anlamaz trafik polisine denk gelirsek yav halimize
    biligi edinmeden bugün bende cvp istedim yönetmenlik veya yasa istedim hangi yasa , hangi yönetmenlik de belirtiliyor işitme engellilerin nasıl araç kullanması gerektiği , hangi şartlarda araç kullanabileceğini yazan kanun , yasa veya yönetmenlik örneği istedim bakalım ne cvp gelecek

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bilgi edinme varya.... bilgi edinmeme sitesi bu yahu. Aynı telden frekanslarımız ötmüyor hiçbir zaman. Siz ne dediniz onlar ne anladı?

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon