Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    robroy_19 Avatarı

Son Giriş
    05.08-2014
    Saat
    03:42
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,
    ilk önce vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

Yapılan kanuni değişiklik üzerine %90 özürlü olan çocuğum adına 0 km bir araç aldım, ama kafama takılan bazı sorunlar var.

- çocuğum 4 yaşında olduğu için noterden "muvafakatname" düzenledik ve trafikten ruhsat işlemlerini tamamladık. Ancak ruhsatta "ötv ödenmeden satılamaz, kiraya verilemez" diye bir ibare var. Bu ibarenin olması normal mi?
    - çocuğum adına aracı ben kullanacam ama ruhsatta bununla ilgili hiç bir bilgi yok. Bununla ilgili ayrıca noterden tekrar taahhütname mi düzenleyeceğiz, yoksa bu ibarenin ruhsatta olmasımı gerekli?
    - mtv muafiyeti için araç bayii tarafından bana bazı evraklar verildi ve vergi dairesine müracaat etmem söylendi, ancak vergi dairesinden bana aracın ötv'den muafiyetinin sağlandığı için, ayrıca mtv muafiyeti için müracaat etmeme gerek olmadığı söylendi.

Daha önce bu şekilde araç alan arkadaşlar tarafından başından sonuna kadar süreç hakkında bilgi verirseniz bana ve bu şekilde araç alacak arkadaşların faydalanacağını düşünmekteyim.
    Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

1- Siz aracı 4 Haziran 2008 tarihinden önce almışsınız sanırım. Öyle olduğu için de ruhsata "satılırken ötv ödenecek" şerhi düşmüşler. Ama bunun hiç bir önemi yok. Siz aracı 5 yıl kullandıktan sonra istediğiniz herkese ötv ödemeden satabileceksiniz. Sadece 5 yıldan önce satarsanız başta ödemediğiniz ötv'yi ödemek zorundasınız.

2- Aracı sizin kullanmanızda hiç bir sakınca yok. Araç ruhsatında hiç bir şey yazmaması, aracı araç sahibinin 3. dereceye kadar kan ve sıhri yakınları kullanabilir demektir. Mevzuat böyle diyor.

3- Aracınıza MTV borcu tahakkuk ettirilip ettirilmediğini teyit edin bence. Zira MTV için ayrıca başvuru yapmanızı istiyorlar genellikle. Gerçi borç çıkartılsa bile bir önemi yok, borcu iptal ederler ama, bence siz yine de mtv muafiyeti uygulandığından emin olun.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    robroy_19 Avatarı

Son Giriş
    05.08-2014
    Saat
    03:42
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey ilginiz için teşekkür ederim, aracın trafiğe işletilme tarihi 08/08/2008 ama yinede ruhsatta "ötv ödenmeden satılamaz, kiralanamaz, başkasına devredilemez' diye ruhsata şerh düşmüşler

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bir madde vardı kaldırılmışmı bilemiyorum: Çocukları adına araç alınacaksa 7 yaşından büyük olması gerekiyor.