Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cahit03 Avatarı

Gerçek Adı
    cahit kurum
    Son Giriş
    04.11-2013
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selamün aleyküm kardeşlerim. Benim özürlü sağlık kurulu raporumda; sağ alt ekstremitede talipe equinovarus ameliyatı sekeli, sağ alt ekstremitede 6 cm kısalık, sağ baldır kaslarında 3 cm atrofi, sağ baldır kasları 3/5 gücünde pes valgus mevcut. Ayak bileği hareketleri sınırlı yazıyor. Ben de bu rahatsızlığımdan dolayı özel donanımlı araç kullanabilmek için H sınıfı ehliyet almak istiyorum. Sizce bu ehliyeti ve raporu almak için nasıl bir yol izlemeliyim? Ve H sınıfı özel donanımlı ibaresi bulunan ehliyetin bana ne gibi avantajları olabilir? Kafamdaki soru işaretlerini gidermenizi sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Üye
    weled Avatarı

Gerçek Adı
    TuRaN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1
    Blog Mesajları
    10

Üye
    cahit03 Avatarı

Gerçek Adı
    cahit kurum
    Son Giriş
    04.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

veled teşekkür ederim verdiğin konuda h sınıfı özel donanım ibareli ehliyet alabileceğimi ve vergi muafiyeti kazanabileceğimi anladım. peki bu rapor için nasıl bi yol izlemeliyim? mesela; devlet hastanesine başvuru yapmam şartmı yoksa özel hastaneden aldığım raporda geçerli olur mu?

Üye
    weled Avatarı

Gerçek Adı
    TuRaN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1
    Blog Mesajları
    10

Tam teşekküllü Devlet Hastanesinden alınması gerkiyor. Buna göz at: yetkili hastaneler

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    87

cahit03;

Şu iki ifadeden birinin yer aldığı raporu üç nüsha halinde talep edin (biri ile h sınıfı sürücü belgesi, diğeri ile vergi istisnaslı araç alırsınız, diğeri ile de MTV istisnası uygulatırsınız):
    1. "Sağ bacağını kullanmayı gerektirmeyecek özel donanımlı araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır"
    2. "Gaz pedalı sol ayağa aktarılmış donanıma sahip otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır"

Üye
    cahit03 Avatarı

Gerçek Adı
    cahit kurum
    Son Giriş
    04.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim arkadaşlar. henüz hiç bi yere başvurmadım. ramazan bayramından sonra ilk işim bi kursa kayıt yaptırmak olacak. sanırım sürücü kursunun da bi takım yönlerdirmeleri olur. karşıma çıkan pürüzleri ve kolaylıkları forumumuzda paylaşılırım. yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkürler.

Üye
    weled Avatarı

Gerçek Adı
    TuRaN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1
    Blog Mesajları
    10

Bende ehliyet için uğraşıyorum ... bu hafta sonuç belli olur bende haberleri veririm ...

Üye
    cahit03 Avatarı

Gerçek Adı
    cahit kurum
    Son Giriş
    04.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sizce benim bu raporu alma oranım nedir arkadaşlar?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Hiç bir sorun olmadan raporu alabilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cahit03 Avatarı

Gerçek Adı
    cahit kurum
    Son Giriş
    04.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar başbakanlık özürlüler idaresi sitesinde şu yazıyı gördüm ve kafam karıştı sizin düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim.

ÖTV’DEN MUAF OTOMATİK VİTESLİ ARAÇLAR İÇİN YENİDEN DÜZENLEME
    Özel Tüketim Vergisi Kanununda 5228 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik ve ardından çıkartılan Sirküler’le birlikte, malül ve engellilere sağlanan ÖTV istisnasının kapsamı genişletilmiş ve özür derecesi % 90 nı aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın yurt içinden iktisap ettikleri taşıt araçlarından ÖTV tahsil edilmemesi sağlanmıştı. Böylelikle %90 ve üzeri özür derecesine sahip olan bütün özürlüler bu haktan yararlanabilmektedir. Son olarak, 21 Haziran 2011 tarihli İçişleri Bakanlığı’nın talimatında sadece sol bacağından (sol ekstremite) özürlü olan vatandaşlarımızın kullandıkları otomatik vitesli araçların da ÖTV muafiyetinden yararlanabilecekleri ile bu araçların sahibi engelli kişi ile bu kişinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü tarafından kullanılabileceğine ilişkin düzenlemeye gidilmiştir. İçişleri Bakanlığı’nca 81 il Valiliği’ne dağıtımı yapılan ilgili talimata buradan ulaşabilirsiniz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

KAfanı karıştırmana gerek yok. Yukarıda yazdığım şey çok net.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yasinayva Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benim ehliyet için bir sorum olacak kazadan önce b sınıfı ehliyetim vardı şimdi h yapmam için yeniden sürücü kursuna müracat etmem gerekiyomuş tekrar direksiyon sınavına gircekmişim doğrumu acaba

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Evet, doğru Yasin.

Üye
    cahit03 Avatarı

Gerçek Adı
    cahit kurum
    Son Giriş
    04.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet arkadaşlar bugün ilk defa h sınıfı ve özel donanım ibareli ehliyet için sağlık kurulu raporu alma başvurumu yapmaya çatalca devlet hastanesine yapmaya gittim. fakat sağlık kurulundan bi doktor izine çıktığı için bana rapor veremeyeceklerini söylediler bende mecburen en yakın olan büyükçekmece devlet hastanesine gittim fakat ordada eylül ayına kadar randevu veremeyeceklerini söylediler. yani ilk girişimim bürokratik sebeplerle başarısız oldu. şimdi bayramdan sonraya aksadı bakalım daha neler görücez. herkese saygılar.

Üye
    cahit03 Avatarı

Gerçek Adı
    cahit kurum
    Son Giriş
    04.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar h sınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir raporunu alabilmek için özür oranımın yüzde kaç olması gerekiyor bu konuda bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim. bu çarşamba sağlık kuruluna giricem. ondan önce bilgim olursa daha iyi olur.öğrenmek istediğim sadece özürlü oranımın yüzde kaç olması gerektiği. şimdiden cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon