Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle merhabalar.günlerdir forumun altını üstüne getirdim ancak hala durumumla ilgili net bi cevap bulamadım.

Benim sorunum sağ brachial plexus paralizisi.ve ben otomatik vitesli araç kullanır ibareli ehliyet alıp istediğim her otomatik vites aracı kullanmak ve ayrıca kendi üzerime aldığım aracın da plakasında damga olmamasını ( benden başkaları da kullanabilsin diye ) istiyorum..

ötv,mtv indirimi gibi şeylerden yararlanmak gibi bi isteğim zaten yok.

bu konuyla ilgili şu başlıkta benim istediğim gibi olabildiği yazıyor ancak 2008 tarihli bir başlık :

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/5582-otomatik-vitesli-arac-kullanir-ibaresi-varsa-tum-otomatik-araclar-kullanilabilir.html

a
    ma şu başlıkta engelli amblemi takılması zorunludur denilmiş :

http://www.engelliler.biz/forum/ayrimcilikla-mucadele-insan-toplum-siyaset-bugun-yarin/71696-mahkeme-karariyla-damgalanan-sakat-suruculer-tartisma.html

B
    ir de "h sınıfı ehliyet alabilir , otomatik vites araç kullanabilir " ibareli raporu ehliyeti alacağım ilden mi almam gerekiyor ve özel hastanelerden alabilir miyim ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Her şeyden çnce "otomatik vitesli araç kullanır" ibareli rapor alırsanız, otomatik vitese sahip tüm araçları kullanabilirsiniz.
    Araç alımında herhangi bir vergi avantajınız olmaz.
    Hem siz otomatik vitese sahip tüm araçları kullanabilirsiniz, hem de sizin aracınızı herkes kullanabilir
    Aracınızın plakasında sakat damgası olmaz.

Raporu ehliyet alacağınız ilden almalısınız. Yürüyüşte (yani dıştan görünüşte) çok bariz fark edilmiyorsa, sürücü kursunun yönlendirdiği özel polikliniklten rapor alabilirsiniz. Ama kurs sonunda emniyetten ehliyeti almaya gittiğinizde oradaki görevli "yok ille de yetkili hastaneler'den rapor almalısınız" diye tutturabilir. Bu tamamen o görevlinin eşref saatine bağlı! Bu riski almak istemiyorsanız, yetkili hastaneler'den alın raporu...

De, sağ bacağında hareket kısıtlılığı olanlara doktorlar kolay kolay "otomatik vitesli araç kullanır" ibareli rapor vermez... İlle de "özel donanımlı araç kullanır" ibaresi diye tutuşturuverirler elinize...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim tam olarak merak ettiklerim bunları benim.

benim hareket kısıtlılığım sağ bacağımda değil sağ kolumda.bu nedenle otomatik vitesli araç için rapor alabilirim sanırım di mi ? zaten düz vitesli araba da kullanabiliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Aklı başında bi doktor bulursanız evet, otomatik vites ibareli rapor alabilirsiniz bence.

Not: Bu durumda araç alımında vergi avantajından yararlanamazsınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tamam zaten vergi indiriminden yararlanmak istemiyordum.teşekkür ederim.

Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kısmetse pazartesi günü raporu almak için başvuruda bulunacağım ancak kafama takılan bir şey daha var.Şimdi benim mutlaka heyet raporu mu almam lazım yoksa bir doktor sadece ortopedistten konsültasyon istese ortopedist "otomatik vitesli araç kullanır " yazsa yeterli olur mu acaba ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Hyet raporu almanız gerek. Hastaneye gittiğinizde sürücü belgesi için rapor istediğinizi söylediğinizde onlar gerekli prosedürü söyler zaten...

Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bugün rapor için başvurdum , rapor merkezindeki sekretere laf anlatamadım ! raporunuza otomatik vitesli araç yazamam özel donanımlı araç yazmak zorundayım diyor.doktor otomatik vitesli araç kullanır yazdıktan sonra siz nasıl onu yazamıyorsunuz diyorum bakanlığın sitesine o şekilde bir giriş yapılmıyor diyor.ancak özel donanımlı araç kullanır yazıp otomatik vitesli araç kullanır diye not düşebilirmiş. acaba örnek bir rapor var mı elinizde yarın sekretere ve doktorları gezerken onlara gösterebilmem için ?

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Şener28, ben de sizinle aynı durumdayım. Sağ koldan brachial plexus injury'm var. H sınıfı ehliyeti aldım ve uğraştıktan sonra "özel tertibatlı araç alır" raporu da aldım. Aldım ama ondan sonra hiçbirşey de yapmadım. Şu sıralar acaba araç alabilir miyim diye ciddi olarak düşünüyorum. Yaşadıklarınızı bundan sonra da paylaşırsanız çok memnun olurum. Bu arada sizin de Allah yardımcınız olsun.

Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1 haftadır uğraşıyorum heyet raporu için bütün bölümlere muayene oldum ve bugün raporu teslim edecektim ki rapor merkezindeki kadın sırf beni uğraştırmak için otomatik vitesli araç kullanır diye rapor verilebildiğini biliyorum dediğim de iyi o zaman ortopediye de gideceksin dedi..ortopediye de gittim ve yarın raporu rapor merkezine vericem ve haftaya salı heyet toplanıcak , bakalım durum ne gösterir.

Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sormak istediğim bir şey var.Ben özrümle ilgili bir rapor için hayatımda ilk defa başvurdum.Şimdi ben öncelikle "h sınıfı ehliyet alabilir" diye rapor alıp sonrasında "otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresi için tekrar mı başvuracağım , yoksa alacağım raporda direkt olarak "h sınıfı ehliyet alabilir.otomatik vitesli araç kullanabilir." ibareleri birlikte mi olacak ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Tüm değerlendirmeler aynı anda yer alacak raporda.

Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bugün raporumu bir hoca imzalarken gördüm , h sınıfı ehliyet alabilir kısmında evet yazıyor ve diğer açıklamalar kısmında otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor.bu rapor yeterli olur değil mi otomatik vitesli araç ehliyeti için ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Dadından yenmez! Raporda "özel donanım" lafı geçmediğine göre istediğiniz gibi otomatik vitese sahip tüm araçları kullanabilirsiniz...

Üye
    şener28 Avatarı

Son Giriş
    27.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    umarım özel donanım ibaresi geçmiyordur rapor elime geçtiğinde öğrenicem artık onu da